Ignats, Virgīnija

Mākslas akadēmijas mazo izstāžu ciklā Patrika Zvaigznes personālizstāde „r007m”

Šī gada ziemas un pavasara cēlienā Latvijas Mākslas akadēmija apmeklētāju uzmanībai piedāvā studentu izstāžu ciklu "Mana telpa" – neliela formāta izstāžu sēriju, kurā ar saviem darbiem piedalās Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Mazo izstāžu cikla ietvaros no š.g. 20. līdz 24. februārim Akadēmijas otrā stāva foajē būs aplūkojama jaunā gleznotāja Patrika Zvaigznes personālizstāde "r007m".

"Izstāžu ciklā "Mana telpa" vēlējos atgriezties pie pašiem pirmsākumiem, kas jau no agras bērnības – 4 gadu vecuma – veidojis manu skatījumu, dziļi ietekmējis pašreizējo darbu kompozīciju un tematiku. Esmu uzaudzis, skatoties Bonda filmas. Ir pat grūti dažos vārdos aprakstīt saikni starp šo tēlu, manu bērnību un mīlestību, kāda man ir pret šīm filmām kopumā. Filmām par aģentu 007 ir raksturīgas ārkārtīgi savdabīgas ievada mūzikas sekvences, kas katrai filmai atšķiras, bet tajā pašā laikā ir ļoti kopīgas. Tematiskajā ziņā filmās tiek rādītas atkailinātas meitenes tīrā, askētiskā, citreiz mistiskā vidē, bet kailums, kas tiek demonstrēts, ir atturīgs un smalks – vairāk radot priekšstatu un noskaņojumu par erotiku. Šajos klipos arī notiek spēle ar siluetiem, tos apvienojot ar kolāžām un spilgtu, tīru fonu. Ar savu pirmo personālizstādi ne tikai vēlējos atgriezties bērnībā pie tā, kas veidojis manu vizuālo uztveri un gaumi, bet arī izdzīvot to vēlreiz, ar jaunām apgūtām iespējām. Jau vairs ne kā bērnam, bet kā pieaugušam cilvēkam – gleznotājam," par izstādes tematiku un tās personisko nozīmību stāsta Patriks Zvaigzne.

Izstādes "r007m" darbi tapuši, iedvesmojoties no Džeimsa Bonda filmas "A View to a Kill" (1985, rež. Džons Glens), kuras mūzikas klipā skan grupas "Duran Duran" pavadījums un ir jūtama 1980. gadiem raksturīgā izteiksmes valoda. Klipā, kura darbība notiek neparastā arktiskā vidē, vērojama spēle starp meitenēm, kuras apgaismotas ar UV gaismu, tādējādi izceļot fluorescējošo atribūtiku un zīmējumus uz ķermeņiem. Arī izstādes "r007m" gleznas tapušas strādājot ar dzīviem modeļiem un izmantojot filmā "A View to a Kill" pielietotos tehniskos līdzekļus. Gleznās apvienota gan eļļas, gan akrila tehnika ar speciālām UV krāsām. Darbi izstādē tiks eksponēti slēgtā, tumšā telpā, izmantojot vienīgi UV apgaismojumu.

Patriks Zvaigzne


Patriks Zvaigzne ir absolvējis Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Metāla izstrādājumu dizaina programmu. Latvijas Mākslas akadēmijā studijas sācis Funkcionālā dizaina apakšnozarē, taču vienmēr vēlējies sevi izpaust glezniecībā, tādēļ turpinājis mācības Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozarē, kur šobrīd studē 3. kursā.

Mazo izstāžu cikla "Mana telpa" ideja radās konceptuālo studiju ietvaros un tās galvenais mērķis ir sniegt topošajiem māksliniekiem iespēju komunikatīvā vidē paust ko sev formas, satura un sajūtu ziņā būtisku un personisku. Formālais nosacījums studentiem ir, izmantojot divu līdz četru vairogu ekspozīcijas iespējas, veidot "savu telpu" – atvērtu, noslēgtu, interaktīvu vai pavisam citādu vidi – ierobežota laika ietvarā, jo katras izstādes norisei atvēlēta viena nedēļa. Izstāžu koncepcijas jau studiju procesa laikā ir piedzīvojušas pirmo novērtēšanas posmu gleznotāja un Mākslas akadēmijas lektora Andra Eglīša vadībā. Līdz ar izstāžu cikla "Mana telpa" uzsākšanu kolēģu un apmeklētāju vērtējumam tiek nodotas 15 topošo mākslinieku variācijas par personisko telpu, kas nomainīs cita citu visa pavasara cēliena garumā.

Izstāžu cikls "Mana telpa" tika atklāts š.g. janvāra nogalē ar topošās gleznotājas Madaras Neikenas izstādi "t-elpa". Patriks Zvaigzne ar personālizstādi "s007m" ir otrais izstāžu cikla dalībnieks, kuram sekos citi kursabiedri – jaunie gleznotāji – visa ziemas un pavasara cēliena gaitā.

Atskatoties uz pēdējos gados rīkotajām Mākslas akadēmijas izstādēm, mazo izstāžu projektam pastāv līdzinieki – jau iepriekš norisinājusies izstāde "Sajūtu galerija" (2006), kurā tika iesaistīti arī citu specialitāšu studenti un apmaiņas studenti no ārvalstīm, kā arī izstāde "Mana telpa" (2009), kurā piedalījās konceptuālās glezniecības meistardarbnīcas studenti un (2011) Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Pirms vairākiem gadiem par tradīciju bija kļuvušas arī Mākslas akadēmijas 3. kursa ierosinātās izstādes Mākslas akadēmijas aulā – "Zupa 1", "Zupa 2" u.c.

Izstāžu cikls "Mana telpa" tapis, iesaistoties Mākslas akadēmijas pasniedzējiem Jānim Avotiņam, Vizuālās mākslas nodaļas vadītājam profesoram Ivaram Heinrihsonam (idejas iniciators) un projekta koordinatorei, Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studentei Laimdotai Steķei.

Mazo izstāžu cikla "Mana telpa" gaitā būs aplūkojami arī Laimas Steikas, Dārtas Šķēles, Zanes Tučas, Kristas Dzudzilo, Dagnes Ventiņas, Artūra Bunta, Gundegas Kaņepājas, Dārtas Leiškalnes, Elzas Sīles, Rūtas Račko, Edgara Soprāna, Laimdotas Steķes un Māras Brīveres darbi. Ieeja bez maksas.

Jaunākie raksti