Aleksandrs, Doloresa

Izstāde „Aleksandrs Drēviņš un Nadežda Udaļcova. Laiku virpulī”

No 2015. gada 15. jūlija līdz 30. augustam Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde „Aleksandrs Drēviņš un Nadežda Udaļcova. Laiku virpulī”.

Aleksandru Drēviņu (1889–1938), vienu no latviešu mākslinieku-modernistu paaudzes, 1915. gadā bēgļu gaitas aizveda uz Maskavu, kur viņš nonāca krievu avangarda aktīvajā mākslas dzīvē. Tur Drēviņš apprecējās ar „krievu avangarda amazoni” – mākslinieci Nadeždu Udaļcovu (Надежда Удальцова, 1886–1961). No 1920. līdz 1930. gadam Aleksandrs Drēviņš bija profesors Augstākajās tehniskajās darbnīcās (ВХУТЕМАС). 20. gadsimta 30. gados, nostiprinoties sociālistiskā reālisma doktrīnai, Drēviņš tika pieskaitīts pie formālistiem. Mākslinieks gājis bojā 1938. gada represijās.

Aleksandrs Drēviņš ir gleznotājs, kura talants un radošais mantojums pieder gan latviešu, gan krievu mākslas vēsturei. Autora darbi glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, tie ir iekļauti Maskavas Valsts Tretjakova galerijas pastāvīgajā ekspozīcijā.

Izstādē Mākslas muzejā „Rīgas Birža” tiks parādīti 12 Aleksandra Drēviņa un Nadeždas Udaļcovas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, 6 gleznas no Valsts Tretjakova galerijas krājuma, 23 gleznas un zīmējumi no Pētera Avena privātās kolekcijas. Skatītāji varēs izsekot, kā ir mainījusies mākslinieku glezniecība no agrīniem darbiem modernisma garā līdz ekspresīvam dabas tēlojumam, kad abi daudz gleznojuši Maskavas apkārtnē, Urālos, Altajā un Armēnijā.

Pazīstamais kolekcionārs Pēteris Avens apzinās un novērtē savu latvisko izcelsmi, jūt emocionālo saikni un tuvību ar Latviju, tāpēc viņa mērķis ir veicināt kultūras apmaiņu starp Latviju un Krieviju. Viņš ne tikai vāc mākslinieciski augstvērtīgu kolekciju, bet arī nolēmis to glabāt un rādīt Latvijā.

Izstāde ir tapusi kā lielisks apliecinājums sadarbībai starp valsts institūcijām un privātajiem partneriem, kuras rezultātā ieguvēji ir visi.

Jaunākie raksti