Ikars

Laulību gredzeni: aktualitātes un kritēriji to izvēlē

Gredzenu uzvilkšana pirkstā ir viena no laulību ceremonijas kulminācijām, kas simboliski nozīmē, ka divas iemīlējušās sirdis savienojas, un iezīmējas jaunas dzīves sākums. Šie gredzeni parasti tiek nēsāti pirkstā ikdienā visu atlikušo mūžu, tāpēc izvēlētiem laulību gredzeniem jābūt īstam meistardarbam un jāsagādā jaunlaulātajiem prieku.

Pašlaik novērots, ka Latvijā jaunlaulātie visbiežāk priekšroku dod gredzeniem, kas sastāv vairāk nekā no viena zelta veida. Gredzenus ar briljantiem aizvien populārāk ir izmantot ne tikai saderināšanās brīdī, bet arī kā laulības gredzenus. Pāri vairumā gadījumu vēlas vienādus gredzenus abiem jaunlaulātajiem, tādējādi simbolizējot savu vienotību. Popularitāti laulību gredzenu izvēlē joprojām saglabājuši klasiski (stīpiņas veida) gredzeni, bet aktuāli ir arī interesanti, individuāli dizainiski risinājumi pēc īpaša pasūtījuma.

Arī mūsdienās laulības gredzens ir saglabājis savu sākotnējo simbolisko nozīmi, taču dizaina ziņā gan piedzīvotas pārmaiņas. Agrāko vienkāršību arvien biežāk nomaina ekskluzīvi, ar dārgakmeņiem rotāti mākslas darbi, kurus nav obligāti nēsāt uz labās rokas zeltneša vien.

Laulību gredzenu iegāde un cenas

Laulību gredzenus var izvēlēties no juvelierizstrādājumu veikalos jau gatavā piedāvājuma – klasiskiem variantiem, taču iespējams veikt arī individuālus pasūtījumus, radot tieši sev piemērotāko un tīkamāko gredzenu. Saprotams, ka individuāls pasūtījums izmaksās dārgāks. Tāpat arī gredzeni var būt ar vai bez dārgakmeņiem. No materiāliem viennozīmīgi dominē zelts dažādās krāsās, taču bijušas situācijas, kad gredzens pagatavots pat no alumīnija.

Minimālā gredzenu komplekta cena ir 135 lati, bet maksimālā atkarīga no pašu vēlmēm un iespējām. Gredzena cenu nosaka izejmateriālu un darba izmaksas, vidēji gredzens bez briljantiem maksā no 25 latiem par gramu, bet ar briljantiem – no 45 latiem.

Kritēriji laulību gredzena izvēlē

Teorētiski laulību gredzenu pirkšana ir līgavaiņa ziņā, tomēr praktiski labāk pie juveliera doties abiem kopā, lai izvēlētos gredzenu, kāds patīk un arī labi der abiem.

Meklējot piemērotāko laulības gredzenu, juvelieri iesaka ņemt vērā vairākus kritērijus:

pašu stils – ir būtiski, lai izvēlētie gredzeni saskanētu ar valkātāju gaumi un stilu;

gredzena izmērs jāpārbauda vairākkārt, īpaši tad, ja roku pirkstiem dažādos apstākļos ir tendence piepampt;

gredzena profils – protams, populārākie ir pilnīgi apaļie gredzeni, bet dažkārt cilvēki izvēlas arī nedaudz stūrainus vai kombinētus (pamats apaļš, pa virsu veidots citas formas profils, kas rada vairāku stāvu efektu), gredzena virsma var būt apaļa vai izliekta;

gredzena platums var būt 2 – 10 milimetri, taču tradicionāli jaunais pāris izvēlas gredzenus, kas nav šaurāki par 5 mm;

zeltam var būt dažādas krāsas – sarkana, dzeltena un balta, tā gredzenu var gatavot no vienas, divām vai trijām zelta krāsām;

dārgakmeņu skaits un izvietojums – laulību gredzenos sievas gredzenā visbiežāk tiek izmantoti briljanti, taču vīrieši priekšroku dod gredzeniem bez dārgakmeņiem;

praktiskums arī ir starp būtiskajiem kritērijiem, jo šis gredzens tiks nēsāts ikdienā, tāpēc tam jābūt ērtam, patīkamam, tāds, kurš nekur neķeras un netraucē, bet rada sajūtu, ka ir saaudzis ar roku;

vienkāršus gredzenus var padarīt individuālus, iegravējot tajos kādu pārim nozīmīgu vārdu vai citu informāciju, visbiežāk tiek iegravēti vīra, sievas vārdi un laulību datums, taču sirsnīgi ir arī dažādi slaveni izteicieni par mīlestību, gravējumu var paslēpt gredzena iekšpusē vai starp rakstiem, dekoriem virsmā.

Jaunākie raksti