Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Jāņu vainagu pīšanas receptes

Vainagam Līgo svētkos piemītot īpašs spēks, bez tam meitenes un sievas ar vainagu galvā izskatās īpaši skaistas. Tie ir tikai divi no būtiskajiem iemesliem, kāpēc Jāņu naktī rotāties ar vainagiem.

Ozollapu vainags vīriem
Jāņu naktī ozollapu vainagi ir galvā teju visiem Jāņiem un ne tikai. Visvieglāk šādu vainagu pīt no sīkiem ozolzariņiem vai pat tikai lapām. Lai vainags būtu pietiekami stingrs, ozolzariņus vai lapas ar auklu var pīt klāt biezākai auklai vai stieplei. Pa vidu lapām var vīt dažādus ziedus, smilgas un citus Jāņu laika daiļumus. Ar ziediem papildināts un šaurāks ozollapu vainags piestāvēs arī sievietei.

Ziedu vainags
Meitu vainagos var iepīt iekšā visu, kas pļavā atrodams, jo šajā laikā katra zālītē ir enerģijas pārpilna. Lai ziedu vainadziņš būtu vienmērīgi biezs, svarīgi to pīt no vienāda garuma puķēm. Jau pa gabalu smaržos un nēsātāju labi izcels jasmīnu vainags (to jāstiprina ar auklas palīdzību, līdzīgi kā ozollapu vainagu). Pie jebkura apģērba piestāvēs no smilgām vien darināta galvasrota. Vispateicīgākās puķes vainagu vīšanai ir margrietiņas, rudzupuķes un sarkanais āboliņš, kā arī smilgas. Ticējumi gan vēsta, ka Jāņu vainagā jāiepin trejdeviņas zālītes.

Kalmju pinums
Smaržīgs un ļoti vienkārši darināms ir kalmju vainags. Nepieciešamas vien trīs (var arī sešas, veidojot dubultbiezu vainagu) iespējami garākas kalmju lapas, kuras vienā galā stingri sasien kopā un sāk vīt bizes veida vijumu. Pa vidu tādā bizē var iepīt arī margrietiņas un citas jāņuzāles. Ik pa laikam pinumu piemēra, kad tas ir nepieciešamajā garumā, abus galus stiprina kopā vainaga formā un zaļa, smaržīga, ziedoša bize, ko likt galvā svētkos ir gatava.

Kļavu lapu cepure
Pēdējā laikā arvien vairāk latviešu svētkos rotājas ar kļavu lapu cepurēm. Tādas pirms svētkiem nopērkamas teju visos tirgos un vienlīdz labi piestāv gan vīriem, gan sievām. Tā var kļūt arī par lielisku dāvanu svētku laikā. Kļavu lapu cepuru vīšana būs pa spēkam cilvēkiem ar priekšzināšanām floristikā. Vienkāršāku idejas atvasinājumu gan var izveidot arī visi pārējie- no bieza papīra izveido cepures pamatni (papīra cepuri), kurai klāt pamīšus līmē kļavu lapas tā, lai papīra baltums nespīdētu cauri. Arī šeit cepuri var papildināt ar ziediem.

Nevīstoša galvasrota
Tiem, kuriem nav laika vai vēlēšanās rotāties ar ziedu vai lapu pinumiem, var izlīdzēties ar prievīti vai krāsainu lentu, ko sien ap galvu, atstājot aizmugurē nokarājamies garākus prievītes galus.

Vainags ne tikai galvā

Jāņu laikā vanagi domāti ne tikai galvas rotāšanai. Tie ir arī labi un noskaņu raisoši dekori gan telpām, gan pagalmam. Laukos vainagus vij arī dzīvniekiem (govīm), bet arī pilsētā, piemēram, mājokļa durvis var dekorēt ar krāsainu vainagu. Piemājas teritorijā krāsainu vainagu var karināt kokā vai krūmā, to var novietot uz galda vai izmantot automašīnas dekorēšanai. Dekorēšanai paredzētus vainagus var veidot arī ļoti lielus vai ļoti mazus, tiem nav tik būtiski ievērot stingrību - svarīgāks ir vizuālais iespaids.

Jaunākie raksti