Aleksandrs, Doloresa

Vecrīgas skvērā atklās Ginta Gabrāna gaismas skulptūru

17. septembrī Vecrīgā, Kaļķu ielas skvērā tiks tiks atklāta Ginta Gabrāna gaismas skulptūra "Nervi", ko pilsētvidē izstādīs projekta "Eiropas Publiskās Mākslas Centrs" (EPAC) ietvaros. Mākslas darbs skvērā būs skatāms līdz 17. oktobrim.

Izstāžu telpa pilsētvidē aptver 8 valstis

Projekts EPAC aptver astoņas valstis – Latviju, Igauniju, Poliju, Somiju, Spāniju, Portugāli, Lielbritāniju un Islandi. Proti, visās minētajās valstīs aktīvās publiskās pilsētvides zonās tiks izvietoti speciāli projektam radīti mākslas objekti, kas konceptuāli veidos vienu izstādi "Publiskās tehnoloģijas".

Projekta pamatkoncepcija balstās uz trīs elementiem: māksla, zinātne un tehnoloģijas, to savstarpējo ietekmi, iespējām un pielietojumu.

Skulptūra veidota no sānspīdes optiskās šķiedras savienojumā ar spēcīgu gaismas lāzeru

"Dažādu krāsu impulsi – sarkans, zils, violets, dzeltens utt., tiek pārraidīti pa optisko šķiedru ar tik milzīgu ātrumu, ka mēs vairs tos neuztveram kā atsevišķus toņus, tie kļūst neredzami un pārvēršas par mierīgi plūstošu baltu gaismu. Sekundē tiek pārraidīti ap 11 200 000 dažādu krāsu, intensitātes un garuma impulsi. To skaits ir izvēlēts tik pat liels, cik bitus informācijas vienā sekundē spēj apstrādāt visa cilvēka nervu sistēma. Salīdzinoši mūsu apziņa spēj apstrādāt tikai 10 – 60 bitus sekundē", tā par savu darbu stāsta mākslinieks.

Jāpiebilst, ka divas no astoņām Eiropas Publiskās Mākslas Centrā (EPAC) paredzētajām izstādēm jau ir atklātas. Kā pirmie sevi pieteica Helsinku radošā apvienība: Mina Arko, mākslinieks Bens Dromejs un programmatūras inženieris Jari Suominens ar darbu "City Beat". Izstādes atklāšana noritēja 26. augusta pievakarē Helsinku sirdī – Lasipalatsi laukumā. Savukārt 1. septembrī Londonā, Bišopa laukumā tika atklāts Annijas Brodijas darbs "BeeBox". Tuvākajā laikā arī citās iesaistītajās valstīs tiks atklāti dažādu mākslinieku darbi, kuri vēlāk ceļos no valsts uz valsti apmaiņas programmas ietvaros.

Projekta veidotāji Mākslas Menedžmenta un Informācijas Centrs aicina sekot līdzi projekta norisēm, jo Izstādes pavadošo, taču ne mazāk nozīmīgo programmu veidos radošās darbnīcas, mākslas profesionāļu un ekspertu paneļdiskusijas, semināri un arī sadarbības tīkla CAST (Contemporary Art, Science and Technologies/ Laikmetīgā māksla, zinātne un tehnoloģijas) izveide.

Jaunākie raksti