Vasaras ziedi lieliski iederēsies svētku galda rotāšanā, tie radīs noskaņu piknikā uz terases. Līdzīgi arī garšaugu podiņš var kļūt par lielisku galda dekoru – mielasta baudītāji tā arī ēdienam var pievienot pilnīgi svaigus un aromātiskus zaļumus. Ja nepietiek pacietības tos audzēt pašiem, veikalos var nopirkt jau gatavus garšaugu podiņus, kurus atliek vien dekoratīvi noformēt un noderīgs, un skaists dekors ir gatavs.
Jūsmojam par vasaras puķēm!
Gan ekonomiskāk, gan interesantāk ir, ja ziedu stādus audzējam paši, te noderēs visdažādākie palīgi – kastītes, podiņi, kā arī substrāts. Var iegādāties universālo substrātu vai speciāli vasaras puķēm paredzēto. Cilvēki labprāt pērk sēklu diedzēšanai paredzētās mini izmēra siltumnīcas, kuras var novietot, piemēram, uz palodzes.
Aktīvākās saimnieces puķes sāka sēt jau ziemā, agrā pavasarī, aprīlī ir jau izauguši nelieli stādi tādām puķēm kā petūnijas, balzamīnes, lobēlijas. Lai paši izaudzētu stādus, jāiegulda darbs, jāsarūpē nepieciešamais un piemērota gaiša, vismaz 18-25 grādus silta vieta, lai sēklas iespējami labāk un vienmērīgāk sadīgtu. Bieži vien maija beigās, vasaras sākumā dārzkopji pukojas, ka stādi pārāk dārgi, arī kvalitāte ne vienmēr ir apmierinoša. Turklāt ne reizi vien dzirdēts, ka iegādājoties stādus, piemēram, tirgū ne vienmēr izaug tieši solītās šķirnes vai krāsas augi.
Ik gadu visaktīvākā jau izaudzēto vasaras puķu tirdzniecība sākas maija vidū, bet viss atkarīgs no laika apstākļiem, jo vasaras puķes ir neizturīgas pret salu. Visizturīgākās ir atraitnītes, kas spēj izturēt pat dažus grādus sala. Lai atraitnītes krāšņi ziedētu, tām nodzeltējušie ziedi jānolasa, augi jāmēslo. Ja ziedus nenolasīs, veidosies sēklas, kas nav savienojamas ar bagātīgu ziedēšanu. No puķu sēklām pašreiz aktuālākās ir samteņu, asteru, puķu zirnīšu u.c. sēklas.
Audzējam svaigus garšaugus!
Veikalu klāstā šobrīd pieejamas garšaugu – diļļu, bazilika, pupumētras, lapu un sakņu pētersīļa, dzelteno sinepju, maurloku, piparmētru, raudenes u.c. sēklas. Garšaugus var audzēt uz palodzes, balkona vai terasē, dārzā. Uz palodzes vai citur podos veiksmīgi var audzēt maza izmēra, speciālas šķirnes tomātus. Tomātu sējai augsni samitrina, pāri pārklāj minimālu augsnes kārtu. Laista ar istabas temperatūras ūdeni. Kad izpiķē un pārstāda lielākā traukā vai atsevišķos podiņos, tos var novietot tālāk no apkures, bet jābūt labam apgaismojumam.
Garšaugi visaromātiskākie ir, ja tos izmanto ēdiena gatavošanā tūdaļ pēc noplūkšanas. Ir taču tik ērti, ja ģimenei vai viesiem paredzēto maltīti var papildināt ar pilnīgi svaigu baziliku, dillēm, lokiem utml. Tos var ērti audzēt arī uz mājas palodzes, balkona, āra kāpnēm vai verandā.
Garšaugu audzēšana traukos ir labs risinājums tiem, kam nav sava dārza. Garšaugiem vienlīdz svarīgas ir gan dekoratīvās īpašības, gan praktiskais pielietojums. Veidojot garšaugu buķeti, svarīgi ir izvēlēties saderīgas smaržas, lai uz balkona būtu patīkami iziet.
Smarža vislabāk sajūtama vakaros, kad augi tikko aplaistīti. Labi izskatās, ja vienā podā stāda dominējošo garšaugu, kas parasti ir visgarākais, tad tam apkārt citus.
Traukos labi aug baziliks, estragons, majorāns, rozmarīns, timiāns, pētersīļi kā arī dilles. Bez šaubām dilles neizaugs tik spēcīgas kā dārzā. Visvienkāršāk ir audzēt lokus – nogriežot sīpola galviņai virsu un iestādot to parastā balkona kastītē, zaļie lociņi izaugs pavisam ātri. Ļoti ātri arī izaugs rukola. Zaļie lociņi izaug arī ūdens trauciņā uz palodzes.
Piemēram, piparmētru var iegādāties jau podiņā un tālāk audzēt uz sava balkona, gūstot gan patīkamu smaržu, gan dekorāciju saldējumam, sastāvdaļu vasaras kokteiļiem, garšīgu un veselīgu tēju. Tāpat var iegādāties lavandu podiņos, ko arī var audzēt uz balkona. Lavandas smarža atbaida odus, to var sakaltēt,ielikt maisiņā un pēcāk skapī kā līdzekli pret kodēm.
Garšaugu sēšanai paredzētajam traukam jābūt ar noteci un keramzīta kārtu apakšā, jo garšaugi mīl drenētu augsni, kas nav smaga un slapja, bet pietiek mitruma. Jo lielāks būs izvēlētais trauks, jo ilgāk tajā saglabāsies mitrums un garšaugi labāk jutīsies. Garšaugiem var izvēlēties, piemēram, garenās plastmasas kastes. Taču izvēle var būt arī oriģinālāka, piemēram, skārda bļodas, kurām apakšā vislabāk uzreiz izurbt caurumiņus vai arī veidot atbilstošu drenāžu. Var būt arī dažāda lieluma māla podi, kā arī citi trauki ,galvenais, lai būtu notece.
Vasara ir laiks, kad ziedus un garšaugus gribas iespējami tuvāk sev un mājoklim, tāpēc tie iederas gan kastītēs uz palodzes, gan balkona un terases. Pie tam, audzējot garšaugus, iespējams apvienot patīkamo ar lietderīgo – prieks gan acīm, gan garšas kārpiņām. Veikalu tīkla "K-rauta" dārzkopības konsultantei Vēsmai Dzintarei jautājām, kā rīkoties, ja gribas uzziedināt savu mājokli.