No 16. jūlija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir apskatāma brīnišķīga balles un vakarkleitu parāde, ko uz Rīgu ir atvedis Krievijas modes guru, modes vēsturnieks un kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев). Pēc skaita jau septītā tērpu vēstures izstāde šoreiz ir veltīta augstās modes svētkiem vesela gadsimta garumā un atspoguļo laika posmu no 1915. līdz 2015. gadam. Ekspozīcijā iekļauti 94 vakartērpi (7 vīriešu tērpi un 87 sieviešu tērpi, tai skaitā viena kleita no privātā īpašnieka – Latvijas Republikas eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas) un vairāk nekā 800 aksesuāri, katrs no kuriem slēpj intriģējošu stāstu par savu laikmetu un cilvēku likteņiem.
Žurnāliste Veronika Viļuma recenzijā mūzikas un kultūras žurnālā “Veto Magazine” raksta: ““Ielūgums uz gadsimta balli. 1915–2015” apmeklējums ir kā savdabīgs ceļojums laika mašīnā. Atliek tikai atvērt logu un pamāt starpkaru perioda zvaigznēm Kristobalam Balensiagam (Balenciaga), Žannai Lanvānai (Lanvin), Kristiānam Dioram (Dior), pirms šo kuturjē uzvārdi bija kļuvuši par gigantisku modes koncernu preču pārdošanas trumpjiem, un apskatīt, kā izskatījās Parīzes elegances mestra – Pjēra Balmena (Balmain) – modes nama veikums, pirms par tā reklāmas seju kļuva aprunātākā Kardašjanu ģimenes atvase. Izstādē neiztrūkst arī revolucionāro sešdesmito kosmosa ideju iedvesmotās modes transformāciju piemēri, tērpi – hipiju kustības liecinieki un disko laikmeta spīguļiem nosētās, plecu polsteriem rotātās kleitas, kas iezīmēja pēdējo šādas greznības uzliesmojumu.”
“Aleksandra Vasiļjeva krājums ir sava veida izcila kolekcionāra fenomens. Kolekcija veidota uz zinātniski pētnieciskiem pamatiem ar domu tērpu dizainu parādīt kā nozīmīgu kultūras mantojuma sastāvdaļu, ko nepieciešams ne tikai saglabāt, bet arī darīt pieejamu sabiedrībai. Uzskatu, ka šīs izstādes mērķis – padziļināti iepazīstināt Latvijas un Rīgas iedzīvotājus un viesus ar modes tendencēm balles tērpu veidošanā simts gadu garumā, vienlaikus veicinot kultūras mantojuma saglabātības nozīmi – ir pilnībā realizējies,” atzīst projekta koordinatore, mākslas zinātniece Alīda Krēsliņa.
Trīs mēnešu laikā izstādi apskatījuši gandrīz 27 000 apmeklētāju, gūstot estētiski augstvērtīgu, kultūrvēsturiski un emocionāli piesātinātu pieredzi.
Izstādi papildina plaša pasākumu programma, un vēl ir iespēja apmeklēt atsevišķas lekcijas un radošās darbnīcas pieaugušiem.
Vēl skaitāmas dienas – līdz 25. oktobrim – Rīgā viesosies izstāde “Ielūgums uz gadsimta balli. 1915–2015” no pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas, ko piedāvā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10/20) sadarbībā ar ABLV Bank. Projekta noslēgumā – lekcijas par balles tērpu kultūru, tikšanās ar Latvijas modes, skaistuma un dzīvesstila blogeriem, radošās darbnīcas pieaugušiem un iespēja laimēt brīvbiļetes uz izstādi.