Programmas „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) organizēja deviņas izstādes, kuras kopumā apmeklēja 68 458 interesenti. No tām vislielāko sabiedrības uzmanību guva izstādes Mākslas muzejā „Rīgas Birža”: „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars” ar 21 092 augstu apmeklējumu un „Vija Celmiņa. Dubultā realitāte” ar 19 646 apmeklējumu. Trešajā, ceturtajā un piektajā vietā pēc skatītāju skaita ierindojas LNMM izstāžu zālē Arsenāls notikušās izstādes: „1914” ar 15 154 lielu apmeklējumu, „Sirdspukstu arhīvs. Kristians Boltanskis. Francija” ar 14 081 lielu apmeklējumu un „Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija”, kas saistīja 12 092 apmeklētāju interesi.
Kā unikāli notikumi LNMM struktūrvienībās programmas „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” īstenoto projektu vidū izceļamas pasaulē plaši atpazīstamu autoru – latviešu izcelsmes mākslinieces Vijas Celmiņas, Francijas laikmetīgās mākslas zvaigžņu Kristiana Boltanska (Christian Boltanski) un ORLAN – viesošanās Rīgā un tikšanās ar auditoriju, sniedzot dziļāku ieskatu laikmetīgās mākslas aktualitātēs, raisot ievērojamu interesi un rezonansi sabiedrībā.
Visbūtiskākais pieaugums apmeklējuma skaita ziņā starp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībām ir bijis LNMM izstāžu zālei Arsenāls, kura kļuvusi par vienu no centrālajām Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas norises vietām, realizējot četrus projektus – izstādes „1914”, „Sirdspukstu arhīvs. Kristians Boltanskis. Francija”, „Lauki” un „Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija” – no 45 484 2013. gadā uz 59 267 2014. gadā. Pieaugums vērojams arī Mākslas muzejam „Rīgas Birža” – no 122 605 2013. gadā līdz 128 080 pērn. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kopējais apmeklētāju skaits 2014. gadā ir sasniedzis 263 150.
Augstu ievērību guvuši arī citi LNMM projekti, kuri nav bijuši iekļauti oficiālajā „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” programmā. Piemēram, izstādi no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Parīze) tērpu kolekcijas „Dumpis buduārā. 1970. gadu mode” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā aplūkoja 21 363 cilvēki, savukārt izstāde „Mikalojus Konstantins Čurļonis un Rūdolfs Pērle” Mākslas muzeja „Rīgas Birža” paliks 12 000 skatītāju atmiņā.
2014. gads bijis spilgts Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu piedāvājuma attīstībā. Tika realizēti vairāki digitāli izglītības projekti: spēles atbilstoši ekspozīcijas saturiskajam kontekstam bērniem un ģimenēm izstādē „1914”, interaktīva gleznu atdzīvošanās 3D telpiskumā projektā „Kustīgās gleznas” izstādē no LNMM kolekcijas „Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gadsimta beigas–20. gadsimta vidus”. Izstādē „Senā Ēģipte. Tutanhamona dzintars” apmeklētājiem tika piedāvātas divas spēles ģimenēm ar bērniem un skolēniem: „Senā Ēģipte: kapeņu pētnieks” un „Vārti uz Ēģipti”, kas aicināja tuvāk iepazīt Senās Ēģiptes kultūru, sniedzot iespēju pētīt un pat „pieskarties” unikāliem artefaktiem.
Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā īpaši pieaudzis ģimeņu un pirmskolas vecuma bērnu apmeklējumu skaits, ļaujoties interesantām un izzinošām aktivitātēm dažādos citos LNMM piedāvājumos, piemēram, programmā „Rotaļlietu hospitālis” projekta „1914” norises laikā izstāžu zālē Arsenāls, Ģimenes dienās un darbnīcās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kā arī pasaku, zvaigžņu, faraonu un citās radošajās darbnīcās nozīmīgākajās izstādēs Mākslas muzejā „Rīgas Birža”.
Starp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja piedāvātajām mūžizglītības programmām 2014. gadā sevišķi ir izceļama programma „Vārds Latvijas dizaineriem” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kura piedzīvojusi plašu apmeklētāju atsaucību un jaunu saturisku attīstību, gada nogalē nomainot nosaukumu uz ietilpīgāku – „Vārds dizainam”. Šobrīd programma ietver ne tikai Latvijas dizaineru uzstāšanās ar dažādiem prakses piemēriem, bet arī atsevišķas tematiskās lekcijas, darbnīcas skolēniem un pieaugušiem.
Apmeklētāju interesi noturējušas LNMM pastāvīgās izglītības programmas „Es un māksla” un „Sarunas muzejā”, kuras turpinās savu darbību arī 2015. gada sezonā. 2014. gadā visapmeklētākā „Saruna muzejā” norisinājās Vijas Celmiņas personālizstādē „Dubultā realitāte” Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, kad uz tikšanos ar slaveno autori bija atnākuši 384 cilvēki, kas ir rekordliels interesentu skaits šīs programmas vēsturē.
LNMM 2015. gadam izvirzītās prioritātes ir darbs pie projektiem saistībā ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē un gatavošanās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas atvēršanai pēc rekonstrukcijas.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākā profesionālās mākslas krātuve valstī, kas ieņem nozīmīgu vietu kultūras vērtību uzkrāšanā, saglabāšanā, popularizēšanā Latvijā un ārvalstīs. Muzeja struktūrā ietilpst galvenā ēka Krišjāņa Valdemāra ielā (slēgta uz rekonstrukcijas laiku kopš 12.02.2013), izstāžu zāle Arsenāls, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs „Rīgas Birža”.
2014. gads – Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gads – Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam bijis zīmīgs ar vairāku ievērojamu izstāžu un pasākumu norisi. Pateicoties programmas „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” un ārvalstu diplomātisko institūciju finansiālajam atbalstam tika realizētas nozīmīgas starptautiskas un muzeja kolekciju izstādes, pavērtas plašākas sadarbības iespējas, piesaistītas jaunas auditorijas, gūta bagāta profesionālā pieredze un izaugsme.