Aleksandrs, Doloresa

Tukuma Mākslas galerijā notiks izstādes \"Kā rozīte\" atklāšana

8. jūlijā 16.00 Tukuma Mākslas galerijā "Durvis" izstādes "Kā rozīte" atklāšana. Izstādē tiks apspēlēta rožu tēma – kā keramikā, tā arī tekstilā, lai Tukuma rožu mīļotāji ziedu karalieni iepazītu jaunā skatījumā.

Šī izstāde pārsteigs apmeklētājus ar tekstiliju un keramikas formu, krāstoņu un rakstu dialogiem. TLMS "Vārpe" dibinātāja un vadītāja, māksliniece Helga Ingeborga Melnbārde: "Izstādes autori savas emocijas ietvēruši daudzkārt tautasdziesmās daudzinātās sievišķības, cēluma un barokālās greznības simbolā – rozē. Vizuāli plastiskajā materiālā mālā, kas keramikas ceplī 10500 temperatūrā pārvēršas oriģinālos mākslas darbos: roze sievietes, ziedlapiņu, dekoratīva elementa, trauku veidolā ar un bez ērkšķiem. Roze kā iztēles auglis, kā noskaņa, kā fantāzija". Savukārt TLMS "Rota" darbos rozes tēma atspoguļota audumā, pērlīšu jostās, galdautos un no pūrlādes  izvilktos apģērbos.

TLMS "Rota" vadītāja Ināra Skrodele atklāj, ka: "Mūsu tautas etnogrāfijā rožu tēma ļoti plaši ir parādīta visos Latvijas novados: Kurzemes košajos cimdu un zeķu rakstos, Zemgales rožu brunčos, rožu pērļu jostās, Vidzemes izšūtās ziemas cepurēs, Latgales krāšņajās rožu segās, kā arī Vidzemes sārtās šatiersegas sauc par rožu segām, visā Latvijā dvieļu gali un priekšauti tika greznoti ar rožu rakstiem un motīviem dažādās rokdarbu tehnikās, lai dziļāk izzinātu rožu materiālu autori apmeklēja muzeju fondus Rīgā, Jelgavā un Tukumā".

Latvijas Universitāte ir vienīgā augstākā mācību iestāde Latvijā, kuras paspārnē jau 35 gadus darbojas Tautas lietišķās mākslas keramikas studija ar zīmīgu nosaukumu – "Vāpe" (sinonīms vārdam glazūra). Studijā darbojas tikai LU studenti un absolventi un, studijas gadu skaitam palielinoties, dalībnieku vidējais vecums kļūst ar katru gadu jaunāks. Viņu pazīšanās zīme ir pods: stabilitātes, pamatīguma un noturības simbols. Gadu gaitā studijas dalībnieki ir rūpīgi izkopuši savu īpašo rokrakstu un iedibinājuši noturīgas tradīcijas. "Tie jau tie modernisti! Viņi ir atšķirīgi, tomēr ļoti interesanti", – tā dzird runājam par TLMS "Vāpe" dalībniekiem. Vāpieši vienmēr nekļūdīgi meklējuši ierosmi tikai latviešu tradicionālās kultūras mantojumā, lai mūžsenās vērtības piedāvātu mūsdienīgā skatījumā un ar humora dzirkstīti. Par to liecina tematiskās izstādes: "x-lietas" (pēc latviešu buramvārdiem un parunām), "Uguns", "Maize", "Nerātnības" (pēc nerātnajām tautas dziesmām), "Alutiņi, vecais brāli" u.c.

TLMS "Rota" šogad atzīmē 46 darba gadus. Studijas vadītājas Ināras Skrodeles un mākslinieces Aijas Krūmiņas vadībā dalībnieces auž, šuj, izšuj, pērļo, tamborē un ada. Studijā pulcējas 35 dažādu paaudžu un profesiju sievietes, kurām tuva tautas māksla un interese par tās saknēm un mantojumu. Studijas darba galvenās iezīmes ir teorētiskās un praktiskās nodarbības, krāsu mācība un kompozīcijas pamati, etnogrāfijas izzināšana. Katru gadu tiek veidotas izstādes ar noteiktu tēmu. Pēdējo gadu tēmas, kas raksturo studijas darbu, ir bijušas: "Raibā Rīga", "Svētki galdam", "Ugunskura gaismā", "Dabas noskaņas", "Jūra.Jūra…", "Svītraino brunču deja", "Velc, pelīte, saldu miegu".

Ieeja pasākumā bezmaksas. Izstāde apskatāma Mākslas galerijā "Durvis" (Brīvības laukumā 21) līdz 4. augustam. Izstāde apskatāma bez maksas.

Jaunākie raksti