Elizabete, Liza, Līze, Betija

Dailes teātrī notiks Londonas „Shakespeare’s Globe” teātra viesizrāde „Hamlets”

Svinot izcilā angļu renesanses dramaturga un dzejnieka Viljama Šekspīra 450.dzimšanas dienu, 2014.gada 19.maijā Dailes teātrī notiks Londonas „Shakespeare’s Globe” teātra viesizrāde „Hamlets”.

Šekspīra dzimšanas dienā 23.aprīlī „Shakespeare’s Globe” teātris uzsāks 2 gadus ilgu starptautisku turneju, spēlējot „Hamletu” teju katrā pasaules valstī visos 6 kontinentos. Pasaules turneja „Globe to Globe” būs vēl nepiedzīvots notikums teātra pasaulē.

Jaunā „Hamleta” versija ir saistošs, vitāls uzvedums. Izrādes režisori ir „Shakespeare’s Globe” teātra mākslinieciskais vadītājs Dominiks Dramgūls (Dominic Dromgoole) un Bils Bakhērsts (Bill Buckhurst).

„Shakespeare’s Globe” teātris (pazīstams arī kā „The Globe”) tika atklāts 1997.gadā Temzas upes dienvidu krastā, rekonstruējot vēsturisko Elizabetes laikmeta „The Globe” teātri, kas piederēja Šekspīra teātra trupai. „The Globe” tika uzcelts 1599.gadā. 1613.gadā Šekspīra lugas „Henrijs VIII” mēģinājumu laikā eksperimentējot ar lielgabalu, teātrī izcēlās ugunsgrēks, kas pilnībā iznīcināja „The Globe”, paņemot līdzi arī visus Šekspīra lugu manuskriptus. Pēc tam Šekspīrs vairs nav uzrakstījis nevienu lugu. 1614.gadā teātris gan tika atjaunots, lai pēc 30 gadiem, pakļaujoties valdošo puritāņu prasībai, to atkal nojauktu.

Mūsdienu „Shakespeare’s Globe” teātri 1997.gadā dibinājis amerikāņu aktieris un režisors Sems Vanameikers. Teātris tika atklāts ar Šekspīra lugas „Henrijs V” iestudējumu.

Veicot rūpīgu izpētes darbu un izmantojot pieejamās liecības par 1599. un 1614. gados celtajām teātra ēkām, „Shakespeare’s Globe” teātris ir mūsdienīga vēsturisko ēku rekonstrukcija.

Sapnim par Šekspīra „The Globe” atjaunojumu Sems Vanameikers lika pamatus jau 1970.gadā, nodibinot „Shakespeare Globe” trestu un Starptautisko „Shakespeare Globe” centru. Tas iedvesmoja daudzu „Shakespeare’s Globe” centru rašanos visā pasaulē. Savu vīziju par atjaunoto teātri Vanameikers loloja vairāk nekā 20 gadus, vēloties, lai jaunā teātra ēka atdzīvinātu „The Globe”, kāds tas bija Šekspīra laikos.

Tā kā savulaik Temzas upe bija daudz platāka un vēsturiskais „The Globe” atradās upes krastā, atjaunotais „Shakespeare’s Globe” teātris ir uzcelts ap 230 metrus no vietas, kur savulaik atradās Šekspīra „The Globe”. Tāpat kā oriģinālajā „The Globe”, mūsdienu teātrim ir skatuve ar skatītāju zālē izvirzītu proscēniju un apaļu pagalmu, ko ietver amfiteātra veidā izkārtotas solu rindas. Jumts sedz tikai skatuvi un sēdvietas. Lugas tiek iestudētas un izrādītas vasaras sezonā, parasti no maija līdz oktobra sākumam. Ziemā teātris tiek izmantots izglītības programmām.

„Shakespeare’s Globe” teātris dodas turnejās, izrādot savus iestudējumus pilīs, festivālos, pludmalēs, pilsētu parkos un skvēros. 2011.gadā teātra trupa izrādīja „Hamletu” arī Elsinoras pils pagalmā Dānijā.

„Shakespeare’s Globe” ir ieguvis pasaules slavu. Teātra izrādes tiek iestudētas, atdarinot Šekspīra teātra oriģinālo vidi – netiek izmantoti prožektori, mikrofoni, skaļruņi, pastiprinātāji vai mūzikas ieraksti. Pati ēka ir konstruēta no angļu ozola, un skatītāju sēdvietas ir parasti soli. „The Globe” ēkai ir arī vienīgais niedru jumts, kas Londonā ticis atļauts kopš Lielā Ugunsgrēka 1666.gadā.

2014.gada janvārī ar Džona Vebstera lugas „Malfi hercogiene” iestudējumu līdzās „Shakespeare’s Globe” teātrim tika atklāts Sema Vanameikera teātris (Sam Wanamaker Playhouse), kas nosaukts par godu Šekspīra tresta dibinātājam un (atšķirībā no „Shakespeare’s Globe”) ir iekštelpu teātris.

Lai gan „The Globe” iestudē arī citu angļu klasiķu darbus, „Shakespeare’s Globe” teātris mūsdienās ir galvenā vieta, kur tiek lolots un cienīts Šekspīra ģēnijs.

Viljams Šekspīrs (1564-1616), kurš tradicionāli poētiski tiek dēvēts par „Eivonas dižo gulbi”, mirstošā gulbja dziesmu nodziedāja savās lielajās traģēdijās un jo īpaši „Hamletā” (1600).
Šekspīra daiļrades tēma ir cilvēks un viņa daba. Šekspīra skatuve vienmēr ir pasaule – Theatrum Mundi, bezgalīgā dzīves skatuve. Ar savām šaubām un ideāliem Šekspīrs ir vispārcilvēcisks – katrs laikmets un katrs cilvēks viņa lugās atrod to, ko meklē un vēlas ieraudzīt. Šekspīrs ir nežēlīgs un brutāls, zemisks un cildens, dramatisks un kaislīgs, racionāls un mistisks, viņš rada varmācību un sapņus. Šekspīra varoņiem nav vidusceļa, viņiem ir jāsasniedz dzīves un sajūtu pilnīgākā intensitāte. Spēle kļūst arvien sarežģītāka, nežēlīgāka un – bīstamāka.

Skumjā, dzīvē un cilvēkos ticību zaudējušā skeptiķa Hamleta uzdotais jautājums „būt vai nebūt” ir visslavenākā frāze pasaules dramaturģijā. Tas ir arī Šekspīra daiļrades centrālais jautājums, kas pasludina diagnozi laikmeta slimībai.

„Hamleta” sižetu veido politiskas intrigas un seksuāla apsēstība, filozofiskas pārdomas, nežēlīga vardarbība un skaudrs humors. Hamletam ir atņemtas tiesības uz troni, Dānija ir cietums, tēva gars pieprasa atriebību, karalis nes pierē Kaina zīmi – vecāko no lāstiem, bet karaliene ir kritusi asinsgrēkā. Savukārt pats jaunais princis pieņem ārprāta masku. Hamleta apziņa ir spogulis, kurā sevi var atpazīt katrs laikmets un katra paaudze. Arī mēs. Acīmredzot, daļiņu ārprāta satur katrs laikmets. Laiks ir izgāzies no eņģēm, - saka Hamlets, un to pašu varam teikt arī mēs. Kad gan ir bijis savādāk?
Izrāde notiks Šekspīra festivāla ietvaros, kas norisināsies maijā. Festivāls tiks atklāts 16.maijā ar Dailes teātrī iestudēto Šekspīra traģēdiju „Ričards III” (režisors - Viesturs Meikšāns, titullomā - Artūrs Skrastiņš).

Papildinot Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, Šekspīra festivāla ietvaros notiks visdažādākie kultūras pasākumi: konkursi, multimediāla izstāde, lekcijas un diskusijas, teātra izrādes, filmas un citas aktivitātes. Šekspīra festivālu Latvijā organizē Britu padome Latvijā, Latvijas Kultūras akadēmija, žurnāls „VETO Magazine”, Dailes teātris un Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs.

Jaunākie raksti