Ignats, Virgīnija

„Ziemeļu Simfoniju” diriģēs Anu Tali

Piektdien, 16. martā, pulksten 19, Lielajā Ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) aicina uz koncertu "Ziemeļu Simfonija", kuru veselības problēmu dēļ nediriģēs igauņu diriģents Olari Eltss – viņa vietu pie diriģenta pults ieņems cita igauņu diriģente Anu Tali. Savukārt Erki Svena Tīra veltījuma Sibēliusam "Meklējot saknes" vietā tiks atskaņots Arvo Perta skaņdarbs Bendžamina Britena piemiņai "Cantus". Bez izmaiņām kā soliste koncertā uzstāsies izcilā latviešu vijolniece Vineta Sareika kura izpildīs Igora Stravinska Vijoļkoncertu Re mažorā, vēsta LNSO pārstāvji.

Igauņu diriģente Anu Tali dzimusi 1972. gadā Tallinā. Muzikālo izglītību viņa uzsāka Tallinas Mūzikas vidusskolā kā pianiste. Pēc skolas pabeigšanas 1991. gadā uzsāka studēt diriģēšanu Igaunijas Mūzikas akadēmijā pie profesoriem Kuno Arenga, Tomasa Kaptena un Romana Matsova. Diriģēšanu Tali turpināja apgūt Sanktpēterburgas Valsts konservatorijā pie Iļjas Musina un Leonīda Korčmara, kā arī Sibeliusa akadēmijā Helsinkos pie Jormas Panulas.

1997. gadā Anu un viņas dvīņumāsa Kadri Tali nodibināja Ziemeļvalstu simfonisko orķestri (ZSO), kas sākotnēji saucās Igaunijas-Somijas simfoniskais orķestris. Anu ir orķestra diriģente un mākslinieciskā vadītāja, bet Kadri – direktore. Orķestris, kura sastāvā ir jauni mūziķi no 15 dažādām valstīm, uzstājas piecas reizes gadā ar dažādām tematiskām programmām. Tali un ZSO debijas disks "Gulbja lidojums" iznāca 2002. gadā Finlandia/Warner Classics apgādā un tajā bija iekļauti divu igauņu komponista Veljo Tormisa skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumu ieraksti – orķestra svītas "Okeāns" un "Gulbja lidojums". Šis disks diriģentei atnesa prestižo Echo Klassic balvu nominācijā "Gada jaunais mākslinieks". Otrais Anu Tali un ZSO albums Action, Passion, Illusion iznāca 2005. gadā, tajā bija iekļauti Erki Svena Tīra, Žana Sibeliusa un Sergeja Rahmaņinova skaņdarbi.

2011./2012. gada sezonā Anu Tali debitē ar Francijas Nacionālo orķestri un Vīnes Radio simfonisko orķestri, kā arī turpina sadarbību ar Zviedrijas Radio simfonisko orķestri, Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri, Minhenes Radio simfonisko orķestri un Vintertūras simfonisko orķestri Musikkollegium. Īpašs šīs sezonas notikums diriģentes karjerā ir Eiropas turneja kopā ar Ziemeļvalstu simfonisko orķestri.

Pēc uzvarām vairākos starptautiskos konkursos un iekļūšanas prestižā Karalienes Elizabetes Starptautiskā Vijolnieku konkursa laureātu vidū 2009. gadā Briselē, Vineta Sareika sāka daudzsološu karjeru gan kā soliste un kamermūziķe, gan arī kā orķestra koncertmeistare. Mūziķe dzimusi Jūrmalā, kur piecu gadu vecumā sāka apgūt vijoles spēli vietējā mūzikas skolā. 2002. gadā viņa iestājās Parīzes Nacionālajā konservatorijā, kur mācījās pie Žerāra Pulē un Alēna Menjē un ko ar izcilību un žūrijas atzinību absolvēja 2006. gadā. Vineta Sareika piedalījusies arī daudzās meistarklasēs pie pasaulē atzītiem vijolniekiem. Sākot no šīs koncertsezonas, Vineta Sareika ir arī Flāmu Karaliskās Filharmonijas jaunā orķestra koncertmeistare. Galvenie diriģenti – Edo de Vārts un Filips Herevēge.

Kā soliste Vineta regulāri uzstājas ar daudziem izciliem orķestriem un tādiem diriģentiem kā Polu Gudvinu, Džilbertu Vargu, Andri Nelsonu, Dērku Brosē, Tadeušu Voicehovski, Žanu Bernāru Pomjē. Mūziķe uzstājusies daudzās slavenās koncertzālēs Francijā, Beļģijā, Spānijā, ASV, Lielbritānijā, Šveicē, Itālijā, Portugālē, Vācijā, Ungārijā, Lībijā un Japānā kopā ar tādiem mūziķiem kā Ogistēns Dimē, Pīters Donahjū, Abdels Rahmans El Baha, Pols Meijērs, Lorāns Kabasko, Mišels Štrauss.

Vineta Sareika bieži piedalās arī pazīstamos Eiropas kamermūzikas festivālos – Zalcburgas festivālā Austrijā, Verbjē festivālā Šveicē, Santanderas mūzikas svētkos Spānijā, kā arī daudzos festivālos Francijā: Monpeljē Francijas radio festivālā, Živernī festivālā, Dovilas Lieldienu mūzikas festivālā, Eksanprovansas festivālā, Pablo Kazalsa festivālā un Mentonas festivālā. Viņa uzstājusies arī citos prestižos mūzikas pasākumos, piemēram, Karalienes Elizabetes muzikālajā kruīzā.

LNSO ir īpašs prieks paziņot, ka jaunajā 2012. / 2013. gadu sezonā Vineta Sareika ir piekritusi sadarboties ar LNSO arī kā orķestra koncertmeistare. Jau ziņots, ka LNSO ir aktualizēts jautājums par orķestra koncertmeistara pozīciju, kura pēc leģendārā vijolnieka un ilggadējā LNSO koncertmeistara Valda Zariņa darba pārtraukšanas līdz pat šim brīdim ir bijusi vakanta. Līdzīgi kā daudzi simfoniskie orķestri pasaulē arī LNSO ir nolēmis aicināt augstas raudzes vijolniekus uz vakanto koncertmeistara vietu, lai pēc tam kopīgi izlemtu, kam uzticēt koncertmeistara pienākumus.

Jaunākie raksti