Inese, Inesis, Ēriks

Summertime muzicēs Grammy balvas ieguvējs Hjū Masekela

Svētdien, 15.augustā plkst.19.00 Dzintaru koncertzālē notiks starptautiskā mūzikas festivāla "Summertime. Aicina Inese Galante" Džeza mūzikas vakars. Koncertā muzicēs "Grammy" balvas ieguvējs Hjū Masekela (trompete, flīgelhorns, vokāls) no Dienvīdāfrikas un viņa ansamblis. Šogad starptautiskais mūzikas festivāls "Summertime" Dzintaros no 14.augusta līdz 18.augustam.

Dienvidāfrikas izcilā mūziķa Hjū Masekelas slava ir aplidojusi visu zemeslodi. Viņš ir spēlējis kopā ar visām pasaules džeza zvaigznēm, savukārt, džeza zvaigznes uzskata par lielu godu uzstāties kopā ar viņu.

Pirmo instrumentu izcilajam trompetistam un ģeniālajam mūziķim 1954. gadā uzdāvināja mācītājs Trevors Hadlstouns, kurš toreiz jauneklim mācīja trompetes spēles ābeci.


Otro trompeti Masekelam uzdāvināja džeza karalis Lūiss Armstrongs.



Masekelas dziesmas Up Up And Away un Grazing In The Grass 1968.gadā iekļuva Amerikas hit-parādēs (tika pārdoti 4 miljoni kompaktdisku). Viņa dziesma Bring Him Back Home 1987.gadā kļuva par Nelsona Mandelas atbrīvošanas kustības himnu. 

2003.gadā par viņu tika uzņemta dokumentālā filma Amandla! .



Kopš 2007.gada viņš darbojas The Woyome Foundation for Africa valdē.



Hjū Masekela ir ieskaņojis ap trim desmitiem disku (jaunākais no tiem - Phola - iznāca 2009. gadā), un visi viņa pēdējo gadu albumi ieguvuši platīna statusu.



Jūnijā viņš uzstājās FIFA Pasaules kausa spēļu atklāšanas un noslēguma koncertos Orlando stadionā Johannesburgā 30 000 klausītāju un daudzu miljonu televīzijas skatītāju priekšā.



Hjū Masekela savā daiļradē apvieno Dienvidāfrikas melnādaino iedzīvotāju kopienu tautas mūzikas motīvus un ritmus ar džezu. Kopš jaunības gadiem viņš spēlē mūziku, kura atspoguļo viņa paša un viņa tautas dzīves pieredzi.



Viņš ir dzimis 1939.gadā Vitbenkā (Dienvidāfrikas Republikā). Kad viņam bija 14 gadi, noskatījies kinofilmu Young man with a horn (Jauneklis ar trompeti), viņš pats nolēma ņemt rokās šo instrumentu. Pusaudža gados viņš spēlēja ielas džezbendos un klubos Johannesburgā un Keiptaunā, bet 1959.gadā izveidoja grupu Jazz Epistels – tas bija pirmais melnādaino mūziķu ansamblis Dienvidāfrikā, kas ieskaņoja džeza albumu. Taču drīz vien orķestri nācās atlaist, jo pēc tā laika Dienvidāfrikas likumiem tumšādainie āfrikaņi nedrīkstēja sanākt grupās, kurās ir vairāk par desmit cilvēkiem.



60.-tajos gados Masekelas skolotājs un cīnītājs pret aparteīdu Trevors Hadlstouns, kurš tika izraidīts no valsts, satikās ar Lūisu Armstrongu un pastāstīja viņam par talantīgo jaunekli. Hadlstouns, Džonijs Dankvorts, Harijs Belafonte un arī Jehudi Menuhins palīdzēja Masekelam tikt pie ārzemju pases un stipendijas mācībām Londonā un Ņujorkā. Pēc kursiem tādās prestižās mācību iestādēs kā Londonas Guildhall School of Music un Ņujorkas Manhattan School of Music jaunais mūziķis iekļāvās Ņujorkas džeza dzīvē. Sākumā viņš strādāja ierakstu studijā, izveidoja savu zīmolu Chisa Records un izdeva vairākus ierakstus, kuros dažādās proporcijās jauca kopā džezu un Āfrikas popmūziku. Kopā ar Dievidāfrikas vokālisti Mirjamu Makebu, kura kļuva par viņa sievu, viņš koncertēja Amerikas Savienotajās Valstīs, vācot līdzekļus, lai palīdzētu talantīgiem mūziķiem Dienvidāfrikā. 



Vēlāk viņš atkal pievērsās Āfrikas folklorai, izveidoja orķestri Union Of South African Band, uzstājās Londonā un pēcāk atgriezās Āfrikā, kur joprojām koncertē. Allaž – ar vērienu un lielam skaitam klausītāju.



“Es piederu zemei, kura cīnījusies par savu brīvību 400 gadus – to laikā nav bijis ne dienas bez cīņas. Mūs mēģināja pārliecināt, ka mēs esam barbari un mežoņi. Taču kultūra ir mūsu lielākā bagātība – vienīgais, ko mums nevar atņemt. Visu, ko es daru, es daru sava kontinenta labā”, – tā teic Hjū Masekela.

Biļetes: "Biļešu serviss" kasēs.
Vairāk informācijas: http://www.hbf.lv

Jaunākie raksti