Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālas formas sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas visneparastākajos apjomos. Mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa izstādē oriģinālo objektu, vizuālo efektu, gaismas un skaņas sintēze atver durvis uz rituālu ceļojumu stikla maģiskajā pasaulē.
Ekspozīciju caurvij četru pamatstihiju – ūdens, uguns, zemes un gaisa – savstarpējā mijiedarbība. Arī stikls top visiem šiem pirmelementiem mijiedarbojoties. Izstādes vizualitāti pastiprina emocionāli iedarbīgi un jutekliski akustiskie efekti – ūdens, uguns, zemes un gaisa dabiskās skaņas. Lai panāktu mistiskāku noskaņu, eksponējot savus darbus, meistars pievērš īpašu uzmanību apgaismojumam. Laužot gaismas starus, stikla virsma rada papildus optiskas un iluzoras saspēles.
Izstaigājot pārsteigumiem piepildītos labirintus, skatītāji varēs iepazīt stikla daudzveidīgo un mainīgo raksturu. Stikla vijīgās līnijas, trauslais spēks un neiemūžināmais mainīgums liek jautāt: kā vispār kas tāds top? Atbildi uz jautājumu par stikla neizdibināmo būtību, jaunākajām tehnoloģijām, kas aizgūtas no mūsdienu kosmosa industrijas, un eksperimentiem, kuri veikti, lai taptu izstādē redzamie darbi, “Sarunā muzejā” sniegs pats autors – mākslinieks un dizainers Artis Nīmanis.
“Izejošā temperatūra stiklam ir 1200 grādu, kad tā masa līdzinās līstošam medum. Izņemot stiklu ārā un uztinot uz metāla stieņa, tas sāk dzist, un vidējā temperatūra ir 800 grādu. Tad ir jānoķer mirklis, lai nav par šķidru vai par cietu. Meistari paralēli darbojas, bet es kliedzu – darām tā, liekam tur… Ņemu stangas vai degli, asistēju, tad saku – stop, ņemam nost, un tā rodas rezultāts. Sanāk tāda kā deja,” stāsta mākslinieks.
Stikls nav tikai dizaina objekts – tā ir arī sajūta, kas runā par eksistences jēgu. Trauslums slēpjas stikla materialitātē, trauslums pastāv cilvēku attiecībās, trauslums dabā un visumā, esības trauslums. Pasākuma laikā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Inese Baranovska sniegs ieskatu izstādes koncepcijā, atklājot stikla metafizisko semantiku.
Tikšanās formāts būs pastaiga pa ekspozīciju – saruna norisināsies pie mākslas darbiem, komentējot to formas un satura attiecības tapšanas procesā, iedvesmas avotus, tehnoloģiskās nianses un māksliniecisko ideju. Klausoties interesantā stāstījumā un baudot izstādes eleganto estētiku, pasākuma apmeklētāji tuvāk iepazīs stikla bagāto iekšējo potenciālu, izjutīs lepnumu par Latvijas dizaina panākumiem stikla mākslas jomā pasaules mērogā un, neapšaubāmi, ļausies šī materiāla burvībai. Izstādes autors cer, ka tā būs ne tikai stikla mākslas un dizaina objektu ekspozīcijas apskate, bet drīzāk aicinājums uz līdzmeditāciju, kas katram dāvās unikālu sajūtu un atklāsmju pieredzi.
Uz “Sarunām” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicināts ikviens interesents!
Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Trešdien, 2016. gada 11. maijā, plkst. 17:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece Inese Baranovska aicina uz “Sarunu muzejā” ar starptautisku atzinību guvušu stikla mākslinieku, dizaineru Arti Nīmani viņa personālizstādē “FRAGILE”, lai kopā iedziļinātos stikla, gaismas un skaņas maģijas noslēpumos.