Vivita, Dzīle, Viva

Lielajā piektdienā kristieši vienosies ekumeniskā Krusta ceļa gājienā

Lielajā Piektdienā, 22. aprīlī Vecrīgā jau sesto gadu notiks ekumeniskais Krusta ceļa gājiens, informē ekumeniskā Krusta ceļa organizatore Gunta Ziemele.

Krusta ceļa gājiens sāksies plkst. 12.00 pie Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles. Gājiena sākumā ievadvārdus teiks Romas katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Savukārt Krusta ceļa noslēgums plānots ap plkst. 14.30 pie Doma baznīcas, kur dalībniekus uzrunās Latvijas Evaņģēliski Luteriskās Baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Šī gada gājiena maršruta shēma, līdzīgi kā pagājušajā gadā, ietver 11 apstāšanās vietas, tai skaitā arī apstāšanos pie Brīvības pieminekļa. Bastejkalnā, kas ir ceturtā apstāšanās vieta, pie Okupācijas muzeja, kas ir astotā apstāšanās vieta un Doma laukumā, kas ir desmitā apstāšanās vieta, plānots Jēzus Kristus ciešanu notikumu vizuāls atveidojums jeb uzvedumi. Šajās vietās apceres vizuāli atveidos profesionāli aktieri, kā arī dažādu konfesiju draudžu jaunieši. Apstāšanās vietās tiks iekļautas arī meditācijas, ko lasīs draudžu bīskapi un mācītāji.

Gājiena laikā tiks nests koka krusts un to pavadīs lāpu nesēji. Krusta ceļā tiks pārdomāti Jēzus Kristus pēdējie dzīves mirkļi no apcietināšanas brīža līdz miesas guldīšanai kapā. Starp apstāšanās vietām tiks atskaņoti un dziedāti zināmākie ciešanu laika dziedājumi, ko izpildīs starpkonfesionāls mūziķu ansamblis.

Krusta ceļš (Via Crucis) ir viens no populārākiem tautas dievbijības izpausmes veidiem Romas Katoļu Baznīcā, un mūsdienās tas iegūst ievērību arī citās konfesijās. Parasti 14 Krusta ceļa apstāšanās jeb staciju attēli ir izvietoti katrā katoļu dievnamā, taču tie var būt arī brīvdabas krusta ceļi, piemēram, Aglonas bazilikas sakrālajā laukumā. Ticīgie cilvēki Lielā Gavēņa laikā publiski vai individuāli dodas šajā ciešanu atceres ceļā, apdomājot Kristus Ciešanas ar saviem vārdiem. Krusta ceļš veidojies, balstoties gan uz Svētajiem Rakstiem, gan uz pieņemtām tradīcijām. Apstāšanās vietas tradicionāli sauc par Stacijām (stationes), kas ir pieņemtais krusta ceļa apzīmējums – krusta apstāšanās vietas (stationes Crucis).

Jaunākie raksti