Banga, Glorija

Latvijas jaunās mūzikas dienas 2011

No 3. līdz 17. martam notiks festivāls "Latvijas jaunās mūzikas dienas 2011", kas ik gadu pulcē aizvien vairāk klausītāju, piesaista ne tikai mūzikas ekspertu uzmanību, bet arī plašas publikas un jaunatnes auditorijas interesi.

Festivālā pārstāvēta visjaunākā latviešu simfoniskā, elektroakustiskā un kamermūzika

Festivāls „Latvijas Jaunās mūzikas dienas" iezīmē īpašu notikumu Latvijas koncertdzīvē ar mūziku, kas savās harmonijās piedāvā jaunus, negaidītus konceptuālos risinājumus, spilgtus toņkārtu un ritma salikumus. Koncentrējoties uz jaunāko latviešu komponistu mūzikas inovāciju un tradīciju pārmantotību, Latvijas Komponistu savienības rīkotais festivāls ieņēmis nozīmīgu vietu Latvijas laikmetīgās mūzikas attīstībā, un šogad tas ir komponistes Gundegas Šmites lolojums. Festivāla programmā pārstāvēta visjaunākā latviešu simfoniskā, elektroakustiskā un kamermūzika.

Šogad festivālā komponista Gundara Pones daiļrade

Festivālā no 3. līdz 17. martam līdzās spilgtām mūsdienu jaunākās mūzikas koncertprogrammām pievēršas ne mazāk mūsdienīgā komponista Gundara Pones (1932-1994) daiļradei, ieskandinot komponista 80 gadu jubileju jau šogad. Latvijas kultūrvidē komponista radošā darbība maz pazīstama. ASV un Itālijā tā guvusi lielus panākumus. Pēc Otrā pasaules kara mūziķis dodas bēgļu gaitās, un starptautisku ievērību gūst, daloties savās radošajās muzikālajās idejās ar tādiem 20. gadsimta avangarda mūzikas dižgariem kā Luidži Nono un Pjēru Bulēzu. ASV joprojām muzicē komponista izveidotais Jaunās mūzikas ansamblis "Pone ensemble for New Music". Gundars Pone ir vairāku ievērojamu starptautisku mūzikas balvu ieguvējs, tostarp arī prestižās Kenedija centra Frīdheima balvas laureāts – kā labākās amerikāņu simfoniskās partitūras autors par dziļi latvisko orķestra skaņdarbu "Avanti!". Tajā, kā daudzos citos skaņdarbos, viņa latviskums sakņojas muzikālajā estētikā, kas ir radikāli avangardiska, un konceptuāli spēcīga, neatstājot vietu seklam sentimentam un tiecoties pēc demokrātiskas izteiksmes.

"Latvijas jaunās mūzikas dienas 2011" atskaņos 24 dažādu paaudžu latviešu komponistu skaņdarbus. Festivāls piedāvā Maijas Einfeldes, Viļņa Šmīdberga, Marinas Gribinčikas, Imanta Kalniņa, Voldemāra Johansona, Ģirta Biša, Anitas Miezes, Santas Bušs, Anitras Tumševicas, Paula Dambja, Nika Gothama, Solveigas Selgas-Timperes, Jēkaba Nīmaņa, Valda Muktupāvela, Imanta Zemzara, Imanta Mežaraupa, Annas Veismanes, Indras Rišes, Aivara Kalēja, Ievas Klingenbergas, Lauras Gustovskas, Tālivalža Ķeniņa, Pētera Vaska, un, protams, Gundara Pones jaunāko mūziku.

Festivāla atklāšanā Imanta Kalniņa leģendārais jaunības gadu meistardarbs "Oktobra oratorija"

Festivāla atklāšanas koncertā, kas ceturtdien, 3. martā, plkst. 19.00 sāksies Ventspils teātra namā "Jūras vārti", bet dienu vēlāk , 4. martā, plkst. 19.00 sāksies LU aulā, skanēs šī gada jubilāra Imanta Kalniņa (1941) leģendārais jaunības gadu meistardarbs "Oktobra oratorija". Festivāla programmu krāšņos režisores Zanes Kreicbergas vīzijas un mākslinieces Kristīnes Jurjānes zīmētie komponistu portreti pastkaršu formātā, kas sasaucas ar Gundara Pones leģendāro klavierdarbu "Pastkartes no Kurzemes".

Festivāla koncertos piedalīsies labākie Latvijas atskaņotājmākslinieki – Liepājas simfoniskais orķestris, Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", solisti Sonora Vaice, Ieva Parša, Andrs Dārziņšs (Štutgarte), kamermūziķi Ēriks Kiršfelds, Ilona Meija un citi.

Festivāla "Latvijas Jaunās Mūzikas dienas" koncerti notiks LU aulā, Lielajā Ģildē, Spīķeru Koncertzālē, Rīgas Latviešu Biedrības nama Zelta zāle un Latvijas Mūzikas akadēmijas ērģeļzālē, Melngalvju namā, kā arī Ventspils teātra namā "Jūras vārti".

Biļetes uz festivāla koncertiem "Biļešu paradīzes" kasēs.

Ar festivāla programmu iespējams iepazīties šeit.

Jaunākie raksti