Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne
Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Latvijai uzvara Permas Starptautiskajā tēlniecības festivālā

Latvijas tēlnieks Kārlis Īle jūnija sākumā izcīnijis uzvaru Permas Starptautiskajā mūsdienu metāla tēlniecības festivālā „Mākslas sezona” un ieguvis galveno balvu Nikolaja Polukarova kausu, informē Jelgavas pilsētas projektu vadītājs Ivars Pirvics.

Latvijas tēlnieks Kārlis Īle, kurš janvārī kopā ar Mintautu Buškevicu ieguva zelta medaļu prestižajā starptautiskajā ledus skulptūru festivālā Harbinā (Ķīna), kā arī ar tēlnieci Agnesi Rudzīti izcīnīja pirmo vietu Habarovskas Starptautiskajā ledus skulptūru festivālā „Ledus fantāzija”, pāris dienas atpakaļ, jūnija sākumā atvedis Latvijai vēl vienu starptautisku uzvaru – šoreiz no Permas Starptautiskā mūsdienu metāla tēlniecības festivāla „Mākslas sezona”.

Permas festivāla ietvaros tēlnieks radīja 2.65 m augstu figurālu kompozīciju „Taurenis”, kas veidota autortehnikā – ažūrs metinājums ar glezniecisku faktūru. Skulptūrā attēlots trausls taurenis ar stilizētu vīrieša ķermeni, kas garāmgājējiem sniedz daļu no sevis – ziedu.

Kārlis stāsta, ka vērojot apkārtējo vidi un ikdienu, viņam aizvien būtiskāks šķiet emocionālās informācijas trūkums, jo pilsēta kā cilvēka radīta sintētiska vide laika gaitā attīstījusies tik vērienīga, ka cilvēku paņem savā varā. Mūsdienu pasaules pilsētās ir ļoti daudzi lieliski intelektuāli un konceptuāli vides objekti, taču mazākumā ir vērtības, kas vienlaikus būtu gan estētiskas, gan emocionālas. „Taurenis” ir skulptūra, kas radīta no rūpnieciska materiāla, bet vienlaikus tas ir arī plastisks un juteklisks tēls, kas dvēseliski papildina pilsētas vidi.

Perma ir liela industriāla pilsēta pie Urālu kalniem, kas pēdējos gados kļuvusi par vienu no Krievijas ievērojamākajiem kultūras un mākslas centriem. Pilsētas vadība katru gadu rīko vairākus mākslas festivālus un nozīmīgākais no tiem ir visā Krievijā atzītais Starptautiskais mūsdienu plastiskās tēlniecības festivāls, kura ietvaros tiek veidotas vides skulptūras no dažādiem ilgmūžīgajiem materiāliem: akmens, metāla, koka.

Savulaik Kārlis Īle Latvijas Mākslas akadēmijā beidzis figurālās tēlniecības meistardarbnīcu pie profesora Alberta Terpilovska, un joprojām veiksmīgi turpina darboties figurālās tēlniecības jomā. Pats tēlnieks atšķirībā no daudziem mūsdienu māksliniekiem uzskata, ka cilvēka figūra nekad nenovecos un mākslā savu aktualitāti nezaudēs, jo to vienmēr var veidot atbilstoši attiecīgā laikmeta garam.

Tēlnieks no akmens un metāla darinājis daudzus lielformāta vides objektus arī Latvijā. Pamanāmākie no tiem ir – Saldus pilsētas strūklaka „Medus piliens”, granīta skulptūra „Dzērveņēdājs” Ventspilī, sadarbībā ar tēlnieku Ģirtu Burvi piemineklis „Skursteņslauķis un mūrnieks” Rīgā, kā arī ažūra autortehnikā darinātās skulptūras „Lietusļautiņi” Ikšķilē, skulptūra „Vārna” Liepājā un skulptūra „Ilūzija” Biksērē.

Nākamo Kārļa veikumu būs iespējams novērtēt 5. Starptautiskajā Smilšu skulptūru festivālā Jelgavā, kurš aicinās apmeklētājus no 4. līdz 10. jūlijam Uzvaras parkā. Šogad festivāla tēma ir „Cirks”.

Jaunākie raksti