Paturot prātā Vilhelma Purvīša mākslas izcilību un tās nozīmi Latvijas mākslas kontekstā, Helēna Demakova stāstīs par principiāli citādiem ainavas atveidojuma aspektiem 20. un 21. gadsimta mākslā.
Ainava kā atmiņu konstrukcija vai dekonstrukcija, kā popartisks komentārs vai kā metafizisks apjēgums – ir tikai daži no lekcijas atslēgas vārdiem, attiecinot tos uz vairāku izcilu starptautiski pazīstamu mākslinieku veikumu. Vienlaicīgi tiks iztirzāti arī vairāku latviešu gleznotāju un multimediālo mākslinieku darbi.
Cita starpā, iedvesmu tēmai lektore guva nesen, aplūkojot mūsdienu laikmetīgās mākslas klasiķa Deivida Hoknija Ziemeļjorkšīras ainavu izstādi Londonas Karaliskajā Mākslas akadēmijā.
Jāatgādina, ka izstāde "Purvītis un citi ainavisti" aplūkojama līdz 3. aprīlim. Tā aktualizē jautājumus, cik dziļi nācijas apziņā ir iesakņojies un nostiprinājies ainavas žanrs kā mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis? Un vai tas var būt aktuāls arī mūsdienās? Mēģinot rast atbildi uz šiem jautājumiem, ekspozīcijā līdzās izcilajam klasiķim un citiem zināmiem ainavistiem eksponēti arī mūsdienu jaunie mākslinieki.
Ieeja lekcijā un izstādē bezmaksas.
Trešdien, 28. martā plkst. 18.00 Mūkusalas Mākslas salonā (MMS) notiks Helēnas Demakovas publiskā lekcija "Cita ainava", kas papildinās MMS ekspozīciju "Purvītis un citi Latvijas ainavisti". Ekspozīcija veltīta Vilhelma Purvīša ainavu glezniecībai un tās sekotājiem.