„Tirgus allaž bijis piedzīvojumu pilns pasākums, kurā notikusi ne vien pirkšana un pārdošana, bet arī diņģēšana un ziņģēšana, tenkošana, lopu mīšana, izrādīšanās, līgumu slēgšana un lustēšanās. Brīvdabas muzejs tradicionālajā gadatirgū piedāvā mūsdienu cilvēkam iespēju izdzīvot tādus seno gadatirgus priekus, par kādiem varam tikai lasīt literatūras klasiķu darbos”, saka Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izglītības un informācijas nodaļas vadītāja Iveta Ārgale.
Brīvdabas muzeja gadatirgū kā ik gadu būs iespēja iegādāties amatnieku darinājumus, šogad starp tiem arī mājas vīns. Kā allaž būs arī plaša kultūras programma. Tiem, kas plāno kāzas vai kādu citu pasākumu ar folkloras kopu līdzdalību, būs iespēja atrast un nolīgt sev tīkamākos spēlmaņus, dziedātājus un dancotājus, jo šogad kopas tirgū nevis vienkārši uzstāsies, bet savā starpā lielīsies, sacentīsies un tiks izsolītas.
Jau šogad muzejs ir uzsācis veikt pasākumus, lai uzstādītu jaunu Ginesa rekordu, veidojot lielāko koka karoti pasaulē. Pirmais posms šī panākuma sasniegšanai būs 4.-5. jūnija gadatirgus laikā, kad gan lieli, gan mazi amatnieka Aināra Vanaga vadībā aicināti piedalīties Baltijā lielākās karotes grebšanā, kuras garums varētu sasniegt 3 metrus.
Par straujākām lustēm gādās ritma apvienība „Pulsa efekts”, kas 4. jūnijā plkst. 11.40 spēlēs uz lielās skatuves, bet pēcāk iekustinās un ieritmizēs Kurzemes cepļa atvēršanu. Savukārt 5. jūnijā plkst. 13.00 ritmu cienītāji noteikti novērtēs dejas izrādi „No pagāniem līdz mūsdienām” ar grupas „Auļi” muzikantu līdzdalību. Tirgus izskaņā 5. jūnijā plkst. 15.00 nokusušos pircējus priecēs Priedes kroga atvēršana ar labāko alu tūri Latvijā Marijas Bērziņas, Andra Daņiļenko un Valda Zilbera vadībā.
Šogad Brīvdabas muzejs piedāvā īpašu ģimenes ieejas biļeti gadatirgū (2 pieaugušajiem un 2-4 bērniem līdz 16 gadu vecumam vai vienai daudzbērnu ģimenei), tās cena ir 10 Ls. Parastā ieejas biļete tirgū maksā 4 Ls. To iegādājoties, tiek saņemta 1 Ls atlaide mūsdienu amatniecības gadatirgum, kas pirmo reizi muzeja vēsturē notiks šī gada 27. augustā plkst. 10.00. Ja tradicionālajā jūnija sākuma gadatirgū ir pārstāvēta etnogrāfiskā tautas māksla, tad Mūsdienu amatniecības gadatirgū – šobrīd aktuāli un moderni darinājumi, pulcējot jaunos māksliniekus un amatniekus, kas savos darbos izmanto ne tikai tradicionālus materiālus.
Muzejs rekomendē izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus 1., 19., 28., 29. autobuss, sakarā ar papildus norīkotajiem autobusiem šajā maršrutā.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs atrodas Juglas ezera krastā un apmeklētājiem atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00. Muzejā izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums, kas raksturo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos.
4. un 5. jūnijā no plkst. 10.00 līdz 17.00 notiks ikgadējais Tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus, kurā pulcēsies amatnieki no visas Latvijas, lai izrādītu savas prasmes un pārdotu darinājumus.