Aleksandra, Agra

Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām

No 15. februāra līdz 1. aprīlim Rīgā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs apskatāma izstāde "Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām".

Gaisma telpā ienes harmoniju, intimitāti, noslēpumainību, siltumu, un šī izstāde gada tumšākajos mēnešos tapusi ar domu veidot īpašu atmosfēru, kurā šķietami ikdienišķs priekšmets – lampa – tiek parādīta ne tikai kā dizaina objekts, bet arī kā simbols. Projekts aptver laikposmu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām, atklājot, kā cauri gadu desmitiem transformējas gaismas izjūta, izceļot katra laika stilistikas specifiku un materiālu pielietojumu.

Izstādē eksponēti gan dažādu stilu un periodu gaismas ķermeņi, gan mākslas darbi, kuros nozīmīga dominante ir gaismas avots, – no keramikas, koka un metāla svečturiem līdz unikāliem mākslinieku-laikabiedru radītiem mākslas objektiem, gleznām, fotogrāfijām un zīmējumiem. Apmeklētāji aicināti aplūkot arī jauno dizaineru un mākslinieku veikumu, kuri strādā lampu dizaina un apgaismojuma nozarē Latvijā, – Ginta Zilbaloža, Armanda Vecvanaga, Ilzes Začestes, dizaina studijas "Esetti", SIA "Kanvas", SIA "Mammalampa", Martas Ģibietes u.c. autoru darinājumus. Ekspozīciju papildina mūsdienu pasaules dizaina meistaru darbi no tādām dizaina firmām kā "INRE", "Inspira", "Xcelsior" u.c.

Viens no interesantākajiem objektiem izstādē "Gaismas avots" ir 1937. gadā Norvēģijas kompānijas "Luxo" radītās galda lampas "L-1" prototips, kura, visu šo gadu laikā saglabājot lielu popularitāti, ir kļuvusi par klasiskas galda lampas simbolu un līdz ar to piedzīvojusi tik atšķirīgus veidolus un vairākas transformācijas, bet tomēr saglabājusi savu vēsturisko dizaina identitāti. Tā daudziem skatītājiem ir pazīstama no filmu studijas "PIXAR" īsfilmām kā Lielā lampa un Mazā lampa, kuras spēlējas ar bumbu.

Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma.

Jaunākie raksti