Jāņi ir tie svētki, kuros visvairāk tiecamies kopt un atjaunot senču tradīcijas. Gada visīsākajā naktī, kad visa daba ir savā pilnbriedā, mūsos arī atmostas kāda īpaša dziņa tikt ārā no pilsētas uz lauku mājām, lai svinētu šo nakti tā, kā to darījuši ļaudis pirms simts gadiem. Lai atmodušās senču balsis nepārsteigtu nesagatavotu un nebūtu jāviļas, ka šogad līgodziesmai tikai viena melodija un ugunskurs īsti nekuras bez brīnumšķīdumiem no lielveikala, Brīvdabas muzejs aicina sākt noskaņoties Jāņu tradīcijām jau laikus.
Šogad muzejā piecas dienas būs iespēja kopā ar seno tradīciju un prasmju speciālistiem praktiski veikt dažādus tradicionāli Jāņiem piederīgus darbus un rituālus. Tā ir iespēja ikvienam smelties iedvesmu arī savos svētkos ieviest kādu jaunu tradīciju, piemēram, pacelt augstākajā kalnā pūdeli, brūvēt medalu, sasiet pašam deviņstūru sieru vai sapīt trejdeviņu ziedu vainagu un zīlēt nākotni.
Ielīgošanas nedēļā ikviens varēs baudīt pasākuma atbalstītāja AS "Aldara" Tradicionālās kolekcijas alu – Dūmaku, Kviešu un Muižnieku, kuri ir izcili ar vietējiem ēdieniem.
Katra no ielīgošanas nedēļas dienām būs veltīta savām Jāņu svinēšanas prasmēm.
Svētdiena, 19. jūnijs Gardēžu diena
Laiks: 12.00 – 17.00
Vieta: Kurzemes zvejniekciems, Vidzemes zemnieka sēta, Latgales ciems.
Siera siešana, alus (un citu dzērienu) darīšana, maizes cepšana, kaņepju aizdara gatavošana, reņģu vai bušu kūpināšana, medus garšošana. Tradīciju kopa "Serde" rādīs un mācīs kā darīt "akmens alu". Iepazīstināšana ar Jāņu ēdienu receptēm. Padomi tiem, kuri svētkos par daudz ēduši un dzēruši.
Pirmdiena, 20. jūnijs Amatu diena
Laiks: 14.00 – 17.00
Vieta: visa muzeja teritorijā
14.00 – 15.00 folkloras kopa "Grodi" mācīs veidot ugunskurus atbilstoši katra novada tradīcijām.
Darbosies dažādas darbnīcas: kokgriešanas, pīšanas, kalšanas, podnieka, sveču liešanas, rokdarbnieču.
Otrdiena, 21. jūnijs Sentēvu tradīciju diena
Laiks: 14.00 – 17.00
Vieta: Latgales ciems, Vidzemes zemnieka sēta
Dziesmas, dejas, rotaļas. Teiku un pasaku stāstīšana, buršanās un apdziedāšana. Folkloras kopa "Delves" mācīs atšķirt un uz ugunskura kaltēt īstās zāles, folkloras kopa "Putni" veidos pūdeli un ripinās ugunsratu.
Trešdiena, 22. jūnijs Rotāšanās diena
Laiks: 14.00 – 17.00
Vieta: Vidzemes zemnieka sēta, Latgales ciems, Zemgales zemnieka sēta.
Pirts slotu siešana un pirtī iešana, zāļu vākšana un ķermeņa kopšana. Mājas un pagalmu sakopšana, pušķošana un vainagu pīšana.
Ceturtdiena, 23. jūnijs Zāļu vakars
Laiks: 21.00 – 05.00
Vieta: Kurzemes zvejniekciems
Zāļu vakarā noausim kājas, dancosim un iesim rotaļās. Ļausimies spirgtajam Jāņu nakts garam, lai arī mūsu balsis iedzied gada īsākās nakts dziesmas. Pīsim vainagus no trejdeviņām Jāņu zālēm, lēksim pāri ugunskuram un čukstēsim ugunij, vējam un rasai savus esmes vārdus... Apgūsim apdziedāšanās prasmes, latviskos deju soļus un pusnaktī ļausimies zīlēšanas maģijai, meklēsim papardes ziedu un ar dziesmām un dančiem sagaidīsim sauli...
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina bagātināt Jāņu gaidīšanu un piedalīties muzeja ielīgošanas nedēļas pasākumos. Piecās dienās no 19. līdz 23. jūnijam būs iespēja apgūt dažādas tradicionālas Jāņu svinēšanas prasmes: svētku ēdiena gatavošanu, uguns iekuršanu, dažādas pīšanas tehnikas, buršanās un zīlēšanas rituālus, zāļu vākšanas un pielietošanas noslēpumus, kā arī tradicionālu lustēšanos ar dziesmām un dančiem.