Aleksandra, Agra

Jūrmalā svinīgā pasākumā slēgs izstādi „Kuģi dzelmē\"

Sestdien, 7. janvārī, plkst. 13.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) notiks aizvēršanas pasākums ilggadējai izstādei "Kuģi dzelmē". Zemūdens priekšmeti pēc sešu gadu prombūtnes atgriezīsies pie saviem īstenajiem saimniekiem, kuri izcēla tos no Baltijas jūras ūdeņiem.

Lai arī izstāde bija paredzēta eksponēšanai tikai uz pusgadu, tomēr izstāde šī gada janvārī svinētu sešu gadu jubileju. Tagad šis datums tiek pieskaņots tās svinīgai aizvēršanai.

Šajos gados izstāde "Kuģi dzelmē" guvusi lielu apmeklētāju atsaucību. To apskatījuši gandrīz  40 000 interesentu un novadītas vairāk nekā 150 ekskursijas.

Jūrmalas pilsētas muzejs ir pirmais muzejs Latvijā, kas uzsāka zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu un pētniecību, apvienojot teoriju ar praksi. 23 gadu laikā Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī, Latvijas ezeros un upēs noorganizētas vairāk nekā 200 ekspedīcijas, kas ļāva iegūt vērtīgus zemūdens priekšmetus.

Zemūdens arheoloģijas pētījumi Jūrmalā sākās 80.gadu beigās, kad jūrmalnieks Voldemārs Rains izveidoja sabiedrisko grupu "SELA" (senās laivas). 1990. gadā "SELA" un Jūrmalas pilsētas muzejs noslēdza sadarbības līgumu par zemūdens vēstures izpētes darbu. Tā rezultātā tika organizētas izstādes: "Leģendas un mīti - ko slēpj Latvijas ezeri", "Reportāža no dzelmes", "Pēdas ūdenī", "Kuģa ceļš". Pēc Jūrmalas muzeja otrās rekonstrukcijas kārtas radās iespēja izveidot izstādi "Kuģi dzelmē", kuras mērķis bija parādīt to, cik Baltijas jūras Latvijas valsts teritoriālie ūdeņi ir pilni ar nogrimušu kuģu atliekām, kuras noslēpumainas padara jūras dibenā klejojošie sanesumi un smiltis, kā arī mainīgie laika apstākļi.

2006. gada 7. janvāris Jūrmalas pilsētas muzejā bija ļoti īpašs, jo beidzot bija piepildījies sen lolotais sapnis – nodota skatītāju vērtējumam jaunā izstāde "Kuģi dzelmē". Izstādes autori – Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā krājuma glabātāja Inese Helviga un galvenais zemūdens vēstures speciālists Voldemārs Rains šo izstādi veidoja kā eksperimentu, kur, izmantojot vizuālos un skaņas efektus, vēsturiskie materiāli, zemūdens atradumi, zemūdens nirēju ekipējums un atribūtika, maketi un manekeni tika parādīti savdabīgā gaisotnē. Mākslinieka Viktora Jermolajeva ar fluorescentām krāsām gleznotie darbi paspilgtināja šo atmosfēru, lai ikviens, kurš šķērsojis šīs telpas slieksni, justos kā zemūdens pētnieks.

Jaunākie raksti