Banga, Glorija

Vācijas laikmetīgās mākslas izstādi „Gara radinieki” apmeklējuši vairāk nekā 6 000 cilvēku

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) ir noslēdzies viens no 2016. gada apjomīgākajiem starptautiskajiem projektiem – izstāde “Gara radinieki. Vācu māksla, pēdējais pusgadsimts”. Divu mēnešu laikā – no 17. jūnija līdz 21. augustam – ekspozīcija piesaistīja 6 057 apmeklētāju uzmanību.

“Gara radinieki” bija pirmā tik liela mēroga Vācijas laikmetīgās vizuālās mākslas retrospekcija Rīgā, kurā autoru vidū minami tādi ievērojami Eiropas un pat pasaules līmeņa mākslinieki kā Georgs Bāzelics (Georg Baselitz), Jozefs Boiss (Josef Beuys), Anzelms Kīfers (Anselm Kiefer), Zigmārs Polke (Sigmar Polke), Gerhards Rihters (Gerhard Richter), kā arī pašlaik aktīvie mākslas procesu dalībnieki Jorinde Foigta (Jorinde Voigt), Alicja Kvade (Alicja Kwade), Betina Pustči (Bettina Pousttchi), Norberts Biskijs (Norbert Bisky), Filips Fīrhofers (Philipp Fürhofer), Andreass Gurskis (Andreas Gursky), Neo Rauhs (Neo Rauch), Villijs Zite (Willi Sitte) un citi.

“Parādīt Vācijas mākslas nesenās vēstures grandiozo audeklu ar 70 vai vairāk darbu palīdzību ir gandrīz utopiski,” stāsta projekta koncepcijas autors – pazīstamais mākslas kritiķis un starptautisko izstāžu kurators Marks Gisborns (Mark Gisbourne). “Ar ekspozīcijas sadalījumu četros blokos šī izstāde bija mēģinājums tuvoties relatīvi objektīvai ainai, iezīmējot galvenos vācu mākslas un kultūras aspektus, tēmas vai attīstības trajektorijas pēckara periodā. Es vēlējos Latvijas auditorijai sniegt koncentrētu ieskatu Vācijas mākslas daudzveidībā, lai šeit uz vietas varētu pētīt pasaulē slavenu meistaru jaunradi, baudot to nepastarpināti intīmā mijiedarbībā.”

Izstāde un tās aktivitātes raisīja gan mākslas profesionāļu, gan mediju, gan mākslas cienītāju interesi. Zīmīgs notikums bija Vācijas kultūras un mediju ministres Prof. Monikas Gritersas (Monika Grütters) vizīte izstāžu zālē ARSENĀLS un ekspozīcijas apskate, kas liecināja, ka projekta unikalitāte ir novērtēta arī Vācijā. Interesants tas fakts, ka izstādes apmeklētāju vidū bija liels skaits tūristu no Vācijas.

“Šādas izstādes nepieciešamība Latvijā ir neapšaubāma, un darbu izvēle ir tiešām izcila, jo tāda mēroga Vācijas laikmetīgās mākslas lielo vārdu un pasaulē augstu vērtēto darbu retrospekcija plašākai publikai ir nozīmīga – atzīstama ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja politika, kas devusi iespēju aplūkot šo kultūras vērtību oriģinālus,” savā recenzijā secina mākslas zinātniece Elza Kampara.

“Izstāde ambiciozitātes un noteikti arī ieguldītā darba un izmaksu ziņā gluži vai bezprecedenta pasākums vietējā mākslas dzīvē (..). Izstāde ir tik piesātināta, ka tās interpretācija, cerams, būs ne viena vien mākslas un tagadnes mijiedarbības vērotāja uzmanības lokā,” uzskata mākslas kritiķis Pēteris Bankovskis.

Jaunākie raksti