Hugo, Uga, Uģis

Latvijas Nacionālajā operā top opera bērniem „Mazais skursteņslauķis”

Atzīmējot britu komponista Bendžamina Britena 100. jubileju, Latvijas Nacionālajā operā (LNO) top populārās bērnu operas "Spēlēsim operu "Mazais skursteņslauķis!"" jauniestudējums. Pirmizrāde gaidāma 25. janvārī. Iestudējums, ko LNO veido sadarbībā ar Rīgas Doma kora skolu, skatītājiem sniegs iespēju ne tikai dzīvot līdzi aizraujošajam stāstam, bet arī pašiem iesaistīties notikumos gan izrādes laikā, gan starpbrīdī.

... Mazajam Semam ir tikai astoņi gadi, taču, nabadzības spiestam, jāsāk darba gaitas. Viņš kļūst par vienu no tiem puišeļiem, kuriem par vēdera tiesu jāberž dūmvadi un skursteņi bagāto ļaužu mājās. Grūts, bīstams un veselībai ļoti kaitīgs darbs! Un, ja vēl priekšnieks izturas tikpat nejauki kā Melnais Bobs un viņa dēls Klems…

"Tomēr senais stāsts, iedzīvināts operā, nebūt nav drūms un nomācošs! Izrādes varoņiem nepiemīt burvju vara vai kādas īpašas spējas – tie ir vienkārši bērni, kas atbalsta viens otru. Taču, kā ikviens varēs pārliecināties, tas ir viss, kas nepieciešams, lai notiktu mazs brīnums," stāsta operas režisors, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks – Prāgas Nacionālā teātra operas mākslinieciskais vadītājs Rocc.

Viņš ir pārliecināts: arī izrādi iespējams radīt no nekā – vajag tikai iztēli, drosmi un pāris labu draugu. Tāpēc, veidojot iestudējumu, viņš asprātīgi izmantojis ļoti vienkāršas dekorācijas un kostīmus, kādus varētu pagatavot paši bērni. Atraktīvā pieeja šo operu darīs par spilgtu pārsteigumu ne vien bērniem, bet arī viņu vecākiem.

Komponists Bendžamins Britens (1913-1976) – pirmais britu mūziķis, kuram Anglijas karaliene piešķīrusi lorda titulu – izsenis bija lolojis ieceri atklāt mūzikas burvju varu mazajiem klausītājiem, līdz 1949. gadā viņš radīja Mazo skursteņslauķi – brīnišķīgu draugu, kas bērniem palīdz spert pirmos soļus opermākslas pasaulē. Šis ir Britena visbiežāk uzvestais darbs, ko iemīļojuši bērni visā pasaulē.

Arī Latvijā "Mazais skursteņslauķis" iestudēts vairākkārt: plašu popularitāti piedzīvoja 1981. gada iestudējums LNO Aleksandra Viļumaņa vadībā, 2004. gadā opera tika iestudēta Siguldas Opermūzikas svētkos, bet pagājušajā sezonā to piedāvāja "Latvijas Koncerti" diriģenta Andra Veismaņa koncertiestudējumā. Tomēr paaudzes mainās, un mazais skursteņslauķis atkal čakli spodrinās skursteņus Latvijas Nacionālajā operā!

"Šī ir neparasta izrāde – tajā ir ne vien aizraujošs stāsts un lieliskas melodijas, bet tiek arī parādīta operas tapšana, darbībā iesaistot publiku. Turklāt galvenās lomas izpilda bērni! Kā diriģents varu teikt: strādāt ar bērniem ir brīnišķīgi. Spēju vien brīnīties par viņu enerģiju – no tās katliņš varētu uzvārīties," smej jauniestudējuma mākslinieciskais vadītājs un diriģents Andris Veismanis, kuram pirmā iepazīšanās ar "Mazo skursteņslauķi" notikusi, mācoties vēl J. Mediņa mūzikas vidusskolā un noskatoties leģendāro 80. gadu iestudējumu LNO.

Iestudējuma pirmā daļa ļauj ielūkoties operas iestudēšanas aizkulisēs. Otrā daļa stāsta par mazo skursteņslauķa mācekli Semu, kuram jācieš no meistara Melnā Boba un viņa nerātnā dēla Klema pārdarījumiem. Tikai bērnu attapība un drosme var atbrīvot Semu, uzveikt ļaunumu un bailes!

Pieaugušo lomas atveidos LNO solisti Armands Siliņš, Juris Ādamsons, Kristīne Zadovska, Ilona Bagele, Inga Šļubovska, Evija Martinsone, Evita Zālīte, Olga Jakovļeva, kā arī Dainis Skutelis un Viesturs Jansons. Savukārt bērnu lomu galvenie izpildītāji vēl tiks precizēti. Pārmaiņus ar Andri Veismani operu diriģēs arī Valdis Butāns.

Un vēl. Par jauniestudējuma vizuālo simbolu kļuvusi poga, atgādinot populāro ticējumu, ka pieskaršanās skursteņslauķa apģērba pogām nesot lielu veiksmi. Tāpēc iestudējuma veidotāji lielos un mazos skatītājus aicina: nākot uz izrādi, katram līdzi jāņem viena poga. Kā tieši pogas un podziņas palīdzēs izglābt Semu, noskaidrosies tikai un vienīgi operas gaitā!

Pirmizrāde paredzēta 25. janvārī plkst. 19.00, savukārt nākamāsizrādes gaidāmas 26. janvārī plkst. 12.00 un 18.00, 16. martā plkst. 12.00 un 18.00 un 6. aprīlī plkst. 12.00 un 18.00.

Jaunākie raksti