“Daudz lielu notikumu un raibu ainu ir norisinājušies uz Rīgas ielām, bet sevišķi daudz viņas namos. Ir daudzas mājas Rīgā, kuras, ja varētu runāt, pastāstītu brīnumlietas par pagātni. Sevišķi tie ir vecie namiņi, pa lielākai daļai tagad mazas, neievērojamas mājas. Daudzas no tām jau nozudušas, un viņu vietā lepni stāv sešstāvu celtnes. Bet senā romantika viņu pamatos vēl dzīva…” – tā savas atmiņas par slaveno 20. gadsimta sākuma bohēmas vietu Suvorova viesnīcu iesāk Jānis Akuraters, nosaucot to par “literatūras vēstures skatuvi”.
20. februāra akcija / ceļojums “Aleksandrs un Aleksandra, Jānis, Andrejs un Romans bohēmas gaitās...” sāksies Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Brīvības ielā 38, dz. 4), kur virtuāli – senos fotoattēlos – varēs iepazīties ar dažādiem krodziņiem, kas atradušies Rīgas centrā, un noklausīties stāstījumu par Andreja Upīša vērojumiem iecienīto krodziņu vietās un to atspoguļojumu romānos “Zelts” un “Sieviete”.
Ceļojums turpināsies Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26). Šeit pasākuma dalībnieki uzzinās par galveno muzeja mākslinieku bohēmas dzīvi un dažus amizantus faktus par viņu laikabiedru – izcilu latviešu grafiķi Sigismundu Vidbergu. Muzejā būs iespēja aplūkot izstādi “Romans Suta un Sigismunds Vidbergs. Divu meistaru radošais dialogs”.
Akcijas tālākais ceļš vedīs uz vietām, kur kādreiz atradās kafejnīca “Mazais Vērmaņa parks”, Suvorova viesnīca, krodziņš “Pegazs”, “Sukubs”, “Otto Švarca kafejnīca”, “Romas pagrabs”, “Kazarova pagrabs”, “Šīrona krogs” u.c. Skanēs stāsti par Andreja Upīša, Aleksandra Čaka, Romana Sutas, Aleksandras Beļcovas un Jāņa Akuratera piedzīvojumiem šajās vietās.
Pēdējā pieturvieta sestdienas ceļojumā paredzēta Aleksandra Čaka muzejā (Lāčplēša ielā 48/50, dz. 14), kur būs ne tikai stāsti par dzejnieka bohēmas gaitām dažādos Rīgas krodziņos, bet arī par biedrības “Zaļā Vārna” rīkotajiem “jampampiem”. Interesanti fakti par “Zaļās Vārnas” saviesīgo dzīvi rodami Lidijas Gulbes (Fridriha Gulbja sievas), kura no 1929. gada vadīja biedrības dāmu komiteju, rakstītajā dienasgrāmatā. Tā, piemēram, par pirmo jampampu, kas notika 1929. gadā Raiņa kluba telpās, lasāms: “Čokiņš prasīja man kādu darbu. Raisters ar Spuļģi stāvēja pie durvīm un katra viesa ienākšanu paziņoja ar lielu kliedzienu. Pēc tam veda riņķī ap zāli kā jauno pāri un iepazīstināja. Valda Moora stāstīja jautrus gabalus no savas dzīves. 1. jampampam par godu bija uzaicināts fotogrāfs un kopīga fotografēšanās, kam sekoja dejas, ēšana un smiešanās.”
Ar pasākumu “Aleksandrs un Aleksandra, Jānis, Andrejs un Romans bohēmas gaitās...” memoriālie muzeji turpina iepriekšējos gados kopīgi rīkotās akcijas / ceļojumus. Nākamā pastaiga plānota 2016. gada martā par tēmu “Mākslas darbi memoriālo muzeju kolekcijās”.
Akcijas / ceļojuma biļetes cena: 6,00 EUR. Biļetes pieejamas “Biļešu Paradīzes” kasēs.
Dalības biļeti būs iespējams iegādāties arī pirms pasākuma Andreja Upīša memoriālajā muzejā, biļetes cena: 7,00 EUR.
Sestdien, 2016. gada 20. februārī, četri Rīgas muzeji – Jāņa Akuratera muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs, Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs – aicina doties interaktīvā pastaigā pa pilsētu “Aleksandrs un Aleksandra, Jānis, Andrejs un Romans bohēmas gaitās...”, kuras laikā būs iespēja iepazīt Rīgas senos krodziņus, memoriālos muzejus un stāstus par dzejniekiem, rakstniekiem un māksliniekiem. Akcijas sākums plkst. 12.00.