Šarlote, Lote

Gļebs Panteļejevs: Personālizstāde „OrNiTOLOĢIJA”

No 9. septembra līdz 23. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē būs skatāma pazīstamā tēlnieka Gļeba Panteļejeva jaunāko darbu personālizstāde "OrNiTOLOĢIJA".

"Gļeba Panteļejeva personālizstādes nosaukumā atspoguļojas gan putna tēla kā simbola un zīmes semantiskā jēga, gan autora interese par to un arī šī simbola vēsturiskā un laikmetīgā izpausme, gan dzīvo radību un lietu esamības vispārīgie principi, struktūras un likumsakarības. Mākslinieka radītie simboli nav galvenais, bet tie balstīti uz viņa priekšstatiem par pasauli un apkārtējo dzīvi un caur sevi ļauj mums apjēgt, kādas lietas eksistē vai varētu eksistēt, no kā un kādā veidā tās varētu būt atkarīgas," atklāj izstāes kuratore Gundega Cēbere.

Attiecības "putns–gaiss–debesis" mākslinieka iecerē pāraug attiecībās "gaiss–cietviela", "debesis–zeme", neizbēgami nonākot līdz eksistenciālajai dilemmai "materiāls–garīgs".

Putnu, lidojošo un aerodinamisko, kā arī dažu citādu objektu tēli, ietverti piederīgā plastiskā risinājumā, brīžiem nepārprotami sapludinot kultūrvēsturisko kontekstu ar mūsdienām, norāda, ka autoram patīk pētīt, kas notiek otrpus ikdienišķās realitātes.

Izteiksmīgās ārējās formas izceļ un interesantus kontrastus veido izmantotie materiāli – bronza, alumīnijs, dzelzs, granīts, sintētiskā masa, kā arī fascinējošām niansēm kalpo mežģīņu raksts un dažādās apdares faktūras.

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs šobrīd ir viens no vadošajiem māksliniekiem monumentālistiem. Viņa pazīstamākie darbi ir 2003. gadā Rīgā atklātā piemiņas zīme "Melnais slieksnis" pie bijušās VDK ēkas Stabu ielā 16, 2006. gadā atklātā piemiņas zīme "Tilts un mūžība" Jūrmalā un piemineklis Oskaram Kalpakam Esplanādē, kā arī virkne citu skulptūru dažādās vietās Latvijā. Mākslinieks saņēmis godalgas par saviem tēlniecības un dizaina objektiem, piedalījies grupu izstādēs un sarīkojis vairākas personālizstādes galerijās Rīgā un ārvalstīs. Šodienas tēlniecības ainā Gļebs Panteļejevs izceļas tieši ar plastisko formu izjūtu, emocionāliem un filozofiskiem kompozīciju risinājumiem, izvēlētajai idejai atbilstošu, bieži vien netradicionālu un tēlniecībā neierastu materiālu izmantošanu un prasmīgu apdari.

Jaunākie raksti