Lai Ziemassvētku mielastam un ciemakukulim nekā netrūktu, gardumu tirdziņā mājražotāji un vietējās saimnieces piedāvās dažnedažādus labumus. Kārtīgai svētku maltītei būs iespējams iegādāties Ziemassvētku lielos zirņus un lielās, baltās kāršu pupas. Tie, kas svētkos nolēmuši cept sklandraušus, tirdziņā atradīs īpaši šim ēdienam piemērotos rupja maluma kviešu un rudzu miltus, bet veselīgo saldumu kārotājiem būs sarūpēti dažādi sēkliņu, riekstu un žāvēto augļu našķi. Kā jau ierasts, tirdziņā būs iespējams iegādāties arī mājās ceptu maizi, gaļas kūpinājumus un svaigos sierus. Lai tirdziņa apmeklētāji vēl pagūtu sarūpēt svētku dāvanas saviem mīļajiem, amatnieki būs sarūpējuši skaistus darinājumus, kas rotāti īpaši šiem svētkiem. Arī „Valmiermuižas tirgotavas” plauktos dāvanu meklētāji atradīs latviskas dāvanas un ciemakukuļus.
Mielošanās ar Ziemas saulgriežu cienastiem
Jau izsenis latvieši Ziemas saulgriežos ir klājuši bagātīgus svētku galdus, kur netrūka ne cūkas šņukura, ne zirņu, ne pīrāgu, ne alus, un stāsta, ka zirņi Ziemassvētkos jāēd, lai būtu pul- ka naudas. Tāpēc „Valmiermuižas virtuves” pavāri gādās, lai tirdziņa viesi varētu nobaudīt tradicionālos pelēkos zirņus ar speķi un kraukšķīgos iesala pēperkokus. Un, lai sasildītu sanākušos ļaudis, viesmīļi dos malkot karstalu un vēl ierādīs, kā pašiem to pagatavot mājās svētku viesiem. Savukārt latviešu vīna darītāji ir kuplinājuši savu piedāvājumu ar karstvīniem, kurus varēs gan nobaudīt uz vietas, gan iegādāties līdzņemšanai.
Tradīciju izzināšana, radošās darbnīcas, līksmošana
Senāk Ziemas saulgriežos visi ļaudis priekā un līksmībā svinēja gaismas uzvaru pār tumsu. Viņi veica dažādus rituālus, lai nodrošinātu pārticību, bagātu ražu un veiksmi arī nākamajā gadā. Lai tirdziņa viesiem nestu svētību, tirdziņā pl. 11:00 viesosies ķekatnieki – Jērcēnu folkloras kopa "Mežābele", kas dziedās saulgriežu dziesmas un ies rotaļās. Lai simboliski atbrīvotos no visām pagājušā gada nedienām, ikviens varēs piedalīties bluķa vilkšanā un sadedzināšanā. Visa tirdziņa garumā kā lieli, tā mazi ciemiņi varēs ņemt dalību dažādās radošajās darbnīcās un aktivitātēs. Darbosies svētku pušķojumu un rotājumu, kā arī piparkūku rotāšanas darbnīcas, būs laimes liešana un zīlēšana, un tāpat neiztrūkstoši bērni varēs doties zirgu izjādēs. Tirdziņa apmeklējumu iespējams apvienot ar ciemošanos alus darītavā, izzinot alus brūvēšanas ceļu un nodegustējot izslavēto miestiņu, pl. 12:00, 14:00 un 17:00, piesakoties iepriekš.
Tradīciju vakars ar sadziedāšanos un dančiem
Vakarpusē, no pl. 19:00 – 23:00 Valmiermuižas baltajā klētī notiks saviesīgs latviešu tradīciju vakars ar Ziemas saulgriežu tradīciju izzināšanu, lustīgiem dančiem un sadziedāšanos kopā ar folkloras kapelu „Maskačkas spēlmaņi”. Neizpaliks arī sātīgas latviešu tradicionālās vakariņas, jo virtuves pavāri galdā solās celt deviņus Ziemas saulgriežu ēdienus, tostarp alū sautētas cūkas ribiņas ar šķovētiem kāpostiem un ceptus ābolus ar karamelēm.
ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBU PROGRAMMA
21.DECEMBRĪ, Valmiermuižā
TIRDZIŅŠ “AR GARDU MUTI VALMIERMUIŽĀ”
TIRGOŠANĀS
21.DECEMBRĪ, Valmiermuižā
TIRDZIŅŠ “AR GARDU MUTI VALMIERMUIŽĀ”
TIRGOŠANĀS
10:00 – 14:00 Mājražotāju un amatnieku labumu tirdziņš
MIELOŠANĀS
10:00 – 14:00 Ziemas saulgriežu tradicionālā ēdiena – pelēko zirņu ar speķi garšošana
10:00 – 14:00 Karstalus gatavošanas prasmju izzināšana un baudīšana kopā ar „Valmiermuižas virtuves” iesala pēperkokiem
DARBOŠANĀS
10:00 – 14:00 Piparkūku dekorēšanas darbnīca
10:00 – 13:30 Svētku rotājumu darbnīca – puzuru, salmu pušķojumu un lellīšu darināšana
10:00 – 14:00 Laimes liešana un zīlēšana
10:00 – 14:00 Izjādes ar zirgiem Valmiermuižas pils parkā
LUSTĒŠANĀS
11:00 – 13:00 Saulgriežu tradīcijas – ķekatas, bluķa vilkšana un rotaļas kopā ar f/k „Mežābele”
/ieeja bez maksas/
ZIEMAS SAULGRIEŽU TRADĪCIJU VAKARS
19:00 – 23:00 Tradīciju vakars – danči un sadziedāšanās kopā ar „Maskačkas spēlmaņiem” un tradicionālais svētku mielasts
/ieeja ar ielūgumiem/