Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs kopā ar vēl trim Rīgas memoriālajiem muzejiem aicina uz akciju-ceļojumu “Austrumu ceļš”. Akcija-ceļojums plānota 2017. gada 2. decembrī no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.30 un tajā iesaistījušies četri Rīgas muzeji – Andreja Upīša memoriālais muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Jāņa Akuratera muzejs un Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs.
20. gadsimta pirmajā pusē jaunās modernās mākslas radīšanā Eiropā liela ietekme bija ierosmēm no Austrumu kultūras jeb orientālisma. Arī Latvijas literātus un māksliniekus ir interesējusi japāņu, ķīniešu, indiešu, persiešu māksla. Akcijā-ceļojumā “Austrumu ceļš” būs iespēja iepazīt gan austrumnieciskas izcelsmes priekšmetus un mākslas darbus, kas glabājas rakstnieku un mākslinieku muzejos, gan šo autoru daiļrades esošos austrumu motīvi un tēmas.
Akcijas ceļojuma sākums būs plkst. 12.00 Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī–muzejā (Lāčplēša iela 48/50, dz. 14) ar stāstu “7 retas japāņu grafikas – dāvana Čakam…”. Vairākas austrumu mākslinieku oriģinālgrafikas glabājās Aleksandra Čaka privātajā kolekcijā. Tās viņš saņēma dāvinājumā no mākslinieka Jāņa Plases, kurš Pirmā pasaules kara laikā, strādādams Krievijā, tās ieguva no krievu futūrista Vladimira Burļuka un 1920. gadā tās atveda uz Latviju.
Akcijas–ceļojuma turpinājums būs Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Brīvības iela 38, dz.4), kur muzeja darbinieki iepazīstinās ar atsevišķiem austrumnieciskas izcelsmes priekšmetiem, kas grezno rakstnieka istabas, gan arī ar Rūdolfa Egles un Andreja Upīša kopdarbu - “Pasaules rakstniecības vēsture” (1930-1934), kur 1.sējumā Andreja Upīša spalvai pieder sadaļas par arābu, persiešu, babiloniešu-asīriešu, semītu, turku, indiešu, japāņu u.c. austrumu literatūru.
Turpinājumā akcijas-ceļojuma dalībnieki būs gaidīti Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a, dz. 26), kur būs iespēja uzzināt par austrumu motīviem Romana Sutas daiļradē, piemēram, par scenogrāfiju un kostīmiem iestudējumam Karlo Goci lugai “Princese Turandota” (1926), gan arī par japāņu mākslinieku Leonāru Cuguharu Fudžitu (1886–1968), kurš dzīvoja un strādāja Parīzē un kura ietekmes ir redzamas Aleksandras Beļcovas daiļradē. Eleganta kaligrāfiska līnija, smalkas toņu gradācijas – japāņu sumi-e glezniecībai raksturīgas iezīmes, kuras Fudžita sintezēja ar Parīzē apgūto modernismu – saistīja Beļcovu, un gleznotāja mēģināja tās īstenot savos darbos, īpaši akvareļos.
Akcijas–ceļojuma noslēgums būs Jāņa Akuratera muzejā (O.Vācieša ielā 6a), uz kurieni būs jānokļūst ar sabiedrisko transportu. Jāņa Akuratera muzejā būs pasākums “Indijas valdzinātie”, kur Jāņa Akuratera stāstu “Indietis” par Parīzē sastapto viedo indieti lasīs aktieris Kaspars Dumburs un indiešu dejas izpildīs deju studijas "Bharata" skolotāji Larisa Podskočaja un Gaura Nataraj.
Biļetes „Biļešu Paradīzes” kasēs. Biļetes cena – EUR 7.50.
Akcija–ceļojums “Austrumu ceļš” – iespēja iepazīt austrumnieciskas izcelsmes priekšmetus, kas atrodami rakstnieku un mākslinieku muzejos Rīgā, kā arī – šo autoru daiļrades austrumu motīvus un tēmas.