Ādams, Ieva

Līgo svētku vainaga pīšana un tradīcijas

Līgo svētku vainags un tā pīšana ir viena no būtiskākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku tradīcijām. To veido divi svarīgi elementi: aplis kā saules simbols un izvēlētās Jāņu zāles – ziedi, pļavas puķes, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams, apveltītas ar dažādu zāļu spēku.

Lai arī vīriešiem tradicionāli vīriešu vainagi tiek darināti no ozolu zariem, sieviešu vainagiem nav tik vienkārši, jo tajos vērojama ļoti liela dažādība. Jāņu mātei vai precētām sievietēm tipiskāki ozollapu un ziedu vainagi. Savukārt meitenēm raksturīgāki ziedu un zaļu zāļu vainagi.

Pinot vainagu svarīgi atcerēties

Lai arī kādu vainaga pīšanas tehniku izvēlētos, pinot jābūt labā garastāvoklī un līgo svētku vainags jāpin ar gaišām domām. Ņemot vērā to, ka, uzliekot galvā vainagu, tiek izveidots sava veida aizsardzības aplis ap galvu, kas arī sniedz enerģiju, ir svarīgi ievērot, ko tajā iepinam. Ja tiek aplūkoti senlatviešu pītie vainagi, var novērot to, cik bagātīgi pīti tie bijuši, tāpēc šo gudrību der atcerēties arī mūsdienās jeb “visa laba Jāņu zāle”. Ne velti arī radies noteikums par trejdeviņu ziedu izmantošanu, jo tieši daudz un dažādi ziedi vainagā tā valkātājai dod spēku un enerģiju.

Visiem ziediem, kas tiek ievākti, vajadzētu būt plūktiem ar rokām, nevis grieztiem, turklāt svētku vainagu jāpin pašam tā nēsātājam. Pēc svētkiem vainagu noteikti nemet ārā, bet paglabā, lai nākamajos svētkos vari ar to piedalīties dažādos rituālos.

 

Katrai jāņuzālei sava nozīme

Ir labi vainagā iepīt pa kādam ozola zariņam, jo tam piemīt spēcīga enerģija. Tas simbolizē spēku un veselību. Arī asinszāle un kumelīte simbolizē veselību. Laba doma ir iepīt jasmīnu, kas simbolizē laipnību un jautrību. Arī madaras piešķirs tās nēsātājai sievišķības devu un simbolizē skaistumu. Ja ir aizdomas, ka ir kāds, kas varētu mest uz tevi skaudīgu aci, iepin vainagā pa kādam pīlādža zariņam, kas pasargāšot no skauģiem un ļaunas acs. Arī piparmētra ir laba Jāņu zāle aizsardzībai. Āboliņš laikam ir augs, bez kura vainags nav iedomājams un ne velti – tas simbolizē uzticību un ģimeniskumu. Pin iekšā gan balto, gan sarkano!

Tāpat vainags nav iedomājams bez margrietiņām, kuras arī visbiežāk rotā Līgo ziedu vainagu, jo tās ir kaislību puķes, kuras simbolizē maigumu, nevainību un uzticīgu mīlestību. Turklāt šim ziedam ir arī ārstnieciska nozīmē – tas attīra organismu no kaitīgām vielām un stiprina imunitāti. Ja sanāk iepīt sarkano magoni, tā auglībai. Zilā rudzupuķe dos smalkumu un trauslumu, kā arī simbolizē skaistumu. Papardes dos kuplumu, tās simbolizē sirsnību, burvību un valdzinājumu, bet diemžēl ātri vīst, līdz ar to var sabojāt vainaga kopējo izskatu. Ja nepieciešama dziedināšana, tad vainagā jāiepin pelašķi un peonijas.

 

Kā pīt līgo vainagu?

Ir vairāki vainagu pīšanas paņēmieni. Vienkāršākais – izmanto ziedus ar gariem, vijīgiem kātiem, tos var savīt bizē, pamazām liekot klāt ziedus, vai apvīt kātu ap ziedu.

Otrs veids (skatīt attēlu galeriju) – izmanto klūgu vai stieples pamatu – to saloka tik lielu, cik lielu vainagu vēlas un galus sasien kopā, tad uz izveidotā pamata vij vainagu, ziedus vai izveidotus ziedu pušķīšus un lapas pietinot ar diegu vai floristkas līmlenti. Šis veids ir lielisks veids, kā pīt vainagu no viegli lūstošiem ziediem, piemēram, rozēm, peonijām, utml.

Līdzīgie raksti