Ikars

Alternatīvas klasiskiem Ziemassvētkiem

Ir tādas klasiskas Ziemassvētku vērtības - zaļa, kupla eglīte, zirņi un cūkas cepetis, dāvanas ar lielām sarkanām lentēm, mirgojošas elektriskās lampiņas, dzejoļu skaitīšana pie eglītes. Lielākajai daļai cilvēku prieku sagādā šo nemainīgo vērtību atcerēšanās katru gadu. Bet reizēm pienāk brīdis, kad apnīk stāvēt rindās lielveikalā, dziedāt „Zvaniņš skan” un decembrī vārīt pelēkos zirņus.

Par laimi, it visam ir iespējamas alternatīvas. Gluži tāpat, kā ikviens var izvēlēties - svinēt vai nesvinēt.

Klasiski: eglīte no meža
Alternatīvas: mākslīgā egle, izdekorēts egles zars, bērza zaru kārtojums vāzē ar rotājumiem, kompozīcija ar svecēm, puzuri, egle podiņā (ko vēlāk iestāda mežā vai dārzā).

Klasiski: pelēkie zirņi, cūkas cepetis, rasols
Alternatīvas: kurš gan teicis, ka Ziemassvētkos vienmēr ir jāpārēdas līdz vēdergraizēm un sagurumam? Itin labi svētku galdā iederēsies vairāku veidu suši vai dažādi dārzeņu salāti, dārzeņu un augļu plate, sieri ar vīģu džemu un citi ēdieni, kas neietilpst klasiskajā Ziemassvētku mielastā.

Klasiski: visiem kopā dziedāt „Zvaniņš skan”

Alternatīvas: atrast un apkopot ģimenes iecienītāko dziesmu listi un dziedāt tās karaoke versijā. Var arī klausīties citu tautu ziemas dziesmas. Bet, ja noskaņas radīšanai tas nav būtiski, Ziemassvētkos iederēsies visas dziesmas, kas konkrētajiem svinētājiem patīk jebkurā gadalaikā.

Klasiski: piparkūkas

Alternatīvas: piparkūku kārtojums ar putukrējumu, sviesta cepumi ar glazūru, jogurta torte.

Klasiski: karstvīns
Alternatīva: karstais kokteilis (ļoti daudz variāciju, piemēram, rums, citrons, kanēļa standziņas, krustnagliņas, ābolu sidrs).

Klasiski: skaitīt dzejoli, lai saņemtu dāvanu
Alternatīvas: mēģināt uzminēt/uzdot mīklas, izstāstīt anekdoti, nodejot deju.

Klasiski: dāvanas zem eglītes vai rūķa maisā

Alternatīvas: kopīga dāvanu radīšana (sveču liešana, ziepju vārīšana, konfekšu gatavošana) vai ziedojums labdarībai dārgas apdāvināšanās vietā.

Klasiski: Ziemassvētku dzejolis atklātnītē

Alternatīva: pašu sacerēta īsa pasaka vai pašu izdomāti ticējumi par saņēmējiem. Mini dāvaniņa pa pastu (3 konfektes, svecīte vai tml.).

Klasiski: veikalā pirkta saldumu paciņa
Alternatīvas: neliela kārbiņa ar pašu gatavotām konfektēm, cepumiem. Maisiņš ar riekstiem un žāvētiem augļiem. Paciņa ar apelsīniem, banāniem, āboliem.

Klasiski: garas rindas lielveikalos decembra otrajā pusē
Alternatīvas: pirkt dāvanas laikus, dāvināt naudu, dāvanu karti, biļetes uz pasākumiem, abonementu, un galu galā - dāvanas gatavot pašiem, vajadzīgos materiālus iepērkot laicīgi.

Klasiski: saņemt dāvanu no Ziemassvētku vecīša
Alternatīvas: izlozēt dāvanas, pēc dažādām norādēm uzminēt, kuram domāta konkrētā dāvana (dāvana sievietei ar 3 gredzeniem labajā rokā vai dāvana vecākajam vīrietim, kurš nesmēķē u.tml.). Meklēt dāvanas pēc dāvinātāja izstrādātām norādēm (nākamā norāde atrodas zem kājslauķa - nākamā norāde ir virtuvē zem galda).

Klasiski: mielasts pie svētku galda
Alternatīva: doties nelielā piknikā, silti apģērbties un cept desiņas, dzert karstvīnu pagalmā. Baznīcas apmeklējums. Sveču gaismiņu sakāršana koku zaros.

Klasiski: sveces un elektriskās lampiņas
Alternatīvas: gaisā palaistas brīnumlaternas, luminiscējoši stienīši, sveču lukturīši, ugunskurs pagalmā.

Klasiski: sms sveiciens savējiem Ziemassvētku vakarā
Alternatīva: mūsdienu tehnoloģiju laikmetā arī īsziņu sūtīšana jau kļuvusi teju par klasisku nodarbi. Arī tehnoloģiskāks, bet personiskāks būs neliels gada kopīgo bilžu apkopojums, ko skatīties mūzikas pavadījumā (veidojas ar Windovs Movie maker, piemēram) un ko saņemts uz e-pastu pāris dienas pirms svētkiem.

Klasiski: svinīgs tērps svētku vakaram
Alternatīva: tematisks apģērbs visai ģimenei (multfilmu varoņi, ziemas sporta veidi vai tml.).

Klasiski: svinēt mājās
Alternatīva: doties nelielā kopīgā ceļojumā, lai uzzinātu, kā Ziemassvētkus svin citur.

Jaunākie raksti