Aleksandrs, Doloresa

Dāvanām un svētku svinēšanai teju katrs piektais iztērējis vairāk, nekā plānots

Janvārī, kad ģimenes budžets nereti īpaši izjūt gada nogales svētku tēriņus, teju katrs piektais jeb 18% iedzīvotāju atzinuši, ka dāvanām un svinībām iztērējuši vairāk, nekā plānots. Savukārt 38%, iegādājoties dāvanas un svinot svētkus, esot iekļāvušies plānotajā svētku budžetā, liecina bankas Citadele veiktā iedzīvotāju aptauja.

Atskatoties uz tēriņiem aizvadītā gada nogales svētkos, 41% aptaujāto janvārī atzinuši, ka budžetu neplānoja, dāvanām un svētku svinībām tērējot, cik bija nepieciešams, lai sarūpētu visu vajadzīgo. 4% gadu mijā svētkus nesvin, līdz ar to nekādu papildu tēriņu nav bijis.

“Gada nogalē liela daļa ienākumu tiek atvēlēti, lai sagatavotos Ziemassvētkiem un jaunā gada sagaidīšanai, un nereti pirmssvētku iepirkšanās drudzis rada pārbaudījumus ģimenes budžetam. Lai janvārī izpaliktu nepatīkami pārsteigumi un īpašs taupības režīms, nepieciešams sabalansēt ienākumus ar izdevumiem. Savlaicīgi nosakot svētku laikam paredzēto budžetu, un, piemēram, ar svētkiem saistītos pirkumus veicot ar maksājumu karti, internetbankā var ērti sekot līdzi izdevumiem un kontrolēt savus tēriņus. Arī šajā aptaujā redzams, ka lielākā daļa jeb 42% aptaujāto atzina, ka, iegādājoties dāvanas saviem mīļajiem, vairāk maksājuši ar karti nekā skaidrā naudā, un 13% norēķinājušies tikai ar maksājumu kartēm,” atklāj bankas Citadele Privātpersonu un MVU apkalpošanas direkcijas vadītāja Dace Priede.

Aptauja liecina, ka visbiežāk iedzīvotāji svētkos kā dāvanu izvēlējušies pasniegt saldumus - 43%, kosmētiku – 37%, rotaļlietas, galda spēles – 32%, grāmatas – 18% respondentu. Salīdzinoši maz cilvēku dāvanās izvēlējušies pasniegt naudu – 11%. Sadzīves tehniku dāvinājuši 14% aptaujāto, dāvanu kartes – 15%, rotaslietas – 11%, skaistumkopšanas procedūras – 8%, savukārt ceļojumu – 3%. 9% no iedzīvotājiem, kuri svētkus svin, atzinuši, ka dāvanas nevienam nav pasnieguši.

Bankas Citadele aptauja par svētku budžetu veikta laika posmā no 2015. gada 5. līdz 13. janvārim, Snapshots.lv aptaujājot 705 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Jaunākie raksti