Rita, Vita, Olita

LNSO orķestris aicina uz koncertu „Krievu Mūzikas Pērles”

27. janvārī plkst. 19.00 Lielajā Ģildē Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris (LNSO) aicina uz pirmo šīs sezonas "Krievu mūzikas pērļu" koncertu, kurā klausītājus gaida atkal satikšanos ar kaismīgo lietuviešu diriģentu Modestu Pitrenu un LNSO Trompešu grupas koncertmeistaru Andri Ābelīti kā koncerta solistu.

Visnotaļ intriģējošā programma klausītājiem sola 20. gadsimta 30. gadu padomju muzikālā teātra hīta – Dmitrija Kabaļevska operas "Kolā Briņjons" uvertīru; skaistām melodijām pārpilno un visā pasaulē iemīļoto Aleksandra Arutunjana koncertu trompetei ar orķestri Labemol mažorā Andra Ābelītes interpretācijā, kā arī LNSO un Valsts akadēmiskā kora "Latvija" skanīgajā dziedājumā vienu no slavenākajām 20. gadsimta kantātēm – Prokofjeva "Aleksandru Ņevski", kas sākotnēji tapa kā mūzika Sergeja Eizenšteina slavenajai filmai.

Andris Ābelīte


Andris Ābelīte ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieks kopš 1996. gada, 8 gadus pavadījis trompešu grupas koncertmeistara statusā. Absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, meistarību pilnveidojis meistarklasēs pie prof. K. Konsbruka Luksemburgā un prof. N. Nilsena Norvēģijā. Vairākus gadus strādājis Liepājas simfoniskajā orķestrī, muzicējis Rīgas metāla pūšaminstrumentu kvintetā. Piedalījies nozīmīgos džeza mūzikas projektos, spēlējis un dziedājis grupās "Labvēlīgais tips" un "Bonaparti.lv".

Modests Pitrens


Jaunais lietuviešu diriģents Modests Pitrens divreiz absolvējis Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju: 1997. gadā kā kordiriģents un 2003. gadā kā simfoniskās mūzikas un opermūzikas diriģents. 1990. gadā viņš dibināja kori Psalmos un bija tā mākslinieciskais vadītājs desmit gadus, atskaņojot dažādu periodu Eiropas mūziku – no renesanses līdz avangardam. No 1995. līdz 1996. gadam diriģents mācījās Mocarta mūzikas un mākslas universitātē Zalcburgā, kur ieguva bakalaura diplomu ar izcilību kora un operu diriģēšanā. Vēlāk Pitrens piedalījies dažādos semināros un meistarklasēs pie pazīstamiem diriģentiem – Esas Pekas Salonena, Jormas Panulas un Helmuta Rillinga. 2003. gadā Modests Pitrens izcīnīja Pirmo vietu, Zelta medaļu un Silēzijas filharmoniskā orķestra speciālbalvu 7. Gžegorža Fitelberga Starptautiskajā diriģentu konkursā Katovicē, Polijā.

Kā simfoniskās mūzikas diriģents Modests Pitrens sagatavojis virkni koncertprogrammu ar Lietuvas Nacionālo filharmonisko orķestri, Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas simfonisko orķestri, kā arī ar Lietuvas un Šauļu kamerorķestriem un Klaipēdas un Viļņas "Mūziķu apvienotajiem spēkiem". Daudzu gadu garumā diriģents sadarbojies arī ar Ziemeļreinas-Vestfālenes jauniešu simfonisko orķestri un kamerorķestri. Modests Pitrens strādājis ar daudziem pazīstamiem solistiem: vijolniekiem Tatjanu Grindenko, Vilhelmu Cepinski, Baibu Skridi; čellistu Dāvidu Geringu; pianistiem Pīteru Donahjū, Petru Geniusu; dziedātājiem Virgiliju Noreiku, Lioru Grodnikaiti un daudziem citiem. Diriģents ir ierakstījies astoņus kormūzikas un simfoniskās mūzikas diskus.

Kopš 2000. gada Pitrens aktīvi strādā opermūzikas jomā – Klaipēdas Valsts operā viņš diriģējis Bizē "Karmenu" un Veila "Trīsgrašu operu", savukārt Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī – Štrausa "Salomi", Vāgnera "Valkīru", Portmena "Mazo princi", Doniceti "Mīlas dzērienu" un Teodoraka baletu "Grieķis Zorba". Kopš 2001. gada Pitrens strādā par Viļņas Mūzikas skolas jauniešu simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju, savukārt kopš 2003. gada viņš pasniedz diriģēšanu Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā.

2006. gadā Modests Pitrens tika iecelts par Kauņas simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu. Šobrīd paralēli darbam Kauņas orķestrī diriģents cieši sadarbojas ar Lietuvas Nacionālo filharmonisko orķestri un Lietuvas Nacionālo operas un baleta teātri.

Jaunākie raksti