1773. gada 22. februārī ar Rīgas rātes rīkojumu dibinātais Himzela muzejs ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pirmsākums. Bagātā un daudzveidīgā krājuma pamatā ir Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (1729–1764) un viņa ģimenes veidotā dabaszinātniskā un mākslas priekšmetu kolekcija.
Izstāde "Mēneša eksponāts. Interesants priekšmets no muzeja krājuma" būs izstāžu virkne visa gada garumā, kurā ik mēnesi, eksponējot vienu priekšmetu no muzeja krājuma, varēs gūt ieskatu muzeja kolekcijās un aplūkot interesantus krājuma priekšmetus. Pirmais eksponāts šai lietu parādē ir 18.gs. otrās puses Holandiešu tradicionālās koka tupeles, izgrieztas no dižskābarža, ar 1862. gadā pielīmētu piederības etiķeti "Himselsches Museum" no Himzela muzeja kolekcijas. Iespējams, ka tās atvestas no Nikolausa fon Himzela piecus gadus ilgā ārzemju ceļojuma, kurā viņš devās 1851. gadā, pabeidzis mācības Rīgas Domskolā, studijas Kēnigsbergas universitātē un Getingenas universitātē ieguvis doktora grādu.
Šobrīd muzeja krājumā identificēti ap 100 Himzela muzeja kolekcijas priekšmeti: kaulā grieztas sarkanas un baltas šaha figūras no Tālajiem Austrumiem, opija pīpes, ažūru ornamentu rotāti kokosrieksti no Āfrikas, dažādas eksotiskas figūriņas un senlietas, ievērojamu personu portreti un mākslinieka Fehhelma gleznoti Rīgas skati.
Izstāde "Rīgas skati. No Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja gleznu kolekcijas" ir īss ekskurss pilsētas vēsturē, vērojot tās mainību gadu simtu un desmitu gaitā. Muzeja gleznu kolekcijā ir ap 600 gleznu, no kurām Rīgas skati ir tikai neliela tās daļa. Izstādes ievadā aplūkojama nezināma autora Rīgas 17. gadsimta panorāma. Varena, vaļņu ieskauta un romantiska Rīga Daugavas ūdeņos atspoguļo savu siluetu un baznīcu torņus. Muzeja gleznu kolekcijā senākais Rīgas skats, kurai ir zināms autors, ir mākslinieka Boitmana 1891. gadā radītā "Rīgas panorāma". Izstādē apskatāmas arī Boitmana gleznas, kurās iemūžināts Pulvertonis, Melngalvju nams, Pēterbaznīca un to apkārtne 19.gs. nogalē.
20. gadsimtā muzeja gleznu kolekcijas papildinājās ar dažādiem Rīgas skatiem. Mākslinieki gleznojuši Daugavas tiltus, Vecrīgu, tirgu, ielu ņirboņu, jauno un veco vaibstu saduri pilsētas sejā. Mākslinieku Anša Cīruļa, Nikolaja Kūlaiņa, Indrika Zeberiņa, Miervalda Ķemera, Alberta Osīša, Aleksandras Beļcovas, Pētera Miezīša, Andreja Rozenberga gleznās izstādē redzama 20. gadsimta Rīga. Gadsimta beigās strauji mainās dzīves ritms, mainās pilsētas vaibsti. 21.gadsimts ienāk ar jaunu mākslinieku vārdiem un jaunu pilsētas atspoguļojumu. 21. gadsimta Rīga izstādē pārstāvēta ar Alises Mediņas un Jura Pudāna darbiem.
Izstāde "Rīgas skati. No Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja gleznu kolekcijas" ir kā papildinājums muzeja ekspozīcijā izstādītajām gleznām. Izsekojot to stāstiem, apmeklētājs iepazīst Rīgu - celtu, postītu, celtu no jauna un vienmēr mīlētu.
Izstāde būs apskatāma līdz 30. septembrim.
Trešdien, 20. februārī, plkst. 15.00, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, atklājot divas izstādes – "Rīgas skati. No muzeja gleznu kolekcijas" un "Mēneša eksponāts. Interesants priekšmets no muzeja krājuma" simboliski tiks ievadīts muzeja jubilejas – 240. gadskārtas gads.