Leopolds, Undīne, Unda

Bērnu ballīte: katrā bērnā mīt mākslinieks

Visi bērni ir radoši, viņi spēj uzburt dažādus mākslas darbus, kas jo īpaši aizkustina vecāku un tuvinieku sirdis. Tāpēc bērnu ballīte, kurā viena no aktivitātēm ir mākslinieciska darbošanās, sagādās radošu prieku un baudāmus rezultātus, ko var paņemt līdzi uz mājām arī pēc svētkiem.

Iepriekš sagatavoties
Plānojot māksliniecisku ballīti par to jau iepriekš jābrīdina viesi, lai viņi ierodas atbilstošā apģērbā un noskaņojumā. Tāpat jāsagatavo vieta, kur darboties, jo kad bērni tiek pie krāsām, tās agri vai vēlu nonāk daudz plašākā teritorijā nekā vecāki vēlētos. Labi, ja bērniem iespējams nodrošināt priekšautus, labi noder arī plēve vai vaskadrāna paliels gabals, kuru klāj uz galda vai grīdas, radot pret krāsām drošu vidi bērniem. Ja radoši darboties tiks ļauts ļoti maziem bērniem (līdz 3 gadu vecumam), ieteicams izvēlēties bērniem piemērotas krāsas un citus materiālus, kuru iespējama nokļūšana, piemēram, mutē, neizraisīs nepatīkamas reakcijas. Veikalos nopērkamas pirkstiņkrāsas un plastalīni, kas ir salīdzinoši nekaitīgi, par ko vēsta informācija uz iepakojuma.

Kā izpausties?

1.Veidošana no māla
Mūsdienās arī darboties ar mālu ir kļuvis salīdzinoši vienkāršāk - mākslinieku un bērnu lietu veikalos nopērkama jau veidošanai gatava māla masa, kas ir vijīga un viendabīga, piemērota tūlītējai veidošanai. Tā bērni var pamēģināt izveidot kādu vienkāršu māla trauku, medaļu, glezniņu, figūriņu. Lai interesantāk, var piedāvāt arī citas izejvielas - čiekurus, krustnagliņas, koka irbulīšus, ar kuriem papildināt mazos mākslas darbus. Gatavās figūriņas karsē krāsnī (kā norādīts uz masas iepakojuma), tās var arī lakot, krāsot.

2.Veidošana no sāls mīklas

Interesantāka un stingrāka par plastalīnu bērnu pirkstiņu darbināšanai ir sāls mīkla. Tiesa, tās izstrādājumi nebūs ēdami, taču ļaus izveidot interesantus niekus - dekorus, mini kliņģerus rotaļu virtuvei, nelielas lellītes vai citas rotaļlietas.
Mīklas pagatavošanai vienādās daļās ņem miltus un sāli un ½ devu ūdens. Visu mīca kopā, kamēr veidojas masa, kas nelīp pie rokām. Ūdeni jāpievieno uzmanīgi, lai tā nebūtu par daudz. No gatavās mīklas bērni var gatavot jebko, bet īpaši interesanti tas būs, ja masu sadalīsiet daļās un katrai no tām pievienosiet nedaudz eļļas un (vēlams pārtikas) krāsvielu. Tā var tapt interesanti un krāsaini veidojumi, kurus pēc tam liek krāsnī un cep brūnus. Lai veidojumi būtu spīdīgi, tos apsmērē ar eļļu vai olu. Gatavās figūriņas, kad tās atdzisušas, var arī lakot.

3.Trauku apgleznošana

Apgleznojot traukus (krūzītes, šķīvjus, glāzes, bļodiņas) bērniem tiks ne tikai darbošanās prieks, bet arī trauks, kuru pēc tam var lietot. Šāda atrakcija gan nav no lētākajām - iepriekš jāiegādājas ne tikai apgleznošanai piemēroti vienkrāsaini trauki, bet arī speciālās krāsas, kuras pēc piededzināšanas stingri turas uz virsmas un ļauj trauku lietot ēdiena pasniegšanai.

4.Auduma apgleznošana
Mākslinieku veikalos nopērkamas dažādas krāsas, arī audumam paredzētās, kas ļauj apgleznot T-kreklus un citus apģērba gabalus arī ar pirkstiem. Klasiski mīļš sveiciens ciemiņiem var būt arī pavisam maza bērniņa plaukstas nospiedums uz krekla, kas tiek dāvināts, piemēram, 1 gada jubilejas viesiem. Bērna radošie darbi reti kuru spēj atstāt vienaldzīgu.

5.Papīra apzīmēšana
Klasiski, bet tik un tā interesanti - bērnu ballītē sagādājiet tā pavairāk dažādu krāsu, zīmuļu, krītiņu, aplikācijas papīra un taps skaisti darbiņi. Kā sveicienu jubilāram var veidot papīra plakātu, kurā bērni uzzīmē/uzlīmē sveicienus viņam. Tāds sveiciens tad pēc tam rotās bērnistabas sienu. Protams, arī klasiskās - no interneta izdrukātās krāsojamās papīra lapas ļaus bērniem izpausties un vecākiem nodrošinās kādu brīdi klusuma.

6.Origami

Papīra locīšanas māksla aizgūta no japāņiem, bet bērniem pienāk vecums, kad ļoti patīk no papīra locīt ne tikai cepures un kuģīšus, bet arī grūtākus veidojumus.

7.Mājas krāsošana
Šī skan un ir patiešām drosmīga atrakcija. Ja svinību laikā mājoklī notiek remonts vai ir vēlme ko pamainīt, bērniem var uzticēt sienu izdaiļošanu. Lielākiem jauniešiem patiks izmantot pūšamo krāsu baloniņos, radot grafiti darbus, mazākiem pietiks ar parastāko krāsu un otām, izdaiļojot tapetes un atstājot uz tām vēstījumu mājas saimniekiem.

Jaunākie raksti