Atrodot dabā augošus Latvijas retos un aizsargājamos augus, tai skaitā savvaļas orhidejas – naktsvijoles, purva dzeguzenes, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes vai dzegužkurpītes, kā arī Sibīrijas skalbes vai noziedējušās, pūkainās silpurenes, Dabas aizsardzības pārvalde aicina baudīt šo augu krāšņumu dabā vai iemūžināt fotogrāfijās.
Balstoties uz Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu, kas aizliedz īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus, šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu fiziskām personām līdz 500 Ls, bet juridiskām līdz 1000 Ls, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.
Tadēļ Dabas aizsardzības pārvalde Līgo svētku svinētājiem vainagu pīšanā un svētku pušķu veidošanā aicina izvēlēties tradicionālās līgo zāles, kā rudzupuķes, pīpenes, sarkano un balto āboliņu, suņuburkšķus, papardes, kalmes, madaras, asinszāli, birztalu nārbuli, raspodiņu, vībotnes, magones un citus vasaras visgarākajās dienās ziedošos augus.
Taču arī tas esot jādara ar mēru un saudzīgi – arī visus bieži sastopamos augus nedrīkst plēst ar saknēm un nevajag noplūkt pēdējo krāšņo ziedu pļavā. Vēl der paturēt prātā, ka Latvijā ir arī indīgi un bīstami augi – velnarutki, gundegas, latvāņi u.c., kurus labāk atstāt tur, kur tie ir.
Līgosim nedarot pāri dabai un sev!