Ignats, Virgīnija

Nacionālajā vēstures muzejā atklās unikālu 17. - 18. gadsimta mākslas darbu izstādi

No 15. marta līdz 6. maijam Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja izstādē izstāde "17. – 18. gs. vēsturiskais portrets no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma" eksponētās gleznas, gravīras, medaļas un monētas iepazīstinās ar unikālu mākslas mantojumu, vienlaikus sniedzot ieskatu vēstures norisēs Kurzemes un Zemgales hercogistē.

Baroka laikmetā pieauga laicīgā portreta nozīme, kas notika arī Kurzemes un Zemgales hercogistē. Galvenie pasūtītāji bija Kurzemes hercogi, muižniecība, garīdznieki un turīgākie pilsētnieki. Par gleznu krājumiem Kurzemes hercogu pilīs un portretu galerijām muižu interjeros liecina tikai atsevišķi līdz mūsu dienām saglabājušies darbi. Izstādē tiks eksponēti četri 17. – 18. gs. portreti no fon Taubes dzimtas portretu galerijas Ērberģes muižā.

Savukārt baroka portretu glezniecības spožākais uzplaukums Kurzemes un Zemgales hercogistē attiecas uz 18. gs. vidu un otro pusi – hercogu Ernsta Johana Bīrona un Pētera Bīrona valdīšanas laiku, kad Latvijas teritorijā darbojās mākslinieki Leonhards Šorers, Frīdrihs Hartmans Barizjens, Johans Gotlībs Bekers u.c. mazāk pazīstami portretisti, kuru darbi arī būs eksponēti šajā izstādē.

17. – 18. gs. Kurzemes hercogu portretu gravīras veido ikonogrāfiskā ziņā nozīmīgu muzeja grafikas kolekcijas daļu un atspoguļo tālaika Eiropā valdošās stilistiskās tendences. Starp vairākiem Ketleru dinastijas hercogu portretiem izstādē būs arī divas unikālas gravīras – hercoga Jēkaba portrets, kuru pēc savas gleznas gravējis Brandenburgas kūrfirsta galma gleznotājs Matiass Cvičeks, un hercogienes Luīzes Šarlotes portrets, kuru darinājis Kēnigsbergas gravieris Johans Hermans pēc Matiasa Cvičeka zīmējuma.

Tāpat nozīmīgs izstādes akcents būs 17. – 18. gs. medaļas un Kurzemes un Zemgales hercogistē kaltās monētas ar hercogu attēliem. Pēc ilgāka pārtraukuma apmeklētāji varēs apskatīt medaļas un monētas no privātnumismāta Franciskusa Perna (1920 – 2008) LNVM 2007. gadā dāvātās kolekcijas.

Jaunākie raksti