Aleksandrs, Doloresa

Jauns lekciju cikls „Klasiskās vērtības” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Šajā gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) aicina uz jaunajām lekcijām ciklā "Klasiskās vērtības" 15. aprīlī no plkst. 17.00  uzmanības fokusā dažādu paaudžu mākslinieku devums latviešu profesionālās lietišķās mākslas skolas attīstībai.

Lekcijas „Ludolfa Liberta (1895–1959) personības rakursi” lektors būs mākslas vēsturnieks Guntis Švītiņš. Lekciju papildinās bagātīgs vizuālais materiāls.

Lekcija piedāvā iespēju iepazīties ar Ludolfa Liberta (1895–1959) aktīvo un piesātināto radošo mūžu. Mākslinieka personība nav ielogojama parastā rāmī, tā vēl joprojām pārsteidz un ir teatrāli spoža.

Kazaņas Mākslas skola un pirmā saskarsme ar scenogrāfiju, kas summējas ar dekoratora novatorismu un radošām veiksmēm Latvijas Nacionālajā operā. Gleznotājs sākās tajā brīdī, kad jaunākais virsnieks Ludolfs Liberts 1921. gadā atgriezās no Krievijas, kur ārstēja karā gūtos ievainojumus. Mērķtiecīgs darbs un neatlaidība bija viņa sabiedrotie 1920. gados. Nākamajā desmitgadē bija skaidrs uzstādījums, kā un ko gleznot. Mākslinieks zīmēja metus porcelāna apgleznojumiem, izmēģināja roku dažādās grafikas tehnikās. Ludolfs Liberts sekmīgi veica arī mākslinieku biedrības „Sadarbs” vadītāja un Valsts papīru spiestuves un naudas kaltuves direktora pienākumus. Pedagoģiskais darbs zīmēšanas un gleznošanas studijā, vēlāk Latvijas Mākslas akadēmijā, arī figurālās meistardarbnīcas vadīšana vairoja pieredzi gan komunikācijā, gan darbā ar studentiem. Paralēli jau minētajam Ludolfa Liberta piedalījās izstādes gan Latvijā, gan ārzemēs.

Bēgļu gaitu sākums 1944. gadā – Vīne (Austrija), vēlāk dzīve Eslingenā (Vācija). Aktīva izstāžu darbība un pedagoga pienākumi Eslingenas latviešu mākslas skolā veidoja pilnvērtīgas dzīves ilūziju. Bēgļu nometnēs tika izdotas jaunas un pārizdotas latviešu klasiķu grāmatas. Ludolfam Libertam 1947. gadā tika izdots tam laikam grezns mākslas albums „European Symphony” vācu un angļu valodā, bet pēc gada – viņa gleznu reprodukciju mapes.

1949. gadā, pirms došanās uz ASV, mākslinieks savā dzīves aprakstā ne tikai uzskaita savus nopelnus, bet arī noderīguma pakāpi jaunajā mītnes zemē. Tas attaisnojās, un četrus mēnešus pēc ierašanās Ņujorkā tika sarīkota pirmā personālizstāde. Turpmāko deviņu gadu radošās un sabiedriskās dzīves aktivitātes var patiesi pārsteigt. Personālizstādes, dalība grupu izstādēs, pedagoga darbs Ņujorkas pilsētas koledžā, sadarbība ar mākslinieku krāsu ražotāju un izplatītāju firmu „Grumbacher”, publiskie gleznošanas demonstrējumi, Latviešu trimdas mākslas muzeja izveidošana. Ludolfa Liberta glezna „Rīgas torņi”, kas tika uzdāvināta ASV prezidentam Dvaitam Eizenhaueram, izpelnījās ļoti plašu uzmanību un atsaucību, jautājumus un atzinību. 1953.–1957. gadā šī glezna atradās ASV prezidenta darba kabinetā.

Aicināts ikviens interesents! Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Katras lekcijas cena: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 1,42. Pasākumu ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

Jaunākie raksti