Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne
Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Brīvdabas muzejā skatāma izstāde „Piens traukos”

Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tiks atklāta izstāde „Piens traukos”. Izstādē aplūkojami piena trauki no Brīvdabas muzeja krājuma, kas darināti laika posmā no 19. gs. līdz 20. gs. 30. gadiem. Izstādes noskaņu papildina ilustrācijas no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, kā arī mūsdienu mākslinieka Kaspara Podnieka videoinstalācija „Gotiņa” no topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma.

Līdz piena rūpniecības uzplaukumam 20. gs. sākumā piens uz latviešu zemnieka galda bijis rets kārums un siers liels našķis, kas celts galdā lielos svētkos; ikdienā tika patērēts pārsvarā tikai rūgušpiens. Izstādē apskatāmi dažādi piena uzglabāšanas podi, krējuma un sviesta ķērnes, sviesta spainīši, dažādas sviesta kuļamās ierīces, kas ataino pāreju no mazražīgās mazo izslaukumu mājsaimniecības uz produktīvāko piena rūpniecību. Katram izstādes priekšmetam ir savs stāsts par pienu. Ko tik uzmanīgam stāstu klausītājam neizstāstīs, piemēram, ķipītis, kuru, atbilstoši ticējumam, esot vajadzējis turēt kreisajā rokā un ar labo roku slaukt, lai govs dotu vairāk piena! Un tam blakus lepnais piena separators, kas 20. gadsimta sākumā liecināja par zemnieka sētas turību.

Videoinstalācijā „Gotiņa” mākslinieks Kaspars Podnieks filmējis gotiņas Gudrīti un Paiju savu vecāku lauku mājā Drustos. Mākslas darbs aicina pārdomāt situāciju, kad finansiālu apsvērumu dēļ govju ganāmpulki tiek likvidēti un pazūd no Latvijas pļavām. Vai tiešām idilliskās ainavas ar gotiņām turpmāk skatīsim tikai televizorā?

Izstāde būs apskatāma no 19. maija līdz 3. jūlijam Latvijas Etnogrāfiskā muzeja Izstāžu zālē katru dienu (izņemot pirmdienās un otrdienās) no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs atrodas Juglas ezera krastā un apmeklētājiem atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00. Muzejā izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums, kas raksturo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos.

Ieejas cena muzejā vasaras sezonā (10.05 – 31.10): 2.50 pieaugušajiem, 1.50 studentiem, 1.00 skolēniem un pensionāriem. Šīs sezonas jaunums – ģimenes biļetes, draugu biļetes un sezonas biļetes.

Jaunākie raksti