Elizabete, Liza, Līze, Betija

Ar tirdziņu „Gardu Muti” tiks svinēta Mārtiņdiena Valmiermuižā

Novembra mēnesis latviešu kalendārā iezīmējas ar latviešu gadskārtu svētkiem - Mārtiņu svinībām. Tamdēļ Mārtiņiem par godu 9.novembrī no plkst. 11.00 – 15.00 pie „Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies Latvijas labumu tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”, Mārtiņu tradīciju darbnīcas, bet vakarā, no plkst. 19:00 Valmiermuižas klētī tiks iedzīvināta latviskā vakarēšanas tradīcija ar mielošanos, spēlēm, mīklām un tautas mūziku.

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”

Mārtiņi latviskajās tradīcijās iezīmē saimnieciskā gada noslēgumu – lauki aparti, labība izkulta, graudi sabērti klētī, un tiek svinētas dzīres par godu krājumu nodrošinājumam visai garajai ziemai. Gardumu tirdziņā būs vietējo zemnieku labumi Mārtiņdienas cienastam un ziemas krājumiem: mājas maize, svaigie sieri, gaļas kūpinājumi, ievārījumi, kompoti, sulas, sukādes, medus un citi kārumi. Gatavojoties ziemai, īpaši lielā klāstā būs Latvijā ražotas vilnas dzijas, adījumi, austas segas un lina galdauti.

Mielošanās ar Mārtiņdienas cienastiem

Lai Mārtiņbērni nepaliktu tukšiem vēderiem, Valmiermuižas krodziņa pavāri piedāvās gaiļa cepeti, iesala medus kūku un citus gardumus no rudens ēdienkartes. Valmiermuižas krodzinieki rādīs, kā pagatavot karstalu un ziemas sezonas tumšā alus kokteiļus. Par īpašu pārsteigumu gādā „Valmiermuižas alus” darītavas meistari, kas pirmo reizi tirdziņā galdā cels pavisam jaunu alus garšu, ko apmeklētāji varēs pirmie garšot un vērtēt.

Tradīciju izzināšana, radošās darbnīcas, līksmošana


Tirdziņa laikā norisināsies dažādas darbnīcas visai ģimenei – krāšņu gaiļu un Mārtiņbērnu masku gatavošana, maskošanās un fotografēšanās ar Vienkoču parka vienkoču maskām. Beverīnas amatnieki dalīsies savās prasmēs dzijas vērpšanā, pastalu gatavošanā, lina lellīšu šūšanā un filcēšanā. Visa tirdziņa garumā bērni varēs doties zirgu izjādēs ar poniju. Līdztekus tirdziņam, bērni varēs iepazīt Mārtiņdienas tradīcijas, iet masku gājienā un rotaļās kopā ar Ķoņu pagasta folkloras kopu „Dzīne”, un viesus ar līksmām dziesmām priecēs Valmieras kultūras centra jauktais koris „Valmiera”.

Vakarēšana - noskaņas vakars ar tradīcijām, spēlēm un mīklām dzīvās mūzikas pavadījumā

Sens latviešu ticējums vēsta, ka Mārtiņa dienā jāmin mīklas, lai lini gari augtu, tāpēc vakarpusē, plkst. 19:00, iedzīvinot senāku laiku tradīciju – vakarēšanu, kad apkārtnes ļaudis sanāca vienuviet, lai satiktos, darītu darbus, minētu mīklas un jautri sadziedātos, Valmiermuižas klētī notiks tradīciju un spēļu vakars akordeona melodiju pavadījumā. Ar Mārtiņu tradīcijām un vakarēšanas izdarībām vakara viesus iepazīstinās Vidzemes Augstskolas studentu teātra „ViAGars” aktieri. Neizpaliks arī sātīgas latviešu tradicionālās vakariņas, jo krodziņa pavāri cels galdā Mārtiņa gaiļa cepeti un izmeklētas alus uzkodas.

MĀRTIŅDIENAS SVINĪBU PROGRAMMA

TIRGOŠANĀS

11:00 – 15:00 Mājražotāju un amatnieku labumu tirdziņš

MIELOŠANĀS
11:00 – 15:00 Mārtiņdienas gaiļa cepeša garšošana
11:00 – 15:00 Kopīga karstalus un tumšā alus kokteiļu gatavošanas prasmju izzināšana un baudīšana
11:00 – 15:00 Jaunas “Valmiermuižas alus” garšas pirmā provēšana un vērtēšana

DARBOŠANĀS

11:00 – 14:00 Mārtiņbērnu masku gatavošana kopā ar galeriju „Laipa”
11:00 – 14:00 Skaistākā Mārtiņa gaiļa gatavošana VJC „Vinda” uzraudzībā
11:00 – 15:00 Amatnieku prasmju demonstrējumi – dzijas vērpšana, pastalu gatavošana, lina lellīšu              šūšana un filcēšana
11:00 – 15:00 Maskošanās un fotogrāfēšanās ar vienkoču maskām
11:00 – 15:00 Izjādes ar zirgiem Valmiermuižas pils parkā

LUSTĒŠANĀS

12:00 – 13:00 Tradicionālās Mārtiņu spēles un rotaļas kopā ar Ķoņu pagasta folkloras kopu „Dzīne”
13:00 – 14:00 Valmieras k/c jauktā kora  „Valmiera” koncerts ar līksmām tautiskajām dziesmām /ieeja bez maksas/

MĀRTIŅDIENAS TRADĪCIJU VAKARS

19:00 – 23.00 Vakarēšana – tradīciju izzināšana, cīkstēšanās latviskās spēlēs un mīklu minēšanā, mielošanās ar gaiļa cepeti un jaunās garšas alus provēšana akordeona mūzikas pavadījumā /ieeja par ziedojumiem/

Jaunākie raksti