Kā zināms, Ķīnas teritorija ir devusi pirmsākumus vienai no senākajām civilizācijām pasaulē. Savas evolūcijas gaitā Senās Ķīnas kultūra radījusi neskaitāmus priekšmetus, kurus būtībā var dēvēt par meistardarbiem. Šobrīd Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA viesojas augstvērtīga izstāde no Ķīnas, kas aicina iepazīties ar aptuveni 100 eksponātu – keramikas, porcelāna, bronzas, nefrīta, zelta, lakas un tekstila mākslas paraugu – izlasi, aptverot periodu no Rietumu Džou dinastijas (1046.–771. g. p.m.ē.) līdz Min dinastijai (1368.–1644. g. m.ē.). Kolekcija, parādot dažādus Senās Ķīnas mākslas priekšmetus no reģiona, kur dzima Zīda ceļš, veido aizraujošu stāstu par Austrumu un Rietumu kultūru mijiedarbību minētajā laika posmā. Šāda mēroga Senās Ķīnas mākslas izstāde Latvijā aplūkojama pirmo reizi.
Vairākus tūkstošus gadu senais Zīda ceļš, vedot tirgotājus pa upēm un ceļiem, cauri kalniem un lejām, nodrošināja Austrumu un Rietumu kultūras, politikas un ekonomikas apmaiņu. Tas sākās Senajā Ķīnā un savienoja Centrālo un Rietumāziju ar Eiropu, atstājot daudzas vēsturiskās liecības no reģioniem, kas stiepās gar Zīda ceļu.
Sjiņdzjanas Uiguru autonomais apgabals kādreiz spēlēja lielu lomu Zīda ceļa izveidē, uzturēšanā un attīstībā. Zīmīgi, ka artefaktos no šīs teritorijas redzama pirmā saikne starp Eiropu un Āziju. Savukārt Henaņas province, kas atrodas Huanhe upes vidusdaļā un lejtecē, tiek uzskatīta par Ķīnas kultūras šūpuli.
Ar savu dalību izstādei veltītos lasījumus 14. decembrī pagodinās Sjiņdzjanas Kultūras mantojuma biroja direktora vietnieks Vubuli Maimaitiaili (Wubuli Maimaitiaili), kurš stāstīs par kultūras vērtībām Sjiņdzjanas Uiguru autonomajā apgabalā senā Zīda ceļa laikā. Otrs īpašais pasākuma viesis ir Henaņas muzeja direktora vietnieks Džans Dešuis (Zhang Deshui), kurš iepazīstinās ar Seno Zīda ceļu Tan dinastijas (618.–907.g. m.ē.) laikā. Lasījumus atklās Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas profesors, Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra “AsiaRes” vadītājs, Ķīnas literatūras un kultūras vēstures pētnieks Franks Kraushārs (Frank Kraushaar), sniedzot ieskatu Senā Zīda ceļa vēsturē.
Trešdien, 2016. gada 14. decembrī, plkst. 17:00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā) norisināsies izstādes “Zīda ceļš. Senās Ķīnas māksla” lasījumi, kuros speciālisti no Ķīnas un Latvijas piedāvās tuvāk iepazīt leģendām apvīto Zīda ceļu, Ķīnas bagātīgo kultūras mantojumu un ekspozīcijā aplūkojamos unikālos artefaktus.