Aleksandrs, Doloresa

Arsenāls aicina uz laikmetīgās dejas izrādi „Cilvēka projekts”

Tuvojoties izstādes „Saules sistēmas perspektīva” noslēgumam, ceturtdien, 22. janvārī, plkst. 18.00 programmas „Ars Rezumē” ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs vērojama horeogrāfes Simonas Orinskas un starpdisciplināro mākslu studijas „lDEA GNOSIS” suģestējošā laikmetīgās dejas performance „Cilvēka projekts”.

Simona Orinska ir horeogrāfe, sertificēta deju un kustību terapeite, kas studējusi mākslu, humanitārās zinātnes, medicīnu un dejas terapiju. Integratīvā izglītības pieredze un starpdisciplinārā domāšana skaidri atspoguļojas arī mākslinieces horeogrāfijā. Padziļinātā interese par psihes un ķermeņa mijattiecībām cieši savijusies ar japāņu kultūrā radušās buto dejas principiem. Buto mākslu Simona Orinska apguvusi pie pieredzējušiem meistariem Japānā, Dānijā, Zviedrijā un citviet. Horeogrāfe apguvusi arī tradicionālo japāņu deju Nihon Buyo, guvusi ieskatu ķīniešu un kambodžiešu tradicionālajā dejā. Ar meistarklasēm un izrādēm uzstājusies Taizemē, Malaizijā, Japānā, Vācijā, Krievijā, Grieķijā, Armēnijā, Zviedrijā, Lietuvā un Latvijā.

Simonas Orinskas interese par ķermeņa tehniku izmantojumu skatuves mākslās realizējusies vairāku multidisciplināru projektu veidolā. Simona ir biedrības „Laboratory of Stage Arts” vadītāja, Latvijas Deju un kustību terapijas asociācijas valdes locekle, Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācijas biedre. „Laboratory of Stage Arts” saņēmusi LR Kultūras ministrijas gada balvu kultūrā nominācijā „Kultūras sabiedrības izaugsmei”.

Starpdisciplināro mākslu studija „IDEA GNOSIS” darbojas kopš 2006. gada. Viens no studijas filozofiskajiem vadmotīviem ir Pīnas Baušas teiciens: „mani interesē nevis tas, kā cilvēki kustās, bet kas viņus kustina”. Tādējādi studijas galvenais darba fokuss ir ķermeņa apzinātības, plastiskās izteiksmības un radošuma attīstīšana, izmantojot dažādus mākslas medijus. Studijas darbā tiek izmantota buto dejas filozofija un pieeja, fiziskā un dejas teātra metodes, improvizācijas un kontaktimprovizācijas tehnikas, strukturēta improvizācija un kolāža, kā arī vizuālās mākslas, deju un kustību terapijas pieejas. Līdz šim studija guvusi atzinību un atpazīstamību ar tādiem starpdisciplināriem projektiem, kā „Saudade” (2014), „Āda āda tu mana melnā vārna” (2012), „Pantagriela gājiens” (2012, Baltās nakts ietvaros), sadarbības projekts ar etno perkusionistu grupu „Pērkonvīri” (2012) u.c.

Līdz 1. februārim LNMM izstāžu zālē Arsenāls ir apskatāma izstāde „Saules sistēmas perspektīva”. Ekspozīcija apvieno vairāk nekā 70 autoru 163 radošas interpretācijas par ārējā un iekšējā kosmosa tēmu, kas risinātas dažādās mākslinieciskās izteiksmes formās – glezniecībā, grafikā, tēlniecībā, tekstilmākslā, fotogrāfijās, video un skaņas instalācijās, pat neparastās zinātniski tehnoloģiskās konstrukcijās.

Taču Visuma bezgalības tēmai pievērsusies arī dejas māksla. Kā debesu un esības noslēpumus var vizualizēt ar cilvēka ķermeņa plastiku, būs iespēja apbrīnot multidisciplinārā performancē „Cilvēka projekts” 22. janvārī. Izrāde pēta mitopoētiskās domāšanas līmeņus laikmetīgā kontekstā – teiku un pasaku arhetipus, kristietības uzslāņojumus, viduslaiku teātra grotesku, metaforiski atspoguļojot cilvēka „tapšanu” un garīgās attīstības ceļu gadsimtu griežos.

Cilvēka sevis izziņa ir cieši savijusies ar Universa mīklām un indivīda skatījumu uz savu vietu tā sarežģītajā sistēmā. Lai varētu ieraudzīt jaunu ceļu, vispirms jāsastopas ar personiskajām ēnām. Buto dejas filozofija ietver arhaiskā pirmsākuma meklējumus caur ķermeņa izteiksmību. Savdabīgs „baltu buto” kļūst iespējams, radot „neo-mitoloģiju”. Projekta radošajai grupai tas šķitis īpaši svarīgi mūsu globalizācijas laikmetā, kurā identitātes jautājumi iegūst arvien lielāku aktualitāti un nozīmību.

Latviešu teikās ap Cilvēka radīšanu noris cīņa starp Dievu (labais, viedais, garīgais) un Velnu (ļaunais, nesaprātīgais, materiālais). Katrs no viņiem cenšas iedvest Cilvēkā vairāk savu īpašību. Būdams „iemests” pasaulē, Cilvēks vienmēr atrodas duālā situācijā – starp sievišķo un vīrišķo, māti un tēvu, mītisko un reālo, labo un ļauno, garu un miesu, intuīciju un prātu, mīlestību un naidu, satikšanos un šķiršanos. Kā mēs izjūtam šo eksistenciālo stāvokli, dzīvojot globalizācijas radītajā relatīvismā, – esot brīvi un arī ierobežoti? Cerams, ka performance „Cilvēka projekts” sniegs skatītājam būtiskas atskārsmes.

Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Jaunākie raksti