Ikars

Dailes teātra 90 gadu jubilejas sezonas izstādes

Dailes teātra 90. jubilejas sezonā atklās četras izstādes, kas aptvers ar teātri cieši saistītās tēmas – arhitektūru, plakātu un kostīmu dizainu. Uzmanības fokusā – Dailes teātra ēka – pēckara modernisma ikona, Latvijas kultūras kanons, kura radīšanā tika izmantota tolaik jauna arhitektūras izteiksmes forma, kā arī jauni būvniecības risinājumi.

Izstāde “Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa”, ko pēc Dailes teātra pasūtījuma rīko Arhitektūras veicināšanas fonds, no 5. novembra līdz 19. decembrim būs skatāma laikmetīgās mākslas projekta “kim?” galerijā “FK” Spīķeros. Izstāde sniegs ieskatu maz pētītās latviešu arhitektes Martas Staņas (1913 – 1972) veikumā, īpaši akcentējot eksperimentālus projektus un konkursu darbus. Dailes teātra ēka ir nozīmīgākais Staņas darbs, kura pabeigšanu 1976. gadā arhitekte nepiedzīvoja. Lai arī projektēšanas un būvniecības procesā teātris mainījās, ir saglabājusies galvenā ideja par funkcionāli nodalītajiem apjomiem un plašo, stikloto vestibilu skatītājiem ēkas otrajā stāvā. Tā ir emocionāli iedarbīga ēka Rīgas centrā, ko jubilejas notikumi atdzīvinās tā, kā arhitekte bija iecerējusi, zīmējot svētku tērpos ģērbtus cilvēkus stiklotajā foajē – gaišu, mirdzošu notikumu pilsētas vakara dzīvē. Izstāde pievērsīsies arī feminisma jautājumiem un arhitektūras kritikai Padomju Latvijā 20. gadsimta 50. – 60.gados.

Dailes teātra ēka (1959 – 1976) ir viens no nozīmīgākajiem pēckara modernisma arhitektūras darbiem Baltijas reģionā, tā ir arī vienīgā lielā kultūras jaunbūve, kas celta pēc Otrā pasaules kara Rīgā. Līdz tam arhitektes Martas Staņas zināmākais darbs bija zvejnieku kolhoza klubs, skola un dzīvojamās ēkas Zvejniekciemā – fascinējošs modernās arhitektūras komplekss un joprojām īsteni ilgtspējīgas domāšanas paraugs provincē.

Dailes teātra būvvēsture būs apskatāma arī jaunajā pastāvīgajā ekspozīcijā teātra foajē, sākot jaunu dienas programmas ciklu no 11. novembra. Aizraujošu piedzīvojumu piedāvās arī Dailes teātra plakātu dizaina izstāde “Plakāti Dailei” (kuratore – Ramona Umblija) un izrāžu kostīmu izstāde “TUVU. Kostīms Dailes teātrī” (kuratori – Brigita Bula un MAREUNROL’S). Izstādei atlasīta izcila izlase no izcilām izrādēm, tai skaitā vecākais saglabājies tērps no 1938. gada izrādes “Āksts” Oto Skulmes redzējumā, Kurta Fridrihsona radītais krekls izrādei “Motocikls”, kas pārsteidz ar mūsdienām raksturīgu alternatīvismu  jau 1967. gadā, kā arī skatītāju iemīļotā klasika – Šerloka Holmsa apmetnis un Anglijas karalienes Elizabetes kleitas. Plakātu un kostīmu izstāde Dailes teātrī būs skatāma no 2010. gada 11. novembra līdz 2011. gada 31. janvārim.

Dailes teātra 90 gadu jubilejas sezonas izstādes


Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa
Feministiska retrospekcija par arhitektūru un arhitektūras kritiku Padomju Latvijā 20. gadsimta 50. – 60.gados
5. novembris – 19. decembris
Laikmetīgās mākslas projekts kim?, Rīga, Spīķeri, Maskavas iela 12/1
Kuratore Ieva Zībārte, Arhitektūras veicināšanas fonds
Ekspozīcijas arhitekts Mārtiņš Pīlēns, 1PLUS1 studija
Grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, lab289.com

Plakāti Dailei
11. novembris – 31. janvāris
Dailes teātris, Rīga, Brīvības iela 75
Kuratore Ramona Umblija
Ekspozīcijas un grafikas dizaineri – Ingūna Elere, Holgers Elers, Tatjana Raičiņeca, H2E

TUVU. Kostīms Dailes teātrī
11. novembris – 31. janvāris
Dailes teātris, Rīga, Brīvības iela 75
Kuratori – Brigita Bula, Lukabuka, un Mārīte Mastiņa, Rolands Pēterkops, MAREUNROL’S
Ekspozīcijas arhitekte Brigita Bula, Lukabuka
Grafikas dizaineri – Ingūna Elere, Tatjana Raičiņeca, H2E

Dailes teātra būvvēsture
Pastāvīgā ekspozīcija no 11. novembra
Dailes teātris, Rīga, Brīvības iela 75
Kuratore Ieva Zībārte, Arhitektūras veicināšanas fonds
Ekspozīcijas arhitekts Mārtiņš Pīlēns, 1PLUS1 studija
Grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, lab289.com

Arhitektūras ekskursijas Dailes teātrī

10. novembrī plkst. 14.00 – 15.00 ar arhitekti un kuratori Ievu Zībārti
11. novembrī plkst. 14.00 – 15.00 ar arhitektūras doktoru Jāni Lejnieku
12. novembrī plkst. 14.00 – 15.00 ar mākslas vēsturnieci Vitu Bangu

Jaunākie raksti