Aleksandrs, Doloresa

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” muzikālās pēcpusdienas „Pérola barroca”

Sestdien, 28. februārī, plkst 17.00 Rīgas Senās mūzikas centrs sadarbībā ar Mākslas muzeju „Rīgas Birža” aicina uz pirmo Muzikālo pēcpusdienu programmā „Pérola barroca”. „Rīgas Biržas” Lielajā izstāžu zālē (1. stāvā, Doma laukumā 6, Vecrīgā) pasākuma apmeklētājiem tiks piedāvāts noklausīties 10 minūšu stāstu par izstādi „Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580–1780” un klavesīnistes Gertrudas Jerjomenko solo koncertu.

Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (MMRB) un Rīgas Senās mūzikas centrs turpmāk katra mēneša pēdējā sestdienā vizuālās mākslas un mūzikas mīļotājus aicina uz Muzikālajām pēcpusdienām „Pérola barroca” (portugāļu valodā – barokālā pērle), kurās harmoniski apvienosies izziņa un atpūta. Apmeklētājiem ar dažādu stāstu un mūzikas palīdzību būs iespēja iepazīt baroka laikmetu, kas gadsimtiem ilgi līdz mūsdienām ir valdzinājis cilvēkus ar kontrastu pilnām kompozīcijām, dramatismu un neierastiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem.

Katru pasākumu ievadīs desmit minūšu gara tikšanās ar muzeja speciālistu, kurš iepazīstinās ar šī laikmeta raksturīgākajām iezīmēm, kas saskatāmas eksponētajos mākslas darbos. Tas būs arī vēstījums par vecmeistariem un viņu likteņiem, par tā laika varas un sabiedrības diktētajiem noteikumiem mākslā. Skatītāji varēs nodoties mierpilnām pārdomām par nepārejošām mākslas vērtībām, vienlaicīgi izzinot kādu gleznu tuvplāna, apbrīnojot tās filigrāno tehnisko izpildījumu, dinamisko kompozīciju vai gaismēnu spēles.

Vakara turpinājumā apmeklētāji tiks aicināti klausīties Rīgas Senās mūzikas centra baroka mūziķus, kuri sniegs neverbālu komentāru šim sarežģītajam un aizraujošajam laikmetam. 16.–18. gadsimta muzikālajām kompozīcijām ir sevišķi raksturīga iedziļināšanās detaļās, kas valdzina ar patiesu daiļumu un izpildījuma pilnību.

Pirmā „Pérola barroca” pēcpusdiena notiks 28. februārī plkst 17.00 Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē un būs veltīta izstādei „Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580–1780”. Par to, kāpēc Kurzemes hercogs Pēteris bija ilgi godāta personība Boloņā un kāds bijis sieviešu mākslinieču pienesums tā laika Boloņas mākslā, stāstīs MMRB izglītības programmu kuratore Dace Krīgere. Savukārt muzikālajā daļā ar solo koncertu uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrante, klavesīniste Gertruda Jerjomenko ar Matīsa Vekmaņa (Matthias Weckmann, 1616–1674), Johana Jakoba Frobergera (Johann Jakob Froberger, kristīts 1616–1667), Johana Sebastiana Baha (Johann Sebastian Bach, 1685–1750), Karla Filipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788) un Georga Frīdriha Hendeļa (Georg Friedrich Händel, 1685–1759) mūziku.

Arī otrais programmas pasākums, kurš plānots 28. martā plkst 16.00, paredzēts itāļu portreta izstādes kontekstā. Šoreiz MMRB izglītības programmu kuratore Dace Krīgere iepazīstinās ar stāstiem par dažādām dzīves norisēm tā laika sabiedrībā, kuras atklāj eksponētie portreti. Muzikālā daļa būs baudījums gardēžiem: Agnese Kanniņa-Liepiņa (baroka vijole) un Māris Kupčs (klavesīns) atskaņos vienu no 17. gadsimta neparastākajām vijoles kompozīcijām – Bohēmijas izcelsmes austriešu komponista un vijolnieka Heinriha Ignaca Franca fon Bībera (Heinrich Ignaz Franz von Biber, 1644–1704) „Rožukroņa sonātes”.

„Pérola barroca” pēcpusdienas aicināti apmeklēt visi interesenti, norises dienā iegādājoties ieejas biļeti uz muzeja ekspozīcijām vai attiecīgo izstādi. Pasākumu formāts ļauj katram pašam izvēlēties savu iesaistīšanās formu – kļūt par koncerta klausītāju vai ekspozīcijas skatītāju, kurš mūzikas skaņu pavadībā bauda klasiķu mākslu.

Biļešu cena pirmajiem diviem pasākumiem: pieaugušiem – EUR 4,27; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 2,13. Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 50 sēdvietas).

Jaunākie raksti