Jausma, Albertīne

Londonas Dizaina biennālē 2018 notiks Latvijas diena

Otrdien, 18. septembrī, Londonas Dizaina biennāles 2018 programmas ietvaros Kurtolda Mākslas institūtā norisinās Latvijas diena, pulcējot vadošos nozares pārstāvjus.

Londonas Dizaina festivāla Latvijas dienā uz aktīvu viedokļu apmaiņu prestižajā Kurtolda Mākslas institūtā (The Courtauld Institute of Art, Strand, London WC2R 0RN) uzaicināti pazīstami radošo industriju, dizaina un sociālantropoloģijas jomu eksperti no Latvijas un Lielbritānijas. Publiskās diskusijas mērķis ir rosināt domāt par sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu dizainu, Latvijas ekosistēmu, sabiedrības iesaisti un prasmi apvienot dažādu kultūru pieredzi.

Pasākumā atklāšanas uzrunas teiks Londonas Dizaina biennāles (London Design Biennale, LDB) izpilddirektors Sumantro Gouzs (Sumantro Ghose), Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē (AK) Baiba Braže, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. Sarunā piedalīsies Londonas Dizaina biennāles 2018 laureāts un godalgotās instalācijas “Matter to Matter” autors, dizainers Artūrs Analts, kuratore, populāru grāmatu autore par urbānisma un dizaina jautājumiem PhD Lūcija Balivante (Lucy Bullivant, www.urbanista.org, Lielbritānija), sociālantropologs Dr. Viesturs Celmiņš (Rīgas Stradiņa universitāte, Latvija), Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktora vietniece, “Dabas koncertzāles” projekta idejas autore un vadītāja Dr. sc. ing. Silvija Nora Kalniņš (Latvija). Diskusiju moderēs LDB mākslinieciskais direktors, Viktorijas un Alberta muzeja Dizaina, arhitektūras un digitālās mākslas nodaļas vadītājs Dr. Kristofers Tērners (Christopher Turner).

Pasākuma gaitā tiks izmantots latviešu dizaina paraugs “Catchbox”. Zīmola pārstāve Lelde Dalmane stāsta: “”Catchbox” ir pasaulē pirmais mētājamais mikrofons, kas paredzēts auditorijas iesaistei. Mēs ticam cilvēku savstarpējajai komunikācijai un vēlamies to uzlabot. Tāpēc esam radījuši mikrofonu, ko var vienkārši uzstādīt, lietot un pats svarīgakais – mest. Mikrofonu, kas cilvēkiem ļauj vieglāk, drošāk un ērtāk izteikties. Mikrofonu, kas studentiem un skolēniem ļauj ātrāk uzdot jautajumus. Mikrofonu, kas korporatīvajā vidē lauž ledu un uzlabo darbinieku mijiedarbību.”

LONDONAS DIZAINA BIENNĀLES 2018 ŽŪRIJAS BALVU IEGUVĒJI


Pirms LDB 2018 ekspozīcijas tika atvērtas apmeklētājiem 4. septembrī, tās vērtēja autoritatīva starptautiska žūrija – MoMA Arhitektūras un dizaina nodaļas vecākā kuratore Paola Antonelli (Paola Antonelli), kurators Džeimss Lingvuds (James Lingwood), Somerseta nama (Somerset House) direktors Džonatans Rekijs (Jonathan Reekie), kuratore un žurnāliste Andelija Borgesa (Andelia Borges), Karaliskās Mākslas koledžas dizaina profesors Džeremijs Maiersons (Jeremy Myerson), kuratore Ana Elena Maleta (Ana Elena Mallet), arhitekts Ričards Rodžerss (Richard Rogers), arhitektūras kuratore un publiciste Kajoko Ota (Kayoko Ota).

Otrās Londonas Dizaina biennāles žūrija piešķīra Zelta medaļas trīs kategorijās, bet ceturtā – apmeklētāju Zelta medaļa (London Design Biennale 2018 Public Medal) – tiks pasniegta 19. septembrī, par kuru līdz 17. septembrim var balsot LDB mājas lapā http://www.londondesignbiennale.com/public-medal.

Artūra Analta interaktīvā instalācija “Matter to Matter” biennālē pārstāv Latviju un tika novērtēta ar Zelta medaļu par labāko ekspozīcijas dizainu (London Design Biennale 2018 Best Design Medal). Projekta producents ir LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM), kuratori – muzeja vadītāja Inese Baranovska un dizainers Artūrs Analts. Raksti par Latvijas paviljona panākumiem publicēti tādos ietekmīgos izdevumos kā “The New York Times”, “Business Standard”, “Apollo”, “Wallpaper*”, “The Jackal”, “Elle Decoration”, “Time Out London”, “Londonist”, “It’s Nice That”, vienā no vadošajiem arhitektūras un dizaina interneta portāliem “Dezeen.com”, portālos “Design Week”, “Gulf News” utt. Artūrs Analts tiek aicināts sniegt intervijas “BBC” un citiem starptautiskajiem medijiem.

Zelta medaļu (London Design Biennale 2018 Medal) par labāko sniegumu kopvērtējumā saņēma Ēģiptes ekspozīcija “Modernista sašutums”, bet medaļu par veiksmīgāko biennāles tēmas “Emocionālie stāvokļi” interpretāciju (London Design Biennale 2018 Emotional States Medal) saņēma ASV ekspozīcija “Sejas vērtības”. ASV ekspozīciju veidojis Cooper Hewitt Smithsonian dizaina muzejs.

LATVIJAS DALĪBA LONDONAS DIZAINA BIENNĀLĒ 2018

Londonas Dizaina biennāle notiek otro reizi un 2018. gadā vieno 40 dažādu valstu, pilsētu un teritoriju ekspozīcijas, radoši un provokatīvi rosinot apmeklētājus atklāt, kā dizains spēj ietekmēt un virzīt emocijas, izaicināt, iepriecināt, pārsteigt un izglītot. Izstāde ir izvietota starptautiski nozīmīgā radošo industriju un mākslas pasākumu centra “Somerseta nams” teritorijā un iekštelpās un būs apskatāma vēl līdz 23. septembrim.

Latvija šajā plašajā pasaules dizaina forumā piedalās pirmo reizi. Pēc Londonas grāmatu tirgus tas ir otrs nozīmīgākais notikums Lielbritānijā, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi. Dalība norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Republikas vēstniecības Apvienotajā Karalistē un Rietumu Bankas Labdarības fonda atbalstu.

Latvijas Republikas vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže par Latvijas ekspozīcijas panākumiem: “Kā Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē esmu ļoti priecīga un lepna par Latvijas paviljona sekmēm Londonas Dizaina biennālē. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja komanda kopā ar mākslinieku Artūru Analtu ir paveikusi lielu un labu darbu. Priecājos par mūsu Latvijas vārda izskanēšanu visplašākajai dizaina auditorijai, par ko apliecinājumu gūstam dažādas formās. Premjerministre Terēze Meja savā uzrunā 5. septembrī biennāles dalībvalstīm un AK dizaina kopienai īpaši izcēla medaļu ieguvējas – Latviju, ASV, Ēģipti. Publicēti daudzi raksti prestižākajos starptautiskajos medijos, un par Latvijas ekspozīciju ir liela apmeklētāju interese.”

LATVIJAS EKSPOZĪCIJA “MATTER TO MATTER”

“Matter to Matter” ir instalācija, kurā izmantoti dabīgi materiāli (koks, ūdens) un atspoguļota dabas loma Latvijas kultūrā un ikdienā. Mākslas objekta autors Artūrs Analts iedvesmojies no savas dzimtās pilsētas Rīgas un tās apkārtnes mežiem, kurus ietekmē Baltijas jūras tuvums, veidojot unikālu gaisotni un klimatu. Eksponētajā darbā to iemieso zaļā stikla siena, kas ar eksperimentālu tehnoloģiju starpniecību nodrošina dabīgu ūdens agregātstāvokļa pārejas procesu no gāzes līdz šķidrumam. Vizuāli vienkāršā stikla pamatne ar “maģisku” efektu pārtop par interaktīvu platformu komunikācijai, kas rekonstruē visiem zināmu fizikālu parādību – kondensāciju. Biennāles apmeklētāji tiek aicināti uz stikla virsmas atstāt pašiem savu vēstījumu, gluži kā bērnībā, kad tika zīmēts uz norasojuša loga.

Instalācijas sastāvdaļa ir “Statistikas sols”, uz kura katrs var piesēst, lai izbaudītu zaļās rasojošās sienas meditatīvo burvību. Kokmateriāli ir Latvijas lielākais eksports; funkcionālais sols reizē arī izglīto skatītājus par Latvijas mežiem un valsts ekonomiku: tas izgatavots no 13 Latvijā augošo mežaudžu sugu koksnēm atbilstoši to procentuālai platībai. Izstādi papildina speciāls unikāls pases formāta izdevums, kas stāsta par Latvijas vēsturi, Latvijas dizainu un konkrēto projektu.

Jaunākie raksti