Janvāra sākumā jau 27. gadu pēc kārtas Ķīnas ziemeļu pilsētā Harbinā notiek pasaules lielākais ledus un sniega skulptūru festivāls, veidojot grandiozas ledus un sniega pilsētas. Festivāla centrālais notikums ir 25. starptautiskais ledus skulptūru konkurss. Šis ir viens no prestižākajiem ledus skulptūru konkursiem pasaulē uz kuru cīnīties par pasaules čempiona titulu ik gadu ierodas spēcīgākie ledus tēlnieki no visas pasaules. Šogad sacentās 34 komandas no 16 valstīm, kopā 68 mākslinieki.
Šogad Harbinā piedalījās gan vairāki iepriekšējo gadu čempioni, gan arī atzīti tēlnieki no visiem pasaules reģioniem: Amerikas Savienotās Valstis, Japāna, Dienvidkoreja, Ķīna, Mongolija, Tanzānija, Krievija, Taizeme, Malaizija, Čīle, Somija, Dānija, Norvēģija, Francija, Lietuva un Latvija. Pretendentu atlase dalībai konkursā notika pagājušā gada nogalē, kad žūrija izvērtēja iesūtītās skices un iepriekšējos darbus. Tiem, kuri izturēja atlasi, tika dota iespēja pierādīt savus spēkus elitārajā ledus konkursā.
Harbinā katrai komandai tika dots viens 2 x 2 m liels un 60 cm biezs ledus bloks, kurš kura trīs dienu laikā ( -30 grādu salā) meistaru rokās pārtapa par pasakainiem pūķiem, mitoloģiskiem tēliem, abstraktām kompozīcijām un iepriekš neredzētām ledus fantāzijām.
Latviju Ķīnā pārstāvēja Jelgavas pilsētas komanda, kuras sastāvā ir Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūras „Kultūra” direktors Mintauts Buškevics un tēlnieks Kārlis Īle. Viņi abi kopā jau ir izcīnījuši medaļas vairākos starptautiskos ledus skulptūru konkursos. Mintauts Buškevics ir idejas autors un direktors Latvijas starptautiskajam ledus skulptūru festivālam, kurš jau 13 gadus notiek Jelgavā, savukārt Kārlis jau 14 gadus pārstāv Latviju, izcīnot godalgas vispasaules ledus un smilšu skulptūru konkursos.
Latvijas komanda radīja skulptūru: ”Alise brīnumzemē”, kurā attēlots mirklis, kad baltais trusis, sākoties truša gadam, ved Alisi caur burvju spoguli brīnumzemē. Savu darbu veidojot, abi mākslinieki izmantoja īpašu ledus apstrādes tehniku, kas skulptūras vērotājiem klātienē rada spoguļa, aizspogulijas un paralēlās telpas efektu.
Konkursantu darbus izvērtēja starptautiska profesionāla žūrija, kuras sastāvā bija arī starptautisko ledus skulptūru pasākumu prezidents Juhani Lillberg no Somijas. Piešķirot Kārlim un Mintautam pirmo vietu, žūrija īpaši uzteica Latvijas mākslinieku neordināro ideju un tās mākslinieciski profesionālo izpildījumu.
Nākamais lidojuma punkts Jelgavas komandai varētu būt festivāls Aļaskā, bet pirms tam uzņemto viesus un radot ledus mākslas darbus Jelgavā, kurā no 11. līdz 13. februārim norisināsies Latvijas 13.Starptautiskais ledus skulptūru festivāls. Festivālu trīspadsmito reizi ar SEB bankas atbalstu organizē Jelgavas Dome un pašvaldības aģentūra „Kultūra”.
Pagājušā gada novembrī noslēdzās atlases konkurss Jelgavas ledus festivālam, kurā pieteicās 54 pretendenti no 17 valstīm. Žūrijas komisija, izvērtējot skices, katra mākslinieka spējas un pieredzes bagāžu, izvēlējās 26 mākslinieku darbus (13 valstu pārstāvji) , kuri 6. februārī ieradīsies Jelgavā, lai veidotu ledus skulptūras par tēmu „Mana reliģija – brīvība”.
Pirmo reizi festivālā piedalīsies mākslinieku komanda no Jakutijas, kura divus gadus pēc kārtas abas reizes atstāja Latvijas komandu (K.Īle un M.Buškevics) 2. vietā Magadanā notiekošā festivāla „Magadanas kristāls”.
Skatītājiem mākslinieku ledus veikums būs apskatāms no 11. līdz 13. februārim Jelgavā Uzvaras parkā.