Vivita, Dzīle, Viva

LNO pasaules pirmizrādi piedzīvos Bruno Skultes „Vilkaču mantiniece\"

3. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā pasaules pirmizrādi piedzīvos latviešu komponista Bruno Skultes operas „Vilkaču mantiniece"iestudējums. Izrādi, kas top ar Operas Ģildes ASV un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, veido diriģents Andrejs Jansons, režisore Ināra Slucka, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Jurjāne; lomās iejutīsies Dana Bramane, Andris Ludvigs, Raimonds Bramanis, Inga Šļubovska, Gunta Davidčuka, Imants Erdmans, Rihards Mačanovskis, Armands Siliņš, Krišjānis Norvelis u.c.

Operu, kas sacerēta 20. gadsimta 40. gadu beigās, savulaik iestudēšanai Maskavā ieteicis pasaulslavenais diriģents Leopolds Stokovskis, tomēr tam nebija lemts notikt. Pirmizrādi Latvijā „Vilkaču mantiniece" piedzīvoja tikai 2005.gadā koncertuzvedumā. Šis būs operas pirmais iestudējums.

Bruno Skulte (1905-1976) ir viens no spilgtākajiem trimdas komponistiem. Latviešu mūzikas vēsturē viņš iegājis ne vien kā talantīgs un ražīgs komponists, bet arī kā aizrautīgs un iedvesmojošs diriģents, temperamentīgs ērģelnieks un aktīvs sabiedriskais darbinieks.

Ļaudis mēdz slavēt latviešu tikumus aizgājušajos gadsimtos: tie bijuši bargi, bet taisnīgi un negrozāmi. Tomēr aizliegtā mīlestība ir pastāvējusi vienmēr – slepena un nosodīta, bet neizdzēšama un neapslāpējama. Un tieši tādas ir Dievlodziņu saimniekdēla Raita jūtas pret svešinieci Marutu – skaisto raganu no nīstajām Vilkatu mājām. Tik ugunīgas jūtas var gan sildīt, gan sadedzināt...

"Bruno Skultes operā Vilkaču mantiniece visvairāk mūs interesē autora izvirzītā naida tēma. Un centrālais jautājums, ko pētām, operu iestudējot, skan – kā latviskajā dailē, šajā skaistumā, ko tik pašapzinīgi kopjam un ar ko pamatoti lepojamies, mājo tik milzīgs naids? Naida tēmai vēlamies pretī likt skaistuma un mīlestības tēmas. Skaistums un mīlestība ir spēks, kas spēj atbrīvot no naida," saka iestudējuma režisore Ināra Slucka.

30. maijā plkst. 19.00 Latvijas Nacionālajā operā notiks „Sarunas pirms pirmizrādes", kurās par „Vilkaču mantinieci" sarunāsies radošā komanda, bet filoloģijas doktors, prof. Viesturs Vegrāvis lasīs lekciju „Vilkaču mantiniece – romāna autore un mazzināmais".

Šosezon „Vilkaču mantiniece" būs skatāma arī 15. jūnijā Rīgas Operas festivāla ietvaros.

Jaunākie raksti