16. gadsimtā Vācijas dienvidos parādījās jauna tipa, daudzpusīgas un uz praktiskām zināšanām balstītas tematiskās kolekcijas. Tās tika dēvētas par Kunst- vai Wunderkammern, kas tulkojumā no vācu valodas nozīmē retumu jeb brīnumu kabineti. Kunstkammern bija enciklopēdiski retu priekšmetu krājumi, kuru klasifikāciju robežas renesanses Eiropā nebija noteiktas. Mūsdienās šie priekšmeti pieder tādām nozarēm, kā vēsture, numismātika, dabaszinātne, ģeoloģija, etnogrāfija, arheoloģija, iekļaujot arī reliģiskas un vēsturiskas relikvijas, mākslas darbus un antikvitātes. Brīnumu kabinetus var uzskatīt par muzeju priekštečiem. Tie bija cieši saistīti ar modernās valsts nācijas rašanos un sava laikmeta ekonomiskajām, politiskajām un sociālā menedžmenta prasībām.
Lekcijā Mākslas muzejā „Rīgas Birža” ASV mākslas vēstures profesors Marks Medovs (Mark Meadow) aplūkos Kunst- un Wunderkammern kolekciju parādību kopumā, iezīmēs to veidošanās principus 16., 17. un 18. gadsimtā un sarežģīto vērtību sistēmu, ko zināmā mērā iespaidoja politiskie, reliģiskie un sociālie faktori. Moderno publisko muzeju un pētniecisko universitāšu dibināšana radīja iespēju labāk saprast muzeju funkcijas un to nozīmīgo līdzdalību mūsdienu kultūras, zinātnes un akadēmiskā mantojuma pārvaldīšanas politikā.
Profesors Marks Medovs ir Ziemeļu renesanses mākslas, muzeju vēstures un teorijas speciālists. Viņa pētniecības tēmu loks aptver mākslas un retorikas attiecības, agrīnos modernos rituālus un iespieddarbu kultūru. Šobrīd zinātnieka interešu fokusā ir Kunst- un Wunderkammern izcelsme un mainīgo vērtību priekšstati universitāšu kolekcijās. Profesors Medovs ir vairāku publikāciju autors, recenzents un tulkotājs.
Uz lekciju laipni gaidīti visi interesenti!
Priekšlasījums notiks angļu valodā bez tulkojuma.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Ieeja pasākumā ir bez maksas.
Piektdien, 6. martā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz ASV mākslas vēstures profesora Marka Medova lekciju „Visā to krāšņumā: Kunstkammern, zināšanu pielietojums un modernās valsts nācijas koncepcija”. Pasākuma norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā).