Pagājušā gada nogalē apritēja 450 gadi kopš 1561. gada 28. novembrī Viļņā Livonijas ordeņa mestrs Gothards Ketlers un Polijas – Lietuvas karalis Sigismunds II Augusts parakstīja Padošanās līgumu (Pacta Subiectionis), kas noteica Kurzemes un Zemgales hercogistes izveidošanu.
Izstādē "No hercoga Gotharda līdz hercogam Jēkabam" skatāmi vairāk kā 300 dokumenti (oriģināli un digitālas kopijas) no LNA Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) fondiem, kas hronoloģiski aptver Kurzemes un Zemgales hercogistes pastāvēšanas pirmos 80 gadus – no hercogistes dibināšanas 1561/1562 gadā līdz hercoga Jēkaba nākšanai tronī 1642. gadā. Eksponēti arī daži hercoga Frīdriha atraitnes Elizabetes Magdalēnas darbības laikā radušies dokumenti, kas raksturo Frīdrihštates (Jaunjelgavas) dibināšanu.
Daudzi izstādē eksponētie dokumenti saistīti ar hercogistes dibināšanas un pastāvēšanas juridisko pamatojumu, to starpā Viļņā 1561. gada 28. novembrī noslēgtais Pakļaušanās līgums un karaļa Sigimunda II Augusta privilēģija Livonijas muižniecībai. Kurzemes hercoga Gotharda (1517 – 1587), hercogienes Annas (1533 – 1602), hercoga Frīdriha (1569 – 1642) un hercoga Vilhelma (1574 – 1640) darbības laikā radušies dokumenti atspoguļo tā laika politiskos konfliktus, saimniecisko darbību, problēmas hercogistes teritorijas sakarā un jaunizveidotajā baznīcas organizācijā.
Atsevišķi tematiski bloki izstādē veltīti hercogistes sabiedrību veidojošiem elementiem – bruņniecībai, zemniekiem un pilsētām. Izstādē skatāma arī desmitgadīgā prinča Jēkaba rakstītā vēstule un citi dokumenti, kas sniedz informāciju par nākamā hercoga jaunības gadiem. Savukārt hercogienei Elizabetei Magdalēnai veltītais materiāls ievada skatītāju tā laika valdošo aprindu sievietes pasaulē. Hercogu sarakste apliecina Kurzemes valdnieku plašos starptautiskos sakarus, bet ar galma dzīvi saistītie dokumenti sniedz liecības hercogu tieksmei pēc laikmetam atbilstoša dzīves un varas reprezentācijas līmeņa, kas Kurzemes hercogistē sevišķi spilgti izpaudās hercogu bēru ceremonijās. Izstādē atspoguļojumu radis arī Kurzemes hercogistei postošais poļu–zviedru karš (1600 – 1629/1635).
Izstādi papildina vizuālie materiāli (kartes, plāni un portreti u. c.) no LVVA fondiem, Rundāles pils muzeja krājuma un autoru personīgā arhīva. Izstādi sagatavoja LVVA un LU Latvijas vēstures institūta vadošie speciālisti.
Ceļojošā izstāde "No hercoga Gotharda līdz hercogam Jēkabam" tagad skatāma Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Kopā ar izstādi tika atklāta arī no Polijas atgūtā lasāmpults, kas atgriezusies savās mājās – muzejā. Izstāde Jelgavā būs apskatāma līdz 8. aprīlim. Pēc tam tā aizceļos uz Bausku.