Hugo, Uga, Uģis

Elzasas vīnu planēta

„Sakiet, kāds vīns jums šodien ir piedāvājumā?” „Sausais.” „Labi, tad ieberiet, lūdzu, glāzīti!” Šī senā anekdote uzpeldēja atmiņā uzzinot, ka Rīgā blakus viesnīcai Metropole, Aspazijas bulvārī 32 tiek atklāts vīna restorāns – vai ta’ tas vīns būs jāēd?! Uz smalko pasākumu ieradās ļoti izmeklēta vīna „ēdāju” kompānija un noskaidroja, ka jaunajā „Foody” vīni ir ne tikai jādzer, bet jābauda, jādegustē, jāmīl un jāsaprot!

Elzasas vīna guru – Rīgā!

Lai pilnveidotu savas vīna gourmet iemaņas, restorāns „Foody” sola rīkot regulāras degustācijas un īpašus vīna vakarus. Starp citu, restorāna nosaukumam izmantotais britu slenga vārdiņš „foody” apzīmē gourmet „amatierus” – cilvēkus, kas mīl un interesējas par labu ēdienu un vīniem, apmeklē degustācijas un steidzas izmēģināt kādu jaunu recepti vai nogaršot ko neparastu restorānā. Tādēļ, protams, atklāšanas svētkus pavadīja atbilstošas uzkodas – miniatūri kokteiļsalātiņi, laša karpačo, caurspīdīgi prosciuto šķiņķa rullīši, proti viss, kas piemērots baltvīnam – tieši tā ir „Foody” specialitāte un galvenais trumpis.

Elzasas vīni (vai vismaz šis vārdu salikums) ir pazīstami katram, kurš neapmierinās ar Kagoru pusotra lata vērtībā, bet varbūt ne katram zināms Elzasas „Domaines Schlumberger” vīnu nama vārds. Pasaulslavenajai dinastijai šogad apritēs jau 201.gads, un tās jaunākais pārstāvis un pārmantotājs septītajā paaudzē Tomass Šlumberžē pats personiski pagodināja jaunā restorāna atklāšanu. Ar to tad arī sākas stāsts par vīniem un cilvēkiem, kas saprotas savā starpā.

Kas garšo sievietēm

Tomasam, šķiet, ir tikai nedaudz pāri 20 – tik „zaļam” puikam vēl neuztic vīnu nama vadīšanu, taču Domaines Schlumberger vārda popularizēšanu pasaulē gan! Viņš ir burtiski apsēsts ar rīslingiem – vīniem, kas sevī uzsūkuši visvairāk zemes spēka un minerālu un vislabāk spēj pastāstīt par augsni, kurā auguši un sauli, kas tos spēcinājusi. Schlumberger Riesling Les Princ.Abbés (Ls 15) prezentācijā tiek pasniegts pirmais – kā vieglākais un mazāk saldais. Tomass atgādina, ka arī labs baltvīns nav jādzer galīgi auksts, „ja vien tas nav pavisam slikts baltvīns”: lai pilnībā atklātos tā garšas kvalitātes, ideālā temperatūra ir apmēram13 grādi. Taču, lai savaldzinātu meiteni, romantisko vakariņu galdā būtu jāliek pudele Schlumberger Pinot Gris Grand Cru Kitterlé (Ls 30) – kaut ko tik saldu un vienlaikus baudāmu sen nav gadījies nogaršot.

Žurnāla „Klubs” galvenais redaktors Juris Šleiers gan savai otrajai pusītei konstanti piedāvāja sausāku rīslingu, atzīstot pavedinošo Pinot par pārāk saldu, un visbeidzot katrs šajā bagātīgajā degustācijā šķiet esam atradis savu favorītu.

Dzīves baudītājs un uzņēmējs Vitālijs Gavrilovs, pēc Ķīnas apmeklējuma vēl sparīgāks un saulaināks, tērpies baltā „Mao stila” kostīmiņā, dziedāja slavas dziesmas Schlumberger Gewurz. Les Princ.Abbés (Ls 18) – vīna nosaukums liecina par to, ka tas ir kas vircots, garšvielām un garšām bagāts. „Neviena vieta uz tava ķermeņa nav tik jūtīga, kā mēle,” saka Gavrilovs un sniedz glāzi vīna, kas it kā smaržo pēc medus, it kā pēc Indijas garšvielu maisiem, un garšo patiešām dievīgi. „Šī garšu bagātība ir jāizjūt un  jānovērtē”, viņš turpina, „ar vīnu ir tāpat kā ar sievietēm – kad biju jauns, mani vairāk interesēja āriene, formas, bet tagad – saturs, jo dziļāks un krāsaināks, jo labāk!”

Savus jaunos fanus vakara vadītāja Valda Meldera un burvīgi pavasarīgās Olgas Rajeckas personās atrada arī ceturtais vīns – salīdzinoši kautrīgais Schlumberger Pinot Gris (Ls 15), kura nosaukumu Valdis smalki izrunāja kā „pino gri” – nevajag aizmirst, ka Elzasa šobrīd pieder Francijai, nevis Vācijai, un ar itāļu „pino gridžio” to arī labāk nejaukt!

Saldi gaišo vīna noskaņu atklāšanas pasākumā bagātināja gaumīgs dzīvais džezs – „Foody” veidotāji apzinās, ka dzīves baudīšana sastāv no ēdiena gan miesai, gan garam, un sola regulāri ielīksmot savus apmeklētājus arī ar labu mūziku.

Jaunākie raksti