Velta, Velda

Gatavojamies svētkiem: 10 idejas svētku galdam

Pirms svētkiem sarunās parasti notiek aktīva ideju apmaiņa par tēmu: ko interesantu ēdīsiet, darīsiet, dāvināsiet svētkos? Jo pilnīgi dabiska un saprotama ir cilvēku vēlme nemitīgi pamēģināt, pagaršot, redzēt, sajust un izbaudīt kaut ko interesantu, nebijušu. Esam apkopojuši 10 aktuālas un, iespējams, nebijušas idejas svētku galdam.

1. Šampanieša ūdenskritums galda centrā
Šampanieša piramīda. Ja svinības ir paredzētas lielas, ar plašu viesu pulku, centrālajā vietā var veidot šampanieša piramīdu. Tā piesaistīs uzmanību un radīs iemeslu sarunām. Parasti šādu piramīdu veidošanu uztic profesionāļiem, kuri zina, kā savietot glāzes, lai pielejot augšējo ar šampanieti, tas ielītu arī zemākajās. Piramīdu veido no tukšām šampanieša glāzēm rindās vienu virs otras, līdz izveidojas piramīda.

2. Franču pavārmākslas šedevrs - fondī

Tas, visticamāk nav nekāds jaunums, bet fondī var pārvērst jaunumā, izvēloties jaunas pieejas. Piemēram, zivju ēdienu gatavošanu zilā siera mērcē. Šāda darbošanās pie galda rada radošu un patīkamu atmosfēru, pie tam katrs no visiem var pats sev pagatavot uzkodas un tās ir svaigas visu svinību laiku. Šokolādes fondī ar augļiem savukārt ir ļoti romantisks un baudāms deserts, kas piestāv gan vakaram divatā, gan ballītei plašākā lokā.

3. Salāti kārtās
Šī ir alternatīva, ja svētkos tomēr gribas salātus, taču to klasiskie varianti ir apnikuši. Kārtojot kādas formas traukā kārtām salātu sastāvdaļas, papildinot tās ar krējumu un/vai majonēzi, noturot ledusskapī un pirms pasniegšanas izgāžot no trauka salāti izskatīsies pavisam citādi. Tāpat arī salāti, kas kārtoti starp blīvi sakārtotām maizes rikām izskatīsies un garšos citādi nekā rosols lielajā bļodā galda vidū. Sāļajām tortēm variāciju ir daudz.

4. Baudas kumosiņi
Uzkoda karotē uzskatāma par šā brīža modes lietu. Dažādos publiskos pasākumos uzkodu galdus veido uzkodu karotes - tie ir nelieli ēdieni viena kumosa lielumā, kas tiek servēti tam speciāli paredzētās karotēs. Uzkodu karotēs lielākoties tiek likti ekskluzīvi našķi, kuriem nepiestāv servēšana lielās bļodās un šķīvjos, piemēram, tartari.

5. Interesantas kombinācijas
Ir dažādi salikumi, kas tipiskiem latviešiem šķiet nepieņemami un nebaudāmi, piemēram, gaļa ar dzērvenēm vai zemenēm, gaļa ar šokolādi vai grūbas ar putukrējumu. Šādas interesantas kombinācijas parasti viesiem paliek prātā, jo gribas pagaršot ko jaunu un pēc tam apspriesties, kātas garšojis pārējiem.

6. Saldā un sāļā spēles

Apvienojot vienā ēdienā sāļo un saldo garšas kārpiņas piedzīvo nelielu šoku. Ananāsi kopā ar vistas gaļu ir klasika. Pamēģināt var arī gaļu tumšajā šokolādē, dārzeņus vai gaļu, kas panēti medus/sojas mērces maisījumā, piešķirot tiem medus saldumu. Savukārt pie klasiskajiem pelēkajiem zirņiem pamēģiniet pasniegt cukurā karamelizētus apceptus sīpolus.

7. Trauki, kas nav trauki
Nav nepieciešams pārspīlēt, iztiekot pilnīgi bez traukiem, bet pāris netipiski trauki atdzīvinās galda klājumu. Izgrebtā melonē vai arbūzā var pildīt dažādus saldos ēdienus - augļu salātus, piemēram. Savukārt izgrebts ķirbis var kalpot kā panna, kurā ēdienu (sacepumu) pagatavi cepeškrāsnī un arī pasniedz uz galda. Ekostila galda krājumā iederēsies saliekta bērza tāss, uz kuras kārto uzkodas.

8. Ēdiens uzzied!
Ar ziediem rotāti ēdieni - tas ir veids, kā atdzīvināt galda klājumu, ienest telpā krāsas un smaržas, šķietami vēl vairāk uzlabot ēdienu garšu. Rotāšanai var izmantot teju visu veidu ziedus, novietojot tos blakus ēdienam vai uz tā virsmas. Piemēram, gurķumētru zilie ziedi var greznot salātu bļodu vai dekorēt desertu, ja ir iecukuroti. Tāpat arī kliņģerīšu ziedi, kumelītes, krizantēmas, kreses u.c. ir piemēroti ēdiena rotāšanai. Savukārt, ja baidies

9. Ogas ar sniegu
Augļi svētku galdā, visticamāk, nevienam nav jaunums, taču ir jāzina daži knifi, lai augļus pasniegtu gardi, lai tie neapkalstu un nemainītu krāsu svinību laikā, lai tie rosinātu apetīti. Augļus var griezt ar rievoto nazi un apslacīt ar citrona sulu, lai nenomelnētu, nezaudētu savu krāsu. Lielākās ogas (dzērvenes, zemenes, plūmes, aprikozes) var pirms pasniegšanas iemērkt cukura sīrupā un apkaisīt ar pūdercukuru, piešķirot apsnigušu iespaidu. Tāpat arī sagrieztos augļus var pārliet ar izkausētu šokolādi vai blakus tiem nolikt šokolādes mērci.

10. Kraukšķīgs krēms
Krēms brulē. Piesaista ar kraukšķīgo garoziņu virsū un latviešiem ne tik pierasto garšu. Klasisko krēmu brulē var papildināt ar dažādiem svaigiem augļiem. Galvenais - pasniedziet tos mazajos speciāli brulē paredzētajos trauciņos un pirms pasiegšanas apberiet ar cukuru, kuru izkausējiet ar gāzes degļa palīdzību.

Jaunākie raksti