Elizabete, Liza, Līze, Betija

Rudens kamermūzikas festivāla noslēgumā - Pētera Vaska Čellkoncerta pirmatskaņojums

„Latvijas Koncertu” organizētā Rudens kamermūzikas festivāla noslēguma koncertā 25. oktobrī Lielajā ģildē varēsim klausīties Pētera Vaska Otrā čellkoncerta „Klātbūtne” pirmatskaņojumu Latvijā. Čella solo spēlēs mūsdienu čella zvaigzne – Sola Gabeta, kurai komponists ir veltījis šo skaņdarbu. Koncertā spēlēs arī Sinfonietta Rīga diriģenta Normunda Šnē vadībā.

Rudens kamermūzikas festivāla noslēguma koncertā skanēs arī Žana Sibēliusa Trešā simfonija un Erki Svena Tīra kompozīcija „Bāka”. Šis koncerts būs dzirdams  Euroradio tiešraidē.

Jau sen Sola Gabeta radusi dvēseles domubiedru Pētera Vaska skaņuvalodā, taču šo īpaši viņai veltīto skaņdarbu čelliste gaidījusi teju piecus gadus. Sola Gabeta atzīst, ka tajā iekļautie kontrasti un dabas elementi padara mūziku dzīvu.

Krievu izcelsmes Argentīnas franču čelliste SolaGabeta aizrauj ar fascinējošu interpretāciju, kaismīgu spēli un harizmātisku personību. Viņas daiļradei raksturīga izteikta stilu un repertuāra daudzveidība.

Starptautisku slavu Gabeta iekaroja 2004. gadā, kad izpelnījās godpilno Crédit Suisse Young Artist Award, vienu no jauno mūziķu kārotākajām balvām. Laureātu koncerts kopā ar Vīnes filharmoniķiem diriģenta Valerija Gergijeva vadībā 2004. gada rudenī viņai plaši pavēra durvis uz mūzikas pasauli.

Gabetas pirmais albums ar Čaikovska, Sensānsa un Hinasteras skaņdarbiem izdots Sony Music paspārnē, 2007. gada rudenī saņemot ECHO balvu. Vēl vienu ECHO balvu Gabeta izpelnījusies ar Šostakoviča Otrā koncerta ierakstu kopā ar Minhenes Filharmonijas orķestri 2009. gada rudenī. Sony Music izdevis arī citus viņas ierakstus, tostarp Vivaldi koncertus čellam kopā ar Sonatorio della Gioioso Marca (2007), klasiskos Haidna un Leopolda Hofmana čellkoncertus un Mocarta flautas koncerta pārlikumu.

Godalgas Sola Gabeta bija nopelnījusi jau iepriekš – izcīnījusi uzvaru Minhenes ARD konkursā un Čaikovska konkursā Maskavā. Ar viņu labprāt sastrādājušies spožākie orķestri, tādi kā Vīnes Filharmonijas orķestris, Krievijas Nacionālais orķestris, Roterdamas Firlharmonijas orķestris. Minhenes Filharmonijas orķestris, Londonas Karaliskās filharmonijas orķestris, Detroitas Simfoniskais orķestris, Vīnes Simfoniskais orķestris un Sanktpēterburgas Simfoniskais orķestris, un diriģenti – Leonards Slatkins, Andris Nelsons, Nēme Jervi, Mihails Pļetņevs, Kristofs Ešenbahs, Šarls Dituā, Pols Makkrīšs un Valerijs Gergijevs. Līdztekus arvien rosīgākajai koncertdarbībai Eiropā un Japānā Sola Gabeta 2009. gadā debitēja ASV un Anglijā – ar Filadelfijas orķestri un Londonas Karaliskās filharmonijas orķestri, abus diriģēja Šarls Dituā. Tāpat viņa cieši sastrādājas ar Bāzeles kamerorķestri.

Kopš 2005. gada viņa ir asociētā profesore Bāzeles Mūzikas augstskolā.
Mūziķe kaismīgi nododas arī citiem projektiem, kas tapuši pēc viņas ierosmes: kopš 2006. gada jūnija Gabeta vada Solsbergas festivālu Zviedrijā, ko izvēlējusies par savu mītnes zemi, – festivālā ietilpst 8 līdz 10 kamermūzikas koncerti viņas pašas ielūgtu viesmākslinieku izpildījumā. Vēl cits projekts ir Capella Gabetta – baroka orķestris, kas kopā ar čellisti pirmajā turnejā dosies decembrī ar Vivaldi un viņa laikabiedru mūziku.

Pateicoties Rāna Kultūras fonda dāsnajam atbalstam, Sola Gabeta spēlē vienu no retajiem un dārgajiem čelliem, ko ap 1759. gadu darinājis Džovanni Batista Gvadanjīni.

Jaunākie raksti